Prvý štát v USA plánuje úplný zákaz penových obalov na jedlo

  • Ďalším z mnohých jednorázových produktov, ktoré čaká úplny zákaz sú penové resp. polystyrénové balenia
  • Maryland sa stane pravdepodobne prvým štátom v USA, ktorý ich úplne zakáže
celll
pexels.com,wikipedia.org
  • Ďalším z mnohých jednorázových produktov, ktoré čaká úplny zákaz sú penové resp. polystyrénové balenia
  • Maryland sa stane pravdepodobne prvým štátom v USA, ktorý ich úplne zakáže

V súčastnosti sa ochrancovia prírody a bojovníci za zdravie našej planéty nesú na vlne iniciatívy zakazovania a odstraňovania jednorázových plastov z našich životov. Tento trend nie je populárny len u nás v Európe, ale rovnako aj v USA. Momentálne sa podľa informácií nationalgeographic.com stane Maryland prvým štátom v USA, ktorý  úplne zakáže balenie potravín do polystyrénových/penových krabičiek. Došlo by tak k ďalšiemu zákazu po tom, ako boli v krajine zakázané jednorázové poháre a balenia spolu s rôznymi jednorázovými plastovými výrobkami.

„Som nadšená, že som súčasťou úsilia postaviť sa za naše vodné cesty, za naše štvrte, za náš svet, ktorý zdedia naše deti.“ citoval vyjadrenie americkej političky Brooke Lierman portál BaltimoreSun potom, čo bol návrh zákona podľa foxnews.com schválený ako štátnym Senátom, tak aj Snemovňou delegátov koncom minulého mesiaca.

zdroj: wikipedia.org

Aktuálne sa schvaľovanie návrhu zákona o celoštátnom zákaze používania penových  balení potravín nachádza takmer vo finálnej fáze, keďže bol schválený a odobrený oboma zákonodarnými komorami štátu. K tomu došlo tento týždeň a tak sa čaká už len na to, aby guvernér štátu Maryland, Larry Hogan v lehote šiestich dní zákon podpísal alebo využil právo veta, informuje reportáž rozhlasovej stanice Wboc TV.

„Myslím si, že sme dosiahli zlomový bod. Ľudia vnímajú, že jednorázové plasty sú všadeprítomné a nerecyklovateľné. Ľudia začínajú chápať dôležitosť trvalo udržateľného života.“ cituje nationalgeographic.com vyjadrenie Brooke Lierman

Dve najľudnatejšie štvrte v Marylande nezaháľajú a nečakajú na oficiálne prijatie zákona a podľa nationalgeographic.com už teraz úplne zakázali používanie penových balení.

Ashley Van Stone je výkonnou riaditeľkou neziskovej spoločnosti Trash Free Maryland a úzko spolupracovala na legislatívnom procese so zákonodarcami. Poukazuje na škodlivosť penových balení, ktoré podľa jej tvrdení pre portál cnn.com absorbuje toxíny rýchlejšie, ako iné plasty.

Tie sú často omylom skonzumované voľne žijúcimi zvieratami a tak sa stávajú súčasťou potravinového reťazca, ako potrava pre ľudí. Zároveň si uvedomuje, že v prípade ak bude zákon schválený, pôjde len o malý krok vpred: „Vieme, že zákaz využívania jedného materiálu nezastaví a nevyrieši všetky problémy, ale zákazom využívania penových balení dokážeme zabezpečiť, aby sa znížil jeho“vstup“ do nášho prostredia.“ cituje jej vyjadrenie portál cnn.com

zdroj: nationalgeohraphic.com; cnn.com; wboc.com; foxnews.com; baltimoresun.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech