Putin dal zelenú zákonom obmedzujúcim protesty a prístup na Facebook a YouTube

  • Ruský prezident sprísnil prístup na sociálne siete
  • Zablokovaný prístup bude na sociálne siete ako Twitter, Facebook či na videoserver Youtube
putin, social media, rusko
Pexels/Tracy Le Blanc, TASR/Aleksey Nikolskyi, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
  • Ruský prezident sprísnil prístup na sociálne siete
  • Zablokovaný prístup bude na sociálne siete ako Twitter, Facebook či na videoserver Youtube

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v stredu sériu nových zákonov, ktoré obmedzia protesty, prístup na americké sociálne siete, ako aj zverejňovanie osobných údajov ruských tajných agentov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Tamojšia vláda tak bude môcť obmedziť či zablokovať prístup na sociálne siete ako Twitter, Facebook či na videoserver YouTube, ktoré podľa Ruska „diskriminujú ruské médiá“.

Putin prvýkrát vyjadril názor na zvolenie nového amerického prezidenta

Twitter označuje niektoré z ruských médií za riadené štátom, čo Moskva odmieta. Jeden z nových zákonov má zamedziť únikom údajov príslušníkov ruských tajných služieb, ktoré medzinárodní investigatívni novinári už viackrát použili pri odhaľovaní nezákonných operácií Kremľa.

Ďalšie dve šesťročné volebné obdobia Putina

Ďalšia právna norma dáva úradom právomoc označiť fyzické osoby za „zahraničných agentov“. V prípade, že takéto osoby nebudú vedieť dokázať opak, hrozí im trest odňatia slobody až na päť rokov. Putin (68) tento rok už presadil viacero ústavných reforiem – jedna z nich mu umožňuje zostať vo funkcii ďalšie dve šesťročné volebné obdobia.

putin Rusko
zdroj: TASR/Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Pred presadením reformy mu mal mandát vypršať v roku 2024, pripomína Reuters. Ďalšou z takýchto reforiem bolo udelenie doživotnej imunity bývalým prezidentom.

List Merkelovej

Putin v novoročnom liste nemeckej kancelárke Angele Merkelovej vyjadril nádej, že sa vzťahy medzi oboma krajinami v roku 2021 zlepšia. V stredu o tom informovala tlačová agentúra DPA, písala o tom TASR. Rusko-nemecké vzťahy sú „dôležité pre oba národy a majú veľký význam pre stabilitu a bezpečnosť na európskom kontinente“, napísal podľa Kremľa Putin.

nemecko, merkelová, kancelárka,
zdroj: TASR/AP/Markus Schreiber

V liste tiež vyslovil nádej, že obe mocnosti budú v roku 2021 spolupracovať na riešení medzinárodných problémov. Vzťahy medzi Nemeckom a Ruskom sú v posledných rokoch obzvlášť napäté, čo spôsobila okrem iného aj otrava ruského opozičného predstaviteľa Alexeja Navaľného a počítačový útok na nemecký parlament (Bundestag) v roku 2015, za ktorým zrejme stáli ruskí hackeri.

Rusko tvrdí, že s týmito udalosťami nemá nič spoločné. Podľa Kremľa poslal Putin desiatky novoročných listov, napríklad aj bývalému nemeckému kancelárovi Gerhardovi Schröderovi, prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi a jeho nástupcovi Joeovi Bidenovi.

Muž, ktorého sa Putin najviac bojí. Jeho meno je v Kremli ako Voldemort, o život nebojoval prvýkrát

Rusko a Spojené štáty môžu spoločne urobiť veľa pre stabilitu a bezpečnosť sveta, a pritom stále rešpektovať obojstranné záujmy, informoval Kremeľ o obsahu Putinových listov americkým lídrom. Posledná zásadná dohoda o jadrovom odzbrojení medzi oboma krajinami – zmluva Nový START – vyprší začiatkom februára.

Bez platnej zmluvy sa prvýkrát za desaťročia nebude dať dohodnúť na regulovaní zásob strategických jadrových zbraní. Putin opakovane varoval pred novými pretekmi v zbrojení.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech