Putin netrpí smrteľnou chorobou. Má však chronické bolesti, tvrdia Dáni

  • Dánska spravodajská služba tvrdí, že Vladimir Putin netrpí smrteľnou chorobou
  • Za bolesťami majú stáť viaceré pády
  • Elita môže bažiť po jeho vystriedaní
Putin ako sa drží stola, vpravo stojí, pravdepodobne trasie niekomu rukou
Kremlin.ru/Reprofoto, SITA/AP/Anton Novoderezhkin
  • Dánska spravodajská služba tvrdí, že Vladimir Putin netrpí smrteľnou chorobou
  • Za bolesťami majú stáť viaceré pády
  • Elita môže bažiť po jeho vystriedaní

Ruský vodca Vladimir Putin netrpí smrteľnou chorobou, ale po niekoľkých pádoch a nehodách pociťuje silné chronické bolesti, čo môže časom ovplyvniť jeho zotrvanie pri moci. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na dánsku rozviedku.

Dánska vojenská spravodajská služba vo svojej výročnej správe za rok 2021 uviedla, že Putin „veľmi pravdepodobne“ zostane lídrom Ruska aj po ďalších prezidentských voľbách v roku 2024. Vo svojej správe za rok 2022 však túto prognózu upravila a tvrdí, že je menej isté, že Putin zostane pri moci počas nasledujúcich piatich rokov.

Mal trpieť formou rakoviny

„Naša najväčšia neistota sa však týka jeho zdravia alebo toho, že by ho niekto odstránil pre jeho podlomené zdravie,“ povedal predstaviteľ spravodajskej služby identifikovaný ako Joakim. Dáni sa taktiež domnievajú, že Putin predtým trpel určitou formou rakoviny a liečil sa na ňu v čase, keď rozpútal vojnu na Ukrajine, čo mohlo ovplyvniť niektoré jeho rozhodnutia.

Dánska rozviedka neočakáva, že Putin zomrie na chorobu, ktorou trpí. Časom to však podľa nej môže viesť k tomu, že ruská elita bude chcieť vidieť pri kormidle silnejšieho človeka. „Máme pevný dojem, že časť elity vidí, že sa uberá nesprávnou cestou,“ dodal príslušník dánskej vojenskej spravodajskej služby.

Špekulácie o zdraví vodcu federácie

O Putinovom zdravotnom stave sa toho narozprávalo hlavne od začiatku invázie na Ukrajinu viac než dosť. Napriek tomu kolovali rôzne správy a dohady o jeho zdraví už aj v hlbšej minulosti, keď meno prezidenta Ruskej federácie nebolo na pretrase tak často.

V roku 2020 tvrdil známy kritik Vladimira Putina, že ruský prezident trpel rakovinou a začiatkom roka podstúpil operáciu. Valery Solovei, ktorý tvrdí, že má zdroje z blízkych kruhov vladára, sa dozvedel, že 68-ročný Putin podstúpil vo februári operáciu.

Podobne to malo byť aj pri Parkinsonovej chorobe, ktorá mala zapríčiniť pozorovateľný úpadok motorických schopností a stability. Neskôr si verejnosť začala všímať opuchnuté líca, ale aj tmavú škvrnu na Putinovej ruke.

„Jedna choroba má psychoneurologický charakter, druhá predstavuje onkologický problém. Ak má niekto záujem o presnú diagnózu, nie som lekár a nemám etické právo tieto informácie odhaliť. Druhá diagnóza je oveľa, oveľa nebezpečnejšia ako prvá, pretože Parkinsonova choroba neohrozuje fyzický stav, iba obmedzuje verejné vystúpenie,“ vyjadril sa Solovei pre Daily Mail.

Štítna žľaza

Ruský nezávislý Project Media (v Rusku už zakázaný) napríklad informoval, ako Putina neustále sprevádza nemalý tím lekárov, vrátane chirurga, ktorý sa špecializuje na rakovinu štítnej žľazy.

Moskva, samozrejme, podobné náznaky a chýry popiera – Putin nemá rakovinu a je zdravý.

Správy o tíme lekárov však nie sú z ďaleka jediné vyvolávajúce vážne pochybnosti o Putinovom zdraví, a rakovina nie je jedinou potenciálnou chorobou, ktorou Putin podľa niektorých môže trpieť.

S určitosťou však ťažko niečo povedať, keďže Moskva, ako vždy, všetko popiera. Skôr ide o dohady na základe jednotlivých správ či správania sa prezidenta pred kamerami.

Zdroje: SITA, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá