Putin je vážne chorý a používa dvojníkov. Majú iné uši, výšku či zvyky, tvrdí Ukrajina

  • Ukrajinci tvrdia, že Putin používa dvojníkov
  • Majú sa od prezidenta líšiť v niektorých veciach
  • Špekulácie rozvírila aj Putinova cesta do Iránu
Fotografia Vladimira Putina, v jeho pracovni, z konca júla 2022.
TARS/AP, Pavel Byrkin
  • Ukrajinci tvrdia, že Putin používa dvojníkov
  • Majú sa od prezidenta líšiť v niektorých veciach
  • Špekulácie rozvírila aj Putinova cesta do Iránu

Ukrajina čoraz častejšie pretláča naratív, že ruský prezident Vladimir Putin používa dvojníkov, ktorí ho zastupujú. Dôvodom má byť jeho zlý zdravotný stav.

V priebehu dvoch dní to uviedli dvaja významní ukrajinskí predstavitelia. Prvým bol generálmajor Vadym Skibitsky, ktorý patrí k ukrajinským najvyšším predstaviteľom spravodajskej služby.

Skibitsky sa v rozhovore pre The Telegraph hovoril prevažne o ruských špiónoch, ktorí majú za úlohu nájsť americké raketové systémy HIMARS a následne ich zničiť. Na záver sa však vyjadril i k ruskému prezidentovi, ktorý podľa neho „nie je v dobrom telesnom ani duševnom zdraví“.

„Používa veľa dvojníkov a niekedy je ťažké zistiť, či je to skutočný Putin alebo niekto, kto ho nahrádza,“ uviedol generálmajor, dôkazy však na svoje tvrdenie neposkytol.

„Niektorí z jeho vnútorného kruhu sú v panike z jeho zdravia a rozhodnutí, ktoré v súčasnosti robí,“ uviedol v pondelok Skibitsky.

Uši sú jedinečné, tvrdí Budanov 

Nasledujúci deň sa na obrazovkách ukrajinskej televízie objavil generálmajor Kyrylo Budanov. Počas svojho vystúpenia v televízii „Groshi“ uviedol, že počas niekoľkých vystúpení Putina nahradil niekto iný. Dôkazom majú byť iné uši, správanie či výška, uvádza Newsweek.

„Obrázok, povedzme uší, je iný. A je to ako odtlačok prsta, obrázok ucha každého človeka je jedinečný. Nedá sa to zopakovať,“ povedal bez toho, aby ponúkol konkrétne dôkazy na podporu svojich tvrdení.

Budanov tvrdí, že Putin je vážne chorý a je to verejné tajomstvo. Dvojníci majú slúžiť na to, aby sa mohol vyhnúť verejným vystúpeniam.

„Oni (Putinovi dvojníci) majú iné zvyky, iné spôsoby, rôzne spôsoby chôdze, niekedy dokonca rozdielne výšky, ak sa pozriete pozorne,“ dodal Budanov.

Špekulácie o Putinovom zdraví sa opäť rozvírili po prezidentovej návšteve Iránu. I tam sa objavili špekulácie, že Putin použil dvojníka alebo že nedokáže používať pravú ruku.

Práve Budanov pre ukrajinský magazín 1+1 naznačil, že na palube lietadla mieriaceho na Blízky východ nebol ruský prezident, ale jeho dvojník, uvádza New York Post.

„Pozrite sa, prosím, na moment Putinovho odchodu z lietadla. Je to vôbec Putin?“ naznačil tajomne.

Putin sick4
zdroj: TASR/AP, Mikhail Klimentyev

Putin môže byť už aj po smrti, tvrdí britský bulvár 

Teória o Putinovom dvojníkovi sa šíri už nejaký čas. V minulosti sa objavila napríklad pri tvrdení, že Putin pôjde na operáciu spojenú s údajnou onkologickou diagnózou a v tej dobe bude vládnuť práve jeho dvojník.

Britský bulvár Daily Star priniesol aj údajné tvrdenie britských spravodajcov z MI6, ktorí mali tvrdiť, že Putin používa dvojníkov. Agenti spravodajskej služby dokonca mali uviesť, že nevedia, či je ruský prezident ešte medzi živými.

„Putin je veľmi chorý a keď zomrie, jeho smrť bude utajovaná niekoľko týždňov, ak nie mesiacov,“ tvrdili údajne pre bulvár.

putin sick2
zdroj: TASR/AP, Mikhail Klimentyev

„Je tu tiež možnosť, že je už mŕtvy. Nemôžme to vedieť. Predpokladá sa, že Putin v minulosti zamestnával dvojníkov, keď mu nebolo dobre, a Kremeľ by to mohol robiť aj teraz,“ mali povedať pre Daily Star.

Dôvodom utajovania Putinovej smrti by podľa spravodajcov mala byť obava, že generáli by začali protestovať proti vojne na Ukrajine a chceli by sa stiahnuť.

Keďže však ide o bulvár a zdroje sú anonymné, nie je možné zistiť, nakoľko sú pravdivé .

Skutočnosťou je, že existujú ľudia, ktorí sa na Putina podobajú. Kremeľ však tvrdí, že ich služby Putin vždy odmietol, i keď mu ich ponúkali z bezpečnostných dôvodov, uvádza BBC.

Putinova „neschopnosť“ používať ruku sa dá vysvetliť 

I fakt, že Putin nepoužíval pravú ruku na ceste do Iránu, sa dá racionálne vysvetliť. Bezpečnostná expertka Ivana Stradnerová uviedla, že to môže súvisieť s Putinovou minulosťou, keď pracoval ako agent KGB.

„Profileri zvyčajne spájajú tento zvyk s jeho časom v ruskom spravodajstve, pretože jedna ruka je vždy blízko k zbrani. Je zrejmé, že je ťažké zbaviť sa zvláštnych návykov,“ uviedla expertka.

Putin sick3
zdroj: TASR/AP, Mikhail Klimentyev

Nie je to prvýkrát, keď si experti všimli, že Putin sa nezbavil starých zvykov z KGB. Neurológovia, ktorí pred siedmimi rokmi študovali Putina na možnú Parkinsonovu chorobu, dospeli k záveru, že nekonvenčná chôdza Putina pramenila z jeho výcviku v KGB.

Špekulácie o prezidentovom zdraví tiež vyvrátil riaditeľ Ústrednej spravodajskej služby (CIA) William Burns, ktorý uviedol, že „nejde o formálny rozsudok spravodajských služieb“, ale tvrdí, že ruský vodca je „až príliš zdravý“.

„O zdravotnom stave prezidenta Putina koluje veľa klebiet a pokiaľ môžeme povedať, je až príliš zdravý,“ povedal šéf CIA na bezpečnostnom fóre v Aspene.

Zdroje: The Telegraph, Newsweek, New York Post, Daily Star, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá