Prvých sedem bodov dohody s lekármi platí. Stojí to len na Matovičovi, hovorí Lengvarský

  • Do kolapsu zdravotníctva ostáva už len pár dní
  • Rokovania ostávajú bez výslednej dohody
Minister financií Igor Matovič na tlačovej besede s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským
TASR/Jaroslav Novák
  • Do kolapsu zdravotníctva ostáva už len pár dní
  • Rokovania ostávajú bez výslednej dohody

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský verí, že vláda sa s lekármi nakoniec dohodne a ku kolapsu zdravotníctva nedôjde. Povedal to na tlačovej besede po rokovaní s Lekárskym odborovým zväzom.

Ministerstvo zdravotníctva SR dosiahlo s Lekárskym odborovým združením (LOZ) konsenzus na siedmich bodoch memoranda, píše SITA. „Riešenia, ktoré sú navrhované, sú prijateľné pre obe strany,“ povedal.

Očakáva, že ešte jeden až dva dni potrvá, kým sa doriešia technické detaily s inými ministerstvami. „V prvých siedmich bodoch nič nebráni tomu, aby bolo memorandum podpísané,“ tvrdí minister. Problematický podľa neho zostáva len ôsmy bod, a to zvýšenie platov lekárov, ktorý však nie je v pôsobnosti rezortu zdravotníctva.

Zástupcovia lekárov a zdravotníkov sa s vládou dnes opäť nedohodli. Ministra financií Igora Matoviča vyzvali, aby si sadli za rokovací stôl v záujme dosiahnutia dohody. Zatiaľ výpovede lekárov stále ležia na stole ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nom. OĽANO) a situácia zostáva napriek rokovaniam bez výslednej dohody.

Ostrá kritika Matoviča

Stabilizačný príspevok, ktorý zdravotníkom ponúka vláda, ak neodídu, nemocniciam nepomôže z dlhodobého ani krátkodobého hľadiska. Vyhlásil to šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský pred začiatkom štvrtkových rokovaní na ministerstve zdravotníctva. Odborári podľa jeho slov boli ešte do stredajšej (23. 11.) tlačovky vlády presvedčení, že smerujú k dohode.

 Visolajský zdôraznil, že zo strany LOZ nepribudli žiadne nové požiadavky. „Žiadne ďalšie milióny eur sme nežiadali, žiadne požiadavky nepribudli. My sme sa s ministerstvom zdravotníctva bavili technicky o pracovných zmluvách, o veciach, ktoré sú dnes vo vyšších kolektívnych zmluvách, pracovných kolektívnych zmluvách, či by bolo možné ich dať aj do pracovných zmlúv,“ priblížil. O nových požiadavkách hovoril minister financií Igor Matovič (OĽANO).

Odborársky predák reagoval, že išlo o čisto technickú debatu mimo ôsmich požiadaviek LOZ. „Ministerstvo zdravotníctva povedalo, že s tým nemá problém. Súhlasilo s tým, ale nie sú to žiadne nové peniaze navyše, to sú dezinformácie a klamstvá,“ vyhlásil Visolajský.

Zopakoval, že cieľom LOZ je aj naďalej dospieť k dohode tak, aby bola zabezpečená zdravotná starostlivosť v nemocniciach. Matoviča kritizuje za spôsob komunikácie, tvrdí, že ničomu nepomáha. „Boli sme v tom, že smerujeme k dohode, včerajšia tlačovka je pre ľudí nepochopiteľná,“ skonštatoval.

Vláda ponúkla zdravotníkom, ktorí ostanú v nemocniciach, stabilizačný finančný príspevok. Snaha o podpísanie memoranda s LOZ podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) nateraz stroskotala.

Minister financií Igor Matovič včera avizoval, že vzhľadom na to, že odborári z LOZ v stredu o 12h definitívne odmietli ponuku na dodatočné navýšenie miezd lekárov o 63 miliónov eur, včerajším dňom vláda túto verejnú ponuku odvolala. Podľa Matoviča lekárski odborári v utorok večer vraj prišli s desiatimi novými požiadavkami, ktoré by si vyžiadali dodatočných 70 miliónov eur každoročne.

Stabilizačný príspevok

Štát tak prišiel s alternatívou – stabilizačným príspevkom. Ako v stredu uviedol Igor Matovič po rokovaní ústredného krízového štábu, štát ponúka všetkým zdravotníkom jednorazový stabilizačný príspevok.

„Dnes dávame ponuku tým, ktorí sa rozhodnú zostať pri pacientoch,“ povedal. Ten by mal na tri roky dosiahnuť pre atestovaného lekára 10-tisíc eur, plus ďalších 1 000 eur za každý rok praxe, maximálne 30-tisíc eur.

Pre neatestovaného lekára by príspevok predstavoval 10-tisíc eur a pre ostatných zdravotníkov 5-tisíc eur. „Vieme to vyplatiť z usporeného na tento rok, čo je alternatíva voči ponuke LOZ,“ povedal a dodal, že suma stabilizačného príplatku sa bude vzťahovať na prácu pri plnom úväzku.

Celý balík finančných prostriedkov by tak vláda zdravotníkom vyplatila už v decembri tohto roka. Výdavky na vyplatenie takéhoto príspevku lekárom a ostatným zdravotníckym pracovníkom si vyžiada 400 miliónov eur, píše SITA.

Visolajský: Nemáme nové požiadavky

Matovič si myslí, že od 1. decembra sa s vysokou pravdepodobnosťou odborári pokúsia „paralyzovať“ starostlivosť o chorých ľudí v nemocniciach.

Šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský však situáciu vidí inak a odmieta, že by mali nové požiadavky. „Máme stále osem rovnakých. Mysleli sme si, že lekári boli s vládou už blízko dohody, žiaľ, pán Matovič mal zase zavádzajúcu tlačovku a dohode jeho zásahmi bráni. Nerozumieme jeho zámerom,“ reagoval pre Denník N.

Matovič: Zástupcovia LOZ chcú viac, viac, viac…

Olej do ohňa pred pár dňami prilial aj minister financií Igor Matovič. Urobil tak už tradične prostredníctvom statusu na sociálnej sieti. „Úprimne som si myslel, že ľudia z LOZ dodatočnú 1/4 miliardu eur v takto ťažkej dobe na platy zdravotníkov ocenia. Bohužiaľ, nestalo sa. Rozhodli sa presviedčať lekárov, aby opustili pacientov a dali výpovede z práce,“ napísal Matovič na Facebooku.

„Za tejto situácie, ktorá by spôsobila zásadné ohrozenie zdravia chorých ľudí, sme navýšili celkovú sumu na mimoriadne zvýšenie platov zdravotníkov na celkových 300 miliónov eur v roku 2023. Bohužiaľ zástupcovia LOZ sa rozhodli žiadať ešte viac, viac, viac,“ pokračoval v kritike lekárov a zdravotníkov šéf OĽANO.

Lekári chcú splnenie požiadaviek

Pred pár dňami sme informovali, že lekárski odborári po celoslovenskom stretnutí oznámili, že ustupujú z pôvodne požadovaného 2,8-násobku priemernej mzdy pre atestovaného lekára a prijímajú návrh vlády na 2,5-násobok priemernej mzdy na Slovensku.

LOZ ustúpilo aj od požiadavky na 1,7-násobok priemernej mzdy pre neatestovaného lekára a akceptuje návrh vlády na 1,4-násobok priemerných hrubých zárobkov. Odborári už tiež nepožadujú 0,05-násobok priemernej mzdy za rok praxe, čo je zhruba 60 eur. Pre každého lekára LOZ navrhuje 0,03-násobok priemernej mzdy, čo vychádza na 36 eur.

Zároveň však odborári požadujú, aby vláda splnila zvyšných sedem požiadaviek LOZ. Medzi ne patrí podpora lekárskych fakúlt, reforma vzdelávania mladých lekárov, zvýšenie miezd sestier, poriadok vo financovaní nemocníc či zrušenie zdaňovania vzdelávania lekárov. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Zdroje: Denník N, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá