pjimage - 2022-01-28T125435.371
pjimage - 2022-01-28T125530.186
TASR/AP Photo/Andriy Dubchak, SITA/AP, Andriy Dubchak

Putin by nemal podceňovať lásku Ukrajincov k vlasti. Za slobodu sú pripravené bojovať aj ženy, hovoria domáci

  • Západ hovorí o vojne na celom území Ukrajiny, miestni obyvatelia to však vidia inak
  • Veľká vojna podľa nich neohrozí, aj keď na nejakú eskaláciu napätia sa pripravujú
  • Podľa analytikov možno Ukrajinci len nechcú prepadnúť panike
  • Ukrajinskí obyvatelia a aj politickí predstavitelia sa však zhodujú, že Ukrajinci sú veľmi zapáleným národom a svoju slobodu by bránili muži aj ženy
  • O svoje pocity a názory sa s nami podelili Ukrajinci Anastázia a Vladislav
  • Západ hovorí o vojne na celom území Ukrajiny, miestni obyvatelia to však vidia inak
  • Veľká vojna podľa nich neohrozí, aj keď na nejakú eskaláciu napätia sa pripravujú
  • Podľa analytikov možno Ukrajinci len nechcú prepadnúť panike
  • Ukrajinskí obyvatelia a aj politickí predstavitelia sa však zhodujú, že Ukrajinci sú veľmi zapáleným národom a svoju slobodu by bránili muži aj ženy
  • O svoje pocity a názory sa s nami podelili Ukrajinci Anastázia a Vladislav

Po skúsenostiach s vojnou z roku 2014 sa v krajine ozývajú hlasy, že Ukrajinci nechcú byť Putinovými otrokmi. Odborníci, ale aj miestni Ukrajinci hovoria, že v prípade ozbrojeného konfliktu by mnohí neváhali vziať do rúk zbrane a bojovať za svoju krajinu.

Tohto názoru je aj bývalý minister obrany Ukrajiny, ktorý hovorí, že Rusi budú veľmi dobre zvažovať inváziu, pretože vedia, že veľmi veľa Ukrajincov by sa postavilo na odpor.

„Vedia, že mnoho Ukrajincov bude bojovať v malých skupinách. A bolo by potom veľa malých partizánskych vojen. V takomto prípade by boli veľké straty na životoch,“ povedal počas konferencie Andriy Zagorodnyuk.

Okrem toho tiež povedal, že by tak bola chyba zameriavať sa iba na najhorší scenár, ktorý znamená vojnový konflikt na celom území Ukrajiny a o ktorom často hovoria politickí predstavitelia na Západe, prevažne Spojené štáty a Veľká Británia.

Dodal však, že nesprávne by bolo aj tváriť sa, že sa nič nedeje. Ukrajina by sa tak mala pripraviť na viacero scenárov toho, ako bude Rusko postupovať. Môže ísť napríklad o čiastočnú inváziu alebo kybernetické útoky. Podobne ako mnoho iných ukrajinských odborníkov, aj on sa však prikláňa k názoru, že pôjde skôr o útok na časť Ukrajiny ako na celú krajinu. 

Aký majú na to názor domáci?

Podobného názoru je aj Ukrajinka Anastázia Bondar, ktorá v Českej republike študuje odbor Obrana a bezpečnosť. „Rusko by nemalo podceňovať lásku Ukrajincov k svojej vlasti,“ povedala pre Startitup. „Väčšina ľudí je pripravená bojovať v prípade útoku.“

Rovnako zmýšľa aj Vladislav Jackový, ktorý na Slovensku študuje žurnalistiku. Momentálne sa však nachádza doma, na strednej Ukrajine, odkiaľ nám aj reportoval, aká je u nich situácia momentálne.

„Ukrajinci sú veľmi zapálení ľudia, čo sa týka ochrany štátu. Každý sa postaví, keď bude cítiť, že sa blíži veľká vojna. Aj žena, aj muž. Keď sa rozprávam so svojimi spolužiačkami zo strednej školy, tak aj oni hovoria, že keby im bol poskytnutý výcvik, tak by išli bojovať. Áno, sme oveľa menšia krajina ako Rusko, ale Rusi nebudú vedieť, za čo bojujú. My máme túžbu byť slobodní a chrániť našu vlasť,“ opisuje mentalitu Ukrajincov Vladislav.

„My sa nebojíme, že by sa za nás nikto nepostavil. Keby sa niečo stalo, my tú vojnu aj tak vyhráme. Či už za pomoci Západu, alebo bez. Samozrejme, budeme radi, keď nám niekto príde na pomoc, pretože bez nej by to bol veľmi krvavý konflikt a bolo by veľmi veľa obetí na každej strane. Ak by prišli západní spojenci, vyhrali by sme asi skôr.“

Pripravení vzdorovať

O tom, že mnohí Ukrajinci sú pripravení bojovať, hovoria aj prieskumy. V prípade ruskej invázie by bolo až 50 % obyvateľov pripravených klásť odpor. Ochota bojovať sa však mení od konkrétnej časti krajiny. Kým najviac odhodlaní sú ľudia na západe (60,5 %), s presunom k ruským hraniciam toto číslo klesá. Na východe krajiny by bolo ochotných klásť odpor 37 % obyvateľov. 

Medzi ľuďmi zatiaľ panika nie je 

Napriek tomu, že o vojne sa medzi Ukrajincami hovorí, ľudia zatiaľ ostávajú pokojní. Rovnako sú na tom aj Anastázia a Vladislav. Keďže na východe Ukrajiny ozbrojený konflikt trvá už roky, hovoria, že ľudia si zvykli na takúto úzkosť, zatiaľ nikto nepodlieha panike a nekupuje núdzové balíčky

„Ľudia nepanikária. Zatiaľ som nevidel, že by si ľudia nakupovali zásoby základných potrieb. Kupuje sa iba to, čo potrebujeme. Možno sa niečo také deje u staršej generácie. Ale v mojom okolí nie. Moji starí rodičia nakupujú ako obvykle, nie vo väčšom obsahu,“ hovorí Vladislav.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: TASR, The White House, Atlantic Council , Kyiv International Institute of Sociology, The New York Times, President of Russia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá