Putin najskôr tvrdil, že v rámci koronavírusu „má všetko pod kontrolou”, dnes má Rusko preplnené nemocnice

  • Denne pribúdajú v Rusku tisíce nakazených
  • O tom, že situáciu nepodceňuje ani prezident, svedčia aj nedávne fotografie z nemocnice, Putin mal ochranný oblek
  • Dnes v Rusku pribudlo vyše 3.300 nakazených
Putin Rusko koronavirus
Vladimir Putin, TASR/AP
  • Denne pribúdajú v Rusku tisíce nakazených
  • O tom, že situáciu nepodceňuje ani prezident, svedčia aj nedávne fotografie z nemocnice, Putin mal ochranný oblek
  • Dnes v Rusku pribudlo vyše 3.300 nakazených

Keďže Rusko susedí s Čínou, krajina zaviedla pomerne prísne opatrenia hneď na začiatku šírenia koronavírusu. Kontrolovali hranice a spočiatku sa zdalo, že to funguje a stačí. Nakazených v Rusku dramaticky nepribúdalo a prezident Vladimir Putin vyhlasoval, že má všetko pod kontrolou.

V apríli je však situácia diametrálne odlišná ako pred pár mesiacmi. Rusko patrí medzi tie štáty, v ktorých sa momentálne nákaza šíri rýchlo. V tisíckach, čo je porovnateľné s inými štátmi, ktoré majú s COVID-19 obrovské problémy. Len dnes podľa worlmeters.info krajina zaznamenala vyše 3.300 nakazených, koronavírusu podľahlo v Rusku 198 ľudí.

V pondelok sa Putin vyjadril, že sa situácia so šírením nákazy nezlepšuje. Rusko podľa jeho slov môže v prípade potreby na riešenie krízy využiť aj zdroje ministerstva obrany, napríklad vojenských zdravotníkov, informovala agentúra TASR s odvolaním sa na Reuters a DPA.

V nasledujúcich týždňoch sa rozhodne o osude Ruska

Ruský prezident ďalej skonštatoval, že nasledujúce týždne budú pre krajinu rozhodujúce. V Rusku sa doposiaľ uzdravilo 1.986 pacientov.

Len prednedávnom internetom preleteli fotografie, ktoré zachytávajú ruského prezidenta v nemocnici, mal oblečený žltý skafander. Aj to môžu brať mnohí ako dôkaz, že ani prezident Ruska neberie situáciu na ľahkú váhu.

Momentálne v krajine výrazne narastá aj počet závažných prípadov. Najviac je zasiahnutá Moskva, odkiaľ pochádzajú dve tretiny prípadov. Rusko stále čaká na vrchol epidémie. 

vladimir putin rusko koronavirus

Ako informuje CBS s odvolaním sa na zástupkyňu primátora Moskvy Anastasiu Rakovú, už minulý týždeň boli nemocnice aj sanitky maximálne vyťažené. Sociálnymi sieťami sa šírili fotografie a videá dlhých radov sanitiek, ktoré čakali na vstup do nemocnice.

V Moskve úrady zaviedli elektronický systém, ktorý dáva povolenie ľuďom vyjsť z domu. Majú však problémy s kybernetickými útokmi, informuje BBC. Niektorí opoziční politici kritizovali toto opatrenie ako porušenie práva na súkromie. 

kampan zadarmo od startitup

CBS ďalej uvádza, že sa zdravotnícky personál, často anonymne, sťažoval na nedostatok ochranných prostriedkov vrátane napríklad respirátorov. Tieto sťažnosti prichádzajú z rôznych častí krajiny. Sťažujú sa tiež na nedostatok oficiálnych informácií, ako majú postupovať v boji proti koronavírusu.

Slovensko má nízky počet nakazených aj úmrtí

Slovensko nateraz nepoľaví v opatreniach v boji proti koronavírusu. Avizoval to premiér Igor Matovič (OĽaNO). Naopak, jeho koaličný partner Richard Sulík z SaS by privítal uvoľnenie aspoň časti opatrení. Na Slovensku v utorok úrady potvrdili 835 potvrdených prípadov koronavírusu, chorobe u nás podľahli dvaja ľudia a vyliečilo sa 123 pacientov.

Najviac sa momentálne diskutuje o otvorení obchodov. Premiér sa vyjadril, že detailný plán, ako to bude s bežnými prevádzkami, predstaví v pondelok.

„Takže v pondelok predstavíme presný postup, kedy a aké obchody sa otvoria a hlavne za akých podmienok a epidemologickej situácie. Inak povedané, o prípadnom otvorení ďalších maloobchodných prevádzok rozhodnú tí, ktorí o tom rozhodujú všade v civilizovaných krajinách, nie Sulík, nie Matovič. A tak je to správne,” vyjadril sa v utorok na sociálnej sieti Matovič.

Aj napriek nezhodám Sulík uisťuje, že žiadna koaličná kríza nehrozí. „Len po toľkých rokoch smeráckych vlád ľudia nie sú zvyknutí, že si predsedovia povedia svoj názor nahlas. Doterajšie vlády totiž pokope držali kšefty, záujem o Slovákov bol na šestnástej koľaji. My máme úplne iný spoločný cieľ a ten nás ťahá vpred – a úprimnosť je v našom boji veľmi, veľmi dôležitá,” vyjadril sa na sociálnej sieti.

Zdroje: CBS, BBC, FB/Igor Matovič, FB/Richard Sulík, worldometers.info, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech