Dnes bude zatmenie mesiaca. Ovplyvní jeho fáza váš spánok?

  • Dnes nastane čiastočné zatmenie mesiaca. Pozorovať ho budeš môcť presne o 23.31
  • Okrem toho môžeš na nebi vidieť Saturn alebo Jupiter
  • Ak trpíš insomniou alebo si na rôzne mesačné fázy citlivý, zbystri pozornosť
zatmenie mesiaca
unsplash
  • Dnes nastane čiastočné zatmenie mesiaca. Pozorovať ho budeš môcť presne o 23.31
  • Okrem toho môžeš na nebi vidieť Saturn alebo Jupiter
  • Ak trpíš insomniou alebo si na rôzne mesačné fázy citlivý, zbystri pozornosť

Mesiac sa dnes bude nachádzať vo svojej tretej fáze zatmenia. Je to unikátny výjav, ktorý môžeš na oblohe pozorovať dva až päťkrát do roka. V závislosti od toho, v akej miere sa Mesiac dostane medzi Slnko a Zem nastáva úplné alebo čiastočné zatmenie. V dnes (16.7.2019) budeme pozorovať čiastočné.

Zatmenie Mesiaca väčšinou nastáva pri splne. Nie je to tak ale vždy, pretože dráha Mesiaca je voči dráhe Zeme naklonená o päť stupňov. Takže väčšinu splnov je nad alebo pod týmto tieňom. Zatmenie nastane iba vtedy, ak sa Mesiac, Zem a Slnko objavia na jednej priamke. Potom už len rozlišujeme, či ide o úplné alebo čiastočné zatmenie.

View this post on Instagram

We have a great plan for this weekend❗️ 🌔 🔭⠀ #Repost @youresa ・・・ Ready to get on the Moon again⁉️ 🌔 🔭⠀⠀⠀⁠⠀⁠⠀ ⠀⠀⁠⠀⁠⠀ To celebrate the 50th anniversary of the first Man on the Moon! We are supporting @OnTheMoonAgain.⁠⠀⁠⠀ ⁠⠀⁠⠀ If you have a telescope or binoculars, bring them out to the street on July 12 & 13 and invite passers-by to observe the Moon.⁠⠀⁠⠀ ⁠⠀⁠⠀ You might be able to see the area where -almost- 50 years ago @drbuzzaldrin, @astromichaelcollins and Neil Armstrong landed with their Apollo 11 mission. @dawnsky1 did when she took this captivating picture of our satellite in 🇬🇧 ⁠⠀ ⠀⁠⠀⁠⠀ Thanks a lot for sharing your beautiful tribute to Neil with us, Dawn!⁠

A post shared by ESA (@europeanspaceagency) on

Ak si senzitívny na mesačné výkyvy, toto ťa čaká

Mesiac bude v rôznych fázach svojho zatmenia pozorovateľný približne 3 hodiny. To znamená presne 181 náročných minút pre ľudí trpiacich insomniou, alebo zvýšenou citlivosťou na mesačné výkyvy. Vibrácie Mesiaca sú v tomto čase silnejšie, presnejšie a intenzívnejšie. Tí, ktorých sa to týka sa však na takéto večery či noci pripravujú dopredu a všetky avizované zatmenia Mesiaca a Slnka sú im dopredu známe. „Pri zatmení Mesiaca skôr hovoríme o autosugestibilite jednotlivcov, korí sa často pod vplyvom vonkajších faktorov príliš sústredia na potenciálnu zmenu ich prežívania, ktorá často aj pod ich vnútorným myšlienkovým tlakom nakoniec nastane a to nie až tak v dôsledku zatmenia Mesiaca, ale skôr v dôsledku vlastných predstáv o zatmení Mesiaca,“ hovorí psychológ Róbert Krause . Podvedomie je silné médium a mnohokrát pracuje tvoj neprospech.

Mýty versus pravda

Jedným veľkým mýtom, ktorý už viackrát obletel tento svet je to, že pri zatmení Mesiaca, či už čiastočnom alebo úplnom ťa čaká v lepšom prípade bezsenná, v tom horšom prebdená noc. Podľa výskumov, ktoré urobil Christian Cajochen, sa ti počas rozličných fáz zatmenia Mesiaca môže stať nanajvýš to, že budeš počas inkriminovanej noci spať o 20 minút kratšie. Predĺžiť sa môže aj doba zaspávania, ale len o 5 minút. Percento tvrdého spánku sa však môže znížiť niekedy až o 30 %. Lekári však tvrdia,  že v rámci vedeckého skúmania vplyvu Mesiaca na psychické prežívanie sa doposiaľ nenašlo exaktné stanovisko podporujúce vplyv zatmenia Mesiaca na psychické prežívanie.

unsplash
zdroj: unsplash

Ak si meteosenzitívny, môžeš spať horšie

V rámci psychológie registrujeme zmeny v psychickom prežívaní počas jednotlivých ročných období,“ povedal pre Startitup psychológ Róbert Krause.  Môže ísť o zvýšený výskyt depresie napríklad počas jesene v dôsledku obmedzeného slnečného žiarenia, ale aj celkovo pri tzv. sezónnych afektívnych poruchách. Zatmenie Mesiaca nehrá až tak významnú rolu. Omnoho významnejšiu však hrá adaptačná schopnosť človeka prispôsobovať sa meniacim sa podmienkam prostredia.

Strach z intenzívnej mesačnej noci teda nie je potrebný. Dôležitá je psychická pohoda, pravidelné večerné rituály a ak máš pocit, že si na zmeny Mesiaca citlivý a ovplyvňujú ťa, zaraď do svojej rutiny fixný čas zaspávania.

Zdroj: elle.co.uk 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech