Prvý navštívil štyri svetadiely a stal sa kráľom, predstavujeme ti neuveriteľný príbeh Slováka

  • Móric Beňovský skončil vo väzení na Sibíri, kde ukradol loď a preplával polovicu Zeme
  • Bol veliteľom viacerých armád a stal sa kráľom najväčšieho afrického ostrova
  • Dozvieš sa, prečo na Madagaskare svojho slovenského kráľa nepoznajú alebo ho majú za Poliaka
  • A ako vyzerá slovensko-maďarský konflikt na Madagaskare
titulna madagaskar
František Kekely/FB
  • Móric Beňovský skončil vo väzení na Sibíri, kde ukradol loď a preplával polovicu Zeme
  • Bol veliteľom viacerých armád a stal sa kráľom najväčšieho afrického ostrova
  • Dozvieš sa, prečo na Madagaskare svojho slovenského kráľa nepoznajú alebo ho majú za Poliaka
  • A ako vyzerá slovensko-maďarský konflikt na Madagaskare

Je považovaný za prvého človeka na svete, ktorý navštívil Európu, Áziu, Afriku i Ameriku. Prvý Európan, ktorý sa plavil severným Pacifikom, keď ukradnutou loďou utekal zo sibírskeho zajatia.

A ako prvý preskúmal niektoré oblasti a ostrovy sveta. Napokon skončil na jednom z najväčších na Zemi, kde ho vyhlásili za kráľa. Povedal by si, že aj takýmto dobrodružným moreplavcom sa môže krajina ako Slovensko pochváliť?

Útek na ukradnutej lodi

Keby si videl životný príbeh Mórica Beňovského vo filme, prišiel by ti neuveriteľný. Čo všetko dokázal rodák z Vrbového, okres Prieštany, za pomerne krátky život zažiť. Nedožil sa totiž ani 40tky.

Obzvlášť si treba uvedomiť, že hovoríme o období pred 250 rokmi, kedy sa dostať na druhý kontinent či ostrov nebolo ani len z ďaleka tak jednoduché ako dnes. Pre tohto Slováka to však problém nebol.

Beňovský slúžil ako veliteľ pod niekoľkými vlajkami, v niekoľkých armádach. Najskôr v rakúskej (rakúsko-uhorskej) armáde v takzvanej sedemročnej vojne, do ktorej boli zapojené azda všetky európske mocnosti. Aj preto sa táto vojna niekedy označuje za prvú svetovú.

zdroj: Facebook – Zahalené osobnosti Slovenska

No pre svoje názory a problémy s autoritami – často býva označovaný za rebela – rakúsku armádu opustil. Skončil ako veliteľ v susednom Poľsku, kde sa našim susedom snažil pomôcť proti ruskej intervencii. No Rusi ho zajali a poslali až na Kamčatku, na Sibír, kde sa ale dlho neschladil.

Zorganizoval vzburu väzňov, ukradol loď a stal sa prvým Európanom, ktorý sa plavil severným Pacifikom (Tichým oceánom). Nasledovala jeho cesta cez pol sveta, okolo celej Ázie, Afriky, až naspäť do Európy.

Francúzsky generál, kráľ a zakladatelia USA

Beňovský robil dojem na európskych panovníkov, najmä francúzskeho kráľa Ľudovíta XV. Ten z neho spravil generála a poveril ho misiou zastupovať Francúzsko na Madagaskare. Tak začal Vŕbovčan pôsobiť na tomto exotickom, obrovskom ostrove.

Európania obchodovali v Afrike s otrokmi – vyviezli sa odtiaľto milióny otrokov. Na Beňovského sa spomína ako na človeka, ktorý sa snažil tento obchod obmedziť a radšej ponúkal iný tovar. Miestni náčelníci na Madagaskare si ho postupne obľúbili, a to až natoľko, že ho sami vymenovali za najvyššieho kráľa Madagaskaru.

zdroj: Dediny a kmene Madagaskaru dnes. Autor: František Kekely

Svoje kráľovstvo však na istý čas opúšťa a vracia sa späť do Európy a následne cestuje do Ameriky. Okrem európskych panovníkov sa Móric veľmi dobre poznal i s viacerými kľúčovými postavami, ktoré sa v tom čase snažili v Amerike odtrhnúť od Veľkej Británie a založiť tam dnešné USA.

Stretol sa tam s prvým americkým prezidentom Georgeom Washingtonom, no obzvlášť priateľské, až pomaly rodinné, vzťahy mal s otcom zakladateľom Benjaminom Fraklinom, ktorého spoznal v Paríži.

Beňovský sa sám v Amerike zapojil do revolučných bojov proti Angličanom. A v Európe sa dokonca chystal pre americkú revolúciu zhromažďovať vojsko. No vzťahy medzi vznikajúcou USA a Britániou sa nečakane zlepšili. Viesť armádu z Európy tak už nebolo treba.

Z francúzskeho generála nepriateľ Francúzska

Jeho cesty sa ešte opäť na istý časť vrátili do Rakúsko-Uhorska, kde sa zúčastnil na vojne proti Prusku a snažil sa presvedčiť Máriu Teréziu a jej syna Jozefa II. o vybudovaní lodnej, obchodnej cesty z Komárna do prímorskej Rijeky či založiť rakúsku kolóniu na Madagaskare. Ani jeden z veľkých plánov sa mu však nepodarilo pretlačiť.

Akoby nedocenený doma, Francúzmi i Američanmi, ktorý nie vždy zdieľali jeho plány, i s Madagaskarom, sa začal Beňovský obracať na Veľkú Britániu. Úspešne. Ďalšia plavba na Madagaskar už bola pod vlajkou tejto námornej veľmoci. Toľko krajín, pre ktoré slúžil, vystrieda za život zrejme málokto.

Na Madagaskare tentokrát vyvolal vzburu proti francúzskej osade a začal tu postupne budovať vlastný štát, ktorý mal niesť meno po ňom. Francúzi, ktorí si ostrov najviac nárokovali, z toho samozrejme nadšení vôbec neboli a tak vyslali na Madagaskar misiu, ktorej cieľom bolo zastaviť slovenského kráľa a dobrodruha.

V máji 1783 uskutočnila táto francúzska výprava prekvapivý útok, pri ktorom padol Beňovský i niektorí jeho spoločníci, ktorí boli s ním od úteku zo Sibíri. Tak sa skončil neuveriteľný, dobrodružný príbeh jedného Slováka.

Na Madagaskare: „Beňovský? Kto? Ten Poliak?“

Keď pôjdeš na Madagaskar, povedz, že si zo Slovenska a Beňovského potomok. Budú sa k tebe chovať ako ku kráľovi,“ dáva mi pred cestou na tento ostrov rady známy. Keď som teda dorazil na tento najväčší ostrov Afriky a štvrtý najväčší ostrov sveta – niekoľkonásobne väčší než celé Slovensko – hovorím miestnemu, že som Slovák, ako bol Beňovský. „Čo? Kto?“ pozerá na mňa totálne nechápavo.

A veru, o Beňovskom nevedia ani ďalší opýtaní. Inak, na rovinu, som si istý, že ani mnoho Slovákov. Až jeden miestny sprievodca, ktorý občas po Madagaskare sprevádza ľudí i zo strednej Európy, mi na Beňovského hovorí: „To je ten Poliak?“

Zo začiatku som nechápal, prečo Beňovského vôbec nepoznajú a prečo mi ten sprievodca odpovedal, že to je Poliak. No všetko som postupne pochopil.

Môžem začať tým, že naša predstava Mórica Beňovského ako kráľa Madagaskaru je do istej miery nafúknutá. Nie, nebol kráľom celého tohto obrovského ostrova a väčšina ostrova podľa mňa o ňom ani vtedy nevedela.

Pár náčelníkov si ho tu proste zvolilo ako svojho najvyššieho vodcu. Môžeme povedať, že bol zvolený kráľom v istej časti ostrova, ale nedá sa povedať, že bol kráľom komplet celého. Hoci zjavne to chcel potom skúsiť.

Druhým faktom, prečo ho tu až tak nepoznajú, je i to, že Afričania (nerátam Arabov na severe Afriky) sa o svoje dejiny až tak nezaujímajú. Bežného Afričana netrápi, čo bolo, dokonca ani čo bude, ale hlavne čo sa deje teraz.

Beňovského pamätné tabule, kde je Poliak a Maďar

A do tretice si môžeme povedať aj to, prečo ho pár ľudí pozná ako Poliaka či Maďara, a nie ako Slováka. Hoci sa naozaj narodil vo Vrbovom a sám prihlásil sa k slovenskej národnosti ako „slovenský šľachtic“.

Toto som pochopil až pri jeho tabuli, ktorá mu je venovaná v hlavnom meste Madagaskaru – Antananarivo (skrátene: Tana). Na tej tabuli sa pod jeho menom píše „Magnate of the kingdom of Poland and Hungary“, teda v preklade: Magnát kráľovstva Poľska a Maďarska.

zdroj: Beňovského tabuľa v hlavnom meste Madagaskaru, kde sa píše, že bol Poliak a Maďar. Autor: František Kekely

Beňovský bol naozaj svetobežník a pôsobil vo viacerých krajinách, vrátane Poľska, kde bol veliteľom poľskej armády a kde sa i oženil. Tým by sme mohli vysvetliť to Poľsko.

Slovo „Hungary“, teda Maďarsko, sa dá jednoducho vysvetliť tak, že v tej dobe skrátka Slovensko ešte neexistovalo – boli sme Uhorsko. A angličtina nepoužíva dva rozdielne výrazy ako my – Uhorsko (bývalý štát) a Maďarsko (dnešný štát) – používa len jeden: Hungary. A veľa záleží aj na tom, kto tabuľu financoval a zavesil ju sem.

Maďarsko-slovenský konflikt na Madagaskare

Na Madagaskare nájdeme viaceré tabule venované Beňovskému a na niektorých sa spomína aj Slovensko – hlavne na tých, ktoré tam umiestnili Slováci. Každý pripomenie radšej seba. Každý by si akoby chcel Beňovského privlastniť.

Dokonca som počul, že ľudia z jednej krajiny odstránili tabuľu Beňovského tým druhým – aj takéto činy sa tu v rámci boja o Beňovského na Madagaskare dejú.

Každopádne, či a ako ho miestni Malgaši – obyvatelia Madagaskaru – poznajú, nič nemení na tom, čo tento rodák z Vrbového dokázal zažiť. Slovenský dobrodruh a moreplavec, ktorý pobehal svet a stal sa kráľom!

Článok bol pôvodne vydaný 29. augusta 2020.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech