Putin otočil: Mierové rokovania s Ukrajinou sú možné
- Putinove súčasné vyjadrenia sú v ostrom kontraste s názormi na začiatku ukrajinskej invázie v Kursku
- Putin rozumie iba jazyku sily, hovorí odborníčka
- Putinove súčasné vyjadrenia sú v ostrom kontraste s názormi na začiatku ukrajinskej invázie v Kursku
- Putin rozumie iba jazyku sily, hovorí odborníčka
Ruský prezident Vladimir Putin v týchto dňoch prekvapil odborníkov, ale aj laikov. Ako uvádza portál Newsweek, pokiaľ ide o možné mierové rokovania s Kyjevom, svoju pôvodnú rétoriku obrátil v podstate o 180 stupňov.
Už čoskoro 72-ročný Putin v rozhovore so skupinou školákov na Sibíri 2. septembra povedal, že existuje „túžba“ vstúpiť do mierových rozhovorov.
„Som si istý, že aj táto provokácia zlyhá. Zdá sa mi, že tu bude skutočná túžba, nie slovná, ale premenená na skutky, prejsť k mierovým rokovaniam a vyriešiť tieto problémy mierovými prostriedkami. Nikdy sme sa nevzdali, ale musíme sa, samozrejme, zaoberať týmito banditmi, ktorí vstúpili na územie Ruskej federácie,“ dodal, pričom narážal na ukrajinskú ofenzívu v ruskej Kurskej oblasti, ktorá sa začala 6. augusta. Mnohí experti o nej hovoria ako o jednom z najdôležitejších momentov doterajšieho priebehu vojny u našich východných susedov.
Jeho vyhlásenie môže znamenať dve veci
Portál EU Today poukazuje na to, že tieto Putinove vyhlásenia naznačujú, že akékoľvek potenciálne rozhovory by boli uskutočniteľné až po vyriešení toho, čo opisuje ako problém „banditov“ vstupujúcich na ruské územie. Ide o očividný odkaz na ukrajinské sily v regióne Kursk.
Tento postoj ostro kontrastuje s jeho predchádzajúcim naliehaním, že Ukrajina musí stiahnuť svoje jednotky z anektovaných území Doneck, Luhansk, Cherson a Záporožie skôr, než sa budú môcť uskutočniť akékoľvek rokovania.
Nekonzistentnosť v Putinových požiadavkách je výrazná. Na jednej strane uznáva suverenitu ruského územia vymedzenú medzinárodne uznávanými hranicami, pričom zdanlivo ignoruje štatút anektovaných ukrajinských regiónov, ktoré si Rusko nárokuje ako svoje.
Tento posun od jeho predchádzajúceho predpokladu, ktorým bolo úplné vojenské stiahnutie Ukrajiny z týchto oblastí. Signalizuje buď taktický ústup alebo pokus o rekalibráciu ruskej pozície v reakcii na prebiehajúci konflikt.
Rozumie iba jazyku sily, tvrdí odborníčka
A čo na najnovšie vyhlásenia hovoria odborníci? Victoria Vdovychenko, programová riaditeľka pre bezpečnostné štúdie v Centre pre obranné stratégie v ukrajinskom bezpečnostnom think-tanku, pre Newsweek povedala, že ruský prezident podporuje mierové rozhovory, pretože „jeho víťazstvo je nepravdepodobné“.
„Putin po nedávnom vyhlásení svojho tlačového tajomníka, že rokovania s Ukrajinou stratili význam, zrazu tvrdil, že nikdy neodmietol dialóg. Rusko cíti, že dosiahnutie víťazstva je nepravdepodobné, a preto začalo presadzovať myšlienku takzvaných mierových rokovaní, prostredníctvom ktorých si chce udržať kontrolu nad všetkými okupovanými územiami. Stáva sa to skutočnosťou, zatiaľ čo Rusko naďalej terorizuje Ukrajinu útokmi na energetiku, civilnú infraštruktúru a obytné budovy,“ povedala Vdovychenko.
Ďalšia odborníčka na európsku politiku Elina Beket, členka Centra pre analýzu európskej politiky (CEPA), doplnila, že operácia v Kurskej oblasti ukazuje, že Ukrajina „môže hovoriť z pozície moci“.
„To je jediný jazyk, ktorému Putin rozumie. Od začiatku totálnej invázie na Ukrajinu Putin robil len cynické vyhlásenia o Ukrajincoch, ktorí museli stiahnuť svojich vojakov z vlastných území a prestať brániť svoju zem. Čím viac úspechov a pokrokov Ukrajinci zaznamenajú, tým viac sa Rusko obráti k mierovým rokovaniam, a to nie slovami, ale činmi. Samozrejme, videli sme veľa mierových rozhovorov, minských dohôd a početných prímerí, ktoré ale vyústili do totálnej ruskej invázie, ale mier na Ukrajinu môže priniesť len mocenské postavenie.“
Zdroje: Newsweek, EU Today