Prvý bezbariérový aquapark pre hendikepovaných so vstupom úplne zadarmo

  • Svet je plný dobrých ľudí, ktorí nemyslia len na seba a nevidia v každej príležitosti len zisk, ale ich cieľom je pomôcť druhým, ktorí si sami pomôcť nedokážu. Tento prípad sa skrýva aj v pozadí novootvoreného aquaparku plne prispôsobeného pre ľudí s hendikepom.
qqqqqqqqqqqq
morganswonderland.com/morganswonderland.com
  • Svet je plný dobrých ľudí, ktorí nemyslia len na seba a nevidia v každej príležitosti len zisk, ale ich cieľom je pomôcť druhým, ktorí si sami pomôcť nedokážu. Tento prípad sa skrýva aj v pozadí novootvoreného aquaparku plne prispôsobeného pre ľudí s hendikepom.

Počas letných mesiacov plných horúcich až tropických dní vždy padne vhod sa schladiť v bazéne alebo stráviť celý deň v aquaparku. Hendikepované deti to však nemajú vôbec také jednoduché, a preto sa ľudia s dobrým úmyslom rozhodli otvoriť prvý aquapark na svete pre hendikepovaných ľudí. Aquapark Morgan’s Inspiration Island otvorili minulý týždeň v San Antonio v Texase. Za týmto skvelým nápadom stojí Gordon Hartman, podľa ktorého je hlavným cieľom:

„Začlenenie a socializácia ľudí s hendikepom a bez hendikepu.“ (Gordon Hartman, CNN)

Inšpiráciu našiel Gordon na základe vlastnej skúsenosti so svojou 23-ročnou dcérou, ktorá má kognitívnu aj fyzickú poruchu. Túžila po plnej aktivite a zážitkoch, avšak v skutočnosti bola často krát obmedzovaná svojím hendikepom. To je problémom dnešnej doby, pretože hendikepovaný ľudia sú častokrát „vynechávaní“ a ich potreby sú ignorované. V prípade tohto aquaparku za viac ako 15 miliónov € to však neplatí, práve naopak.

 


Integrovanie hendikepovaných detí nie je zabezpečené len bezbariérovým priestorom na celom aquaparku, ale taktiež majú vstup úplne zadarmo. K dispozícii sú zdarma vodotesné invalidné vozíky, ktoré umožnia vstup priamo do bazénov a do srdca tohto vodného sveta.

zdroj foto: morganswonderland.com

Dôvodom, ktorý sa skrýva za bezplatné služby v rámci aquaparku je, že s hendikepom sú spojené mnohé dodatočné náklady, a tak si častokrát ľudia nemôžu dopriať oddych alebo zažiť niečo výnimočné. Preto podľa vyjadrení Gordona, „Nie je to o predaji vstupeniek, ale o ponúkaní služieb,“ ďalej podľa portálu CNN dodáva, že : „je to lepšie ako zarábať doláre. Nie je to práca, je to niečo iné. Ráno sa nebudím unavený prácou, ale prebudím sa plný nadšenia a chuti do nového dňa.“

 


Pokiaľ ide o podmienky na slovenských kúpaliskách alebo v aquaparkoch, nie je to úplne tragické, no stále existuje obrovský priestor na zlepšovanie. Niektoré bazény disponujú bezbariérovými vstupmi alebo pomocnými mechanizmami, ktoré dostanú hendikepovaného do bazéna. Problémom je však dostať sa k bazénu, nakoľko v tomto existujú v rámci Slovenska veľké medzery. Neostáva nám nič iné ako dúfať, že sa v dohľadnej dobe dočkáme aspoň z časti niečoho podobného ako v USA.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech