Psychológ z Univerzity Komenského: Na mladých je čoraz väčší tlak, na sedenie sa čaká aj 2 mesiace

  • Denne posiela žiadosť o pomoc niekoľko študentov
  • Ľudia sa snažia potláčať svoje psychické problémy
  • Treba si dať pozor, aby na ich riešenie nebolo neskoro
Psychológ vysvetľuje, s čím chodia študenti na terapiu
Psychológ vysvetľuje, s čím chodia študenti na terapiu, Unsplash/Anthony Tran, Jakub Rajčáni/Archív
  • Denne posiela žiadosť o pomoc niekoľko študentov
  • Ľudia sa snažia potláčať svoje psychické problémy
  • Treba si dať pozor, aby na ich riešenie nebolo neskoro

Doktor psychológie Jakub Rajčáni je členom psychologickej poradne Univerzity Komenského, kde sa dennodenne stretáva so študentmi, aby im pomohol vyriešiť situácie, na ktoré sami nestačia.

V rozhovore pre Startitup vysvetlil, aké ťažkosti trápia dnešného mladého človeka, čo za tým stojí, no aj to, prečo ľudia nechávajú zájsť svoje psychické zdravie do hraničnej situácie.

  • Či študenti často vyhľadávajú pomoc odborníka
  • Čo ľudí dnes najviac trápi
  • Ako pristupujeme k vlastnému duševnému zdraviu
  • Aké spôsoby na vyrovnanie sa s tlakom expert odporúča

Ako to momentálne vyzerá v univerzitnej psychologickej poradni – chodí k vám veľa študentov? 

Teraz máme veľa žiadostí od veľkého počtu študentov a študentiek. Je to taký väčší nával. Momentálne sa na termín čaká aj dva mesiace. Mení sa to počas roka, podľa toho, ako to v daný moment je. Niekedy sú väčšie nápory, najčastejšie to je začiatkom semestra, a potom v skúškovom období, medzitým sú zase také pokojnejšie obdobia, keď sa snažíme čakacie doby znížiť. 

Čo treba urobiť pre to, aby som dostala termín na sedenie? 

Na webovej stránke psychologickej poradne UK nájdete formulár, ktorý vyplníte, uvediete svoje kontaktné údaje a v krátkosti popíšete problém, ktorý by ste chceli na sedeniach riešiť. Snažíme sa odpovedať čo najskôr, aj keď nevieme dať hneď termín, informujeme študentov o tom, že sme formulár dostali, a prosíme ich, aby počkali a mali chvíľku strpenia.

Následne im pošleme e-mailom link, v ktorom je online kalendár, kde si vedia rezervovať konkrétny termín. I keď sa momentálne dlhšie čaká, stále je to kratšia doba v porovnaní s tým, koľko sa čaká u terapeutov inde, a hlavne, je táto služba pre študentov bezplatná.

Ilustračný obrázok
zdroj: Unsplash/Toa Heftiba

Koľko žiadostí o termín denne dostanete? 

Sledujem to priebežne, no neviem to spriemerovať, avšak chodí nám bežne niekoľko žiadostí denne. 

Aké problémy najčastejšie mladí ľudia vo svojich žiadostiach uvádzajú?

Najčastejšie sú to problémy spojené s úzkosťou. Ide o rôzne typy úzkosti, stresu, paniky a podobne, ktoré prežívajú v rôznych životných situáciách. Niekedy je to spojené aj so samotnou školou, ale často sú to veci, ktoré priamo so školou nesúvisia. Veľa študentov rieši problémy týkajúce sa fungovania ich rodín – to, ako doma fungujú, či vzťahy v rodinách, ktoré sú často ťažké.

Niekedy sú to témy spojené s osamostatňovaním sa od rodičov, študenti si hľadajú, čo by chceli vlastne v živote robiť, čím sa zaoberať. To všetko je sprevádzané pomerne veľkou psychickou záťažou, preto často hľadajú nejakú podporu.

Prečo ľudia nechávajú svoj mentálny stav zájsť až do hraničnej situácie a nevyhľadajú pomoc skôr? 

Ono to tak popravde býva aj s inými problémami. Odkladáme veci, až kým nie sú vyslovene pálčivé, napríklad aj bežné preventívne kontroly u lekára. Podobne je to aj s naším duševným zdravím. To ale môže viesť k tomu, že sa daný problém nerieši aj celé roky.

Niekedy sa veci, ktoré nás trápia, počas roka menia, a nám sa zdá, že už ich zrazu netreba nevyhnutne riešiť, a tak ich necháme tak. Všímam si to aj u našich klientov, že niekedy, keď už sa dostanú na rad, nemusia problém pociťovať ako natoľko závažný a rozhodnú sa ho neriešiť. Ten sa ale môže po istej dobe nevyriešený opäť objaviť. 

Čo je najťažšie na tom byť mladým človekom v dnešnej dobe? 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá