Psičkári, pozor: Na Slovensku vyčíňa nebezpečné ochorenie. Domácich miláčikov vie zabiť

  • V niektorých častiach krajiny je rozšírené ochorenie pľúcneho červa
  • Prenášajú ho komáre
  • Domácich maznáčikov môže aj zabiť
Na snímke ležiaci pes.
Unsplash/João Victor Xavier
  • V niektorých častiach krajiny je rozšírené ochorenie pľúcneho červa
  • Prenášajú ho komáre
  • Domácich maznáčikov môže aj zabiť

Ak máš doma štvornohého kamaráta, mal by si spozornieť. Na Slovensku je totiž čoraz bežnejšie ochorenie, ktoré môže mať pre psov a mačky fatálne následky. Ako informujú tvnoviny.sk, ide o tzv. dirofilariózu alebo pľúcneho červa, prenášajú ho komáre.

Pre slovenských veterinárov nie je choroba žiadnou novinkou, avšak v minulosti bola veľmi zriedkavou. Pre zmenu klímy sa však do krajiny dostávajú nové druhy spomínaného hmyzu, pričom pľúcneho červa prenáša až 60 z nich.

Ochorenie je v súčasnosti najviac prominentné v južnej časti Nitrianskeho kraja a v niekoľkých okresoch Podunajskej nížiny.

Počas posledných dvoch až troch rokov vznikli územia, kde táto pľúcna forma dirofilariózy tvorí viac ako 50 percent diagnostikovaných prípadov,“ uviedla pre tvnoviny.sk Martina Miterpáková z Parazitologického ústavu SAV.

Trpia psy aj mačky

Na prenesenie larvy pľúcneho červa stačí jediné uštipnutie komárom. V tele tvojho domáceho maznáčika môžu potom dorásť až do dĺžky niekoľkých centimetrov len v priebehu polroka. Prvotnými príznakmi sú slabosť, kašeľ, nechutenstvo, zmodranie slizníc a neochota zvieraťa k pohybu. Bez zásahu veterinára môže dôjsť aj k smrti.

pes
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Nakazeniu sa však, našťastie, dá pomerne jednoducho zabrániť. Postačiť by mal aj obyčajný repelent proti komárom, no pre tých, ktorí si chcú byť úplne istí, je k dispozícii aj liek. Ten veterinár aplikuje pred sezónou, vďaka čomu by mal byť organizmus zvieraťa pred ochorením chránený.

Náročné leto

Zvieratá toto leto dostali skutočne zabrať nielen pre nebezpečné komáre. Trápili ich aj rekordne vysoké teploty. Nešlo pritom len o typických maznáčikov ako psy a mačky, ale aj o voľne žijúce druhy.

V dôsledku vysokých teplôt boli zvieratá vyčerpané a mali zníženú kondíciu. Prehriatie organizmu si vedia čiastočne regulovať napríklad vtáky svojim perím. Pre TASR to uviedla zoologička Štátnej ochrany prírody SR, Ivana Havranová.

Z dôvodu uschýnania kvetov, dehydratácie a prehriatia organizmu majú napríklad včely zníženú produkciu. Havranová tvrdí, že pri citlivých druhoch môže dôjsť až k úhynu. Suché a teplé počasie tiež zle znášajú ježkovia. Pri vysokých teplotách tiež dochádza k úhynu rakov a rýb v prehriatych jazerách či nádržiach alebo pri vysychaní koryta rieky, priblížila Havranová.

Pri vysokých teplotách je ideálne, aby všetky zvieratá, a teda aj chránené, mali dostatok vody a možnosti úkrytu či tieňa. Najmä v mestách odporúčame obyvateľom umiestniť na zem pod stromy alebo na vyvýšené miesta na balkónoch misky s vodou,“ uviedla zoologička.

Dodáva, že pitnú vodu ocenia najmä ježkovia, vtáky, opeľovače a aj hmyz. Na výrobu postačí akákoľvek miska s vodou s niekoľkými kamienkami pre lepšie pristátie hmyzu.

Na vidieku si jednoduchšie živočíchy nájdu úkryt v tieni, napríklad v lese, na jeho okraji či remízkach. „Voľne žijúce zvieratá často využívajú zdroje vody na vidieku určené pre hospodárske zvieratá alebo vodu v okolitých potokoch,“ povedala Havranová. Pomôcť im podľa nej môžu ľudia najmä tým, že ich nepreťažujú a nenútia k zvýšenej aktivite.

Zdroje: tvnoviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá