Putin posiela na Ukrajinu umrieť najmä mladých mužov z etnických menšín

  • V Rusku sú mobilizované najmä etnické menšiny
  • Na Ukrajine poväčšine umierajú ich príslušníci
  • V Rusku ide o bežnú praktiku
putin, vojaci
TASR/AP, Unsplash/Timon Studler
  • V Rusku sú mobilizované najmä etnické menšiny
  • Na Ukrajine poväčšine umierajú ich príslušníci
  • V Rusku ide o bežnú praktiku

Národové či rasové menšiny to nemajú ľahké azda nikde vo svete. Dvojnásobne to však platí v Rusku, kde sú členovia niektorých týchto skupín povolávaní do vojny priamo z prahu svojich dverí.

Na každého iný meter

O podozrivej aktivite vojenských náborových pracovníkov informuje portál Foreign Policy. Odvody vo vzdialených oblastiach nazval posielaním mladých mužov do mäsového mlynčeka. Udalosť sa mala odohrať v republike Burjatija, na východe Sibírskeho federálneho okruhu.

Burjatija je domovom pre etnickú skupinu ľudí, ktorá je blízko naviazaná na Mongolskú národnosť. Kým sa informácie o narukovaní objavujú naprieč celým Ruskom, počet mužov odvlečených na front z tohto regiónu je podozrivo vysoký. Mobilizácia má byť čiastočná, no obyvatelia tejto oblasti hovoria o 100 % mobilizácii.

Burjatija je relatívne malým regiónom a obýva ho len približne milión ľudí, no aj napriek tomu boli už desiatky škôl a iných verejných zariadení prerobených na vojenské centrá, kde sa zapisujú muži s brannou povinnosťou.

Sibírsky región však nie je jediným. Obdobné správy pochádzajú aj z regiónov Jakutsko, ktoré je domovom pre veľkú skupinu etnických Jakutov, či Dagestan, ktorý zas obývajú ruskí moslimovia.

Podľa odhadov USA, ktoré prináša New York Times, už Rusko stratilo v boji viac ako 20 000 mužov, Ukrajina hovorí o dvojnásobku. Putin posiela mladých, nevycvičených mužov na takmer istú smrť. Existujú dokonca teórie, že Putin sa takto zbavuje národnostných menšín v Rusku.

Mizerné pozície

Povolávanie týchto skupín obyvateľstva by mohlo byť pre Rusko teoreticky výhodné, keďže, ako vysvetľuje Foreing Policy, ich priemerné platy predstavujú len jednu tretinu platov zo západných miest a ich životná úroveň je výrazne nižšia. Mnohým sú vraj prisľubované stabilné platy.

Príkladom tohto nespravodlivého zaobchádzania však nie je len súčasná mobilizácia. Portál Aljazeera informoval o disproporčnom rozložení etník vojakov bojujúcich na Ukrajine už začiatkom augusta.

Kým doma Putin a zvyšok viac privilegovaných obyvateľov oslavujú „úspechy“ svojej armády a uznávajú právoplatnú účasť etnických menšín na „víťazstve“, na reálnom bojisku umierajú obrovské množstvá etnických ne-Rusov.

Ruskí vojaci strieľajú z mínometu zo svojej pozície na neznámom mieste na Ukrajine
zdroj: Ilustračné foto: SITA/Russian Defense Ministry Press Service via AP

Podľa Aljazeery to naznačujú aj dáta z otvorených zdrojov, ktoré dokazujú, že vojaci s koreňmi v oblastiach ako Burjatija či Dagestan umierajú na fronte vo väčších číslach ako „čistokrvní“ Rusi.

Väčšina pozemných a leteckých jednotiek Ruska pozostáva z mladých chlapcov z chudobných dedín,“ uviedol pre Aljazeeru vojenský odborník Pavel Luzin.

V Rusku ide o dlhodobú tradíciu,“ pokračuje ďalej. „V armáde slúžia aj vzdelaní muži z bohatších regiónov, avšak, na iných pozíciách.

Ide už o tradíciu

Ak by sa však informácie o nespravodlivom povolávaní mužov ukázali ako pravdivé, nebolo by to pre zvyšok sveta žiadnym veľkým prekvapením.

Už v roku 2012, v časoch Putinovho mandátu na poste premiéra, sa hovorilo o „nebezpečenstvách“ prítomnosti etnických menšín na území Ruska. Hovorí o tom vtedajší článok agentúry Reuters.

Putin v tom čase uviedol, že „Rusi a ruská kultúra sú lepidlom, ktoré spája unikátnu civilizáciu Ruska dokopy“. Etnických nacionalistov naopak označil za „chorobu“, ktorá ohrozuje „silu a odolnosť krajiny“.

Šéf Kremľa ďalej dodal, že etnické skupiny „musia žiť pod dáždnikom ruskej kultúry“ a migranti musia „uspieť v testoch z ruského jazyku a histórie“.

Zaujímavou kapitolou v celej problematike je národ Čečencov, pod vedením Ramzana Kadyrova, ktorý však prednedávnom ohlásil „prestávku“ od vládnutia, z ktorej sa stihol už aj vrátiť.

kadyrov sa usmieva na putina
zdroj: Wikimedia/Tlačová služba prezidenta Ruskej federácie

Čečenci sú takisto národnostnou menšinou, ktorá sa však zdá byť oddaná Putinovi a jeho režimu. Ich územie si Rusko podmanilo v krvavej vojne najprv v 19. storočí, následne na čo si Čečenci vybojovali svoju nezávislosť v 90. rokoch 20. storočia. Rusko si Čečensko naspäť pripojilo len niekoľko rokov neskôr, po dohode s Akhmadom Kadyrovom, otcom súčasného lídra.

Čečenský právnik a aktivista Abubakar Yangulbaev však pre Aljazeeru uviedol, že „Čečenci lojálni Putinovi sú menšinou“. Medzi zvyškom obyvateľstva vraj nemajú žiadny rešpekt a sú vnímaní ako „zradcovia“.

Zdroje: Foreign Policy, Aljazeera, Reuters, Independent, NYTimes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá