Psychedelické lieky vyvolávajú vyšší stav vedomia

  • Ľudia, ktorí brali psychedelické látky často tvrdili, že prežívajú hlbšie precítenie bytia. Až teraz však vedci po prvýkrát potvrdili, že tieto látky môžu človeku navodiť vyšší stav vedomia.
pexels-photo-107868
pexels.com
  • Ľudia, ktorí brali psychedelické látky často tvrdili, že prežívajú hlbšie precítenie bytia. Až teraz však vedci po prvýkrát potvrdili, že tieto látky môžu človeku navodiť vyšší stav vedomia.

,,Výsledky súčasnej štúdie nám pomáhajú porozumieť tomu, čo sa deje v mozgoch ľudí, keď prežívajú rozšírenie vedomia pod vplyvom psychedelických látok,“ povedal jeden z autorov novej štúdie, Dr. Robin Cahart-Harris. ,,Ľudia často tvrdia, že prežívajú stav porozumenia pod vplyvom týchto látok a ak sa toto objaví v medicínskom kontexte, môže to predpokladať pozitívny dopad.“

foto: pixabay.com

Jedným zo spôsobov, ktorými veda meria stav vedomia je pozorovanie diverzity nervových signálov. Tá udáva ako komplexná je mozgová aktivita v danom čase a poskytuje matematický index pre stav vedomia. Napríklad bdelý mozog má väčšiu diverzitu nervovej aktivity, než ten spiaci, čo znamená, že má aj vyšší stav vedomia.

Výskumníci z Univerzity Sussex a Imperial College uskutočnili experiment, v ktorom niektorým dobrovoľníkom podali tri rôzne psychedelické látky a niektorým nič. Na konci experimentu, keď zmerali diverzitu nervových signálov všetkých dobrovoľníkov zistili, že tí čo užili psychedelickú látku, majú vyššiu diverzitu ako tí, ktorí neužili nič.

foto: pexels.com

,,Počas psychedelického stavu je elektrická aktivita mozgu menej predpovedateľná, než počas normálnej vedomej bdelosti – merané všeobecnou diverzitou,“ vysvetľuje profesor Anil Seth z Univerzity Sussex. ,,Keďže tento spôsob merania už ukázal svoje opodstatnenie pri určovaní stavu vedomia, môžeme tvrdiť, že psychedelický stav sa prejavuje ako vyššia úroveň vedomia, než je bežné, ale len vzhľadom na tento konkrétny matematický model merania.“

Vedci však zdôrazňujú, že je dôležité správne pochopiť a interpretovať výsledky experimentu. To že niekto užíva psychedelické látky neznamená, že jeho vedomie je vyvinutejšie alebo akokoľvek lepšie ako vedomie obyčajného človeka. Výsledky výskumu, ako vedci dúfajú, môžu byť použité v lekárskom prostredí pri liečení depresie kontrolovaným prijímaním špeciálnych psychedelických liekov.

zdroj: iflscience.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech