Putin perlil: USA je Šerchán a európske krajiny psíci, ktorí poskakujú okolo. Máme hrošiu kožu, reaguje Biely dom

  • Ruský prezident Vladimir Putin sa vo svojom výročnom prejave o stave krajiny nepriamo pustil do USA
  • V emotívnom prejave Putin obvinil Západ za neférový postoj k Rusku. Použil aj prirovnanie z Knihy džungle
  • Biely dom odpovedal, že Putinove slová neberie osobne a má hrošiu kožu
  • Sankcie voči Rusku, ktoré Putin kritizoval, podľa Bieleho domu majú svoje opodstatnenie
Biden Putin3
TASR/AP, Alexander Zemlianichenko, Andrew Harnik
  • Ruský prezident Vladimir Putin sa vo svojom výročnom prejave o stave krajiny nepriamo pustil do USA
  • V emotívnom prejave Putin obvinil Západ za neférový postoj k Rusku. Použil aj prirovnanie z Knihy džungle
  • Biely dom odpovedal, že Putinove slová neberie osobne a má hrošiu kožu
  • Sankcie voči Rusku, ktoré Putin kritizoval, podľa Bieleho domu majú svoje opodstatnenie

Ruský prezident Vladimir Putin v stredajšom prejave a varoval ad pred ďalším zásahom do ruských bezpečnostných záujmov. Ako vo svojom výročnom prejave o stave krajiny uviedol, odpoveď Moskvy na to bude „asymetrická, rýchla a tvrdá“.

„Dúfam, že sa nikto neodváži prekročiť červenú čiaru z rešpektu k Rusku a my určíme, kde sa nachádza v každom konkrétnom prípade. Tí, čo organizujú provokácie ohrozujúce základné bezpečnostné záujmy Ruska, budú svoje skutky ľutovať ako nikdy predtým,“ vyjadril sa Putin.

V emotívnom prejave Putin obvinil Západ za neférový postoj k Rusku. „Niektoré krajiny si vytvorili nepríjemný zvyk šikanovať Rusko z akéhokoľvek dôvodu alebo vôbec. Stal sa z toho nový šport,“ uviedol podľa Washington Post.

zdroj: TASR/AP, Alexander Zemlianichenko

Putin sa inšpiroval aj Knihou džungle, keď uviedol: „Ako vždy je to rovnaké, ako keď okolo Šerchána poskakujú malí psíčkovia, ktorí sa snažia zapáčiť svojmu veľkému vodcovi.“ Novinári sa zhodujú, že Šerchánom sú v tomto prípade pravdepodobne Spojené štáty a malými psíkmi krajiny ako Česko.

Bez menovania konkrétnej krajiny ruský prezident skritizoval zahraničnú vládu, ktorá uvaľuje „nezákonné, politicky motivované ekonomické sankcie a hrubé pokusy presadiť svoju vôľu u iných“.

Čo je ruská GRU, ktorú pomáhal vyšetrovať aj ESET? Sabotáž skladu v Čechách, podplácanie Talibanu či útok na Clintonovú

Rusko bolo podľa jeho slov zdržanlivé a často sa zdržalo reakcie na „otvorene chuligánske“ kroky ostatných. USA minulý týždeň oznámili vyhostenie desiatich ruských diplomatov a sankcie voči viac ako trom desiatkam ľudí. Tieto ekonomické sankcie boli uvalené na 16 organizácií a 16 jednotlivcov, ktorí sú údajne spojení so zasahovaním Ruska do vlaňajších volieb v USA.

Dôvodom sankcií sú tiež údajné odmeny ponúkané Ruskom za útoky na amerických vojakov v Afganistane, ktoré mali mať na svedomí práve agenti GRU a rozsiahly hackerský útok na americké ciele. Rusi na sankcie USA odpovedali vyhostením desiatich amerických diplomatov. 

Máme hrošiu kožu, ozýva sa z Bieleho domu 

Amerických novinárov na tlačovej v konferencii v Bielom dome, zaujal aj názor na Putinov prejav. Biely dom, ale nevyzeral, že by si z prirovnania k Šerchánovi robil ťažkú hlavu. „Nemyslím si, že by sme niečo, čo prezident Putin hovorí, brali osobne; máme hrošiu kožu,“ uviedla hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová.

Hovorkyňa zopakovala, že Spojené štáty chcú mať s Ruskom „stabilný a predvídateľný vzťah a nemyslíme si, že to musí byť, naďalej na negatívnej trajektórii.“ Psakiová zopakovala, že Spojené štáty majú záujem, aby sa obaja prezidenti osobne stretli na samite. USA vyzýva na spoluprácu v oblasti novej zmluvy START alebo na iránskej jadrovej dohode.

zdroj: TASR/AP, Evan Vucci

Psakiová sa vyjadrila aj ku kritizovaným sankciám. Objavili sa aj informácie, či Spojené štáty nechcú Rusko nalákať na samit prostredníctvom sankcií. To hovorkyňa poprela.  „Sankcie majú znamenať zavedenie dôsledkov pre činy, ktoré boli v našich očiach a očiach globálneho spoločenstva úplne neprijateľné,“ uviedla Psakiová.

Hovorkyňa Bieleho domu pripomenula, že mnoho sankcii voči Rusku bolo prijatých v koordinácii s európskymi partnermi. Na pretras prišla aj otázka, či sankcie vôbec fungujú. „Nikdy sme neočakávali, ani sme nepredpokladali, že jedna skupina sankcií alebo každá jednotlivá skupina sankcií okamžite zmení správanie, ale vysiela jasnú správu, že správanie je neprijateľné a nemôže pokračovať,“ uviedla Psakiová.

Zdroje: SITA, Washington Post, White House

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech