Putin prehovoril o mieri na Ukrajine: Vo veci má jasný cieľ

  • Vladimir Putin prehovoril o mieri na Ukrajine
  • Stanovuje podmienky konca bojov
Vladimir Putin prehovoril o mieri na Ukrajine, ruský prezident
TASR/AP, Alexander Zemlianichenko
  • Vladimir Putin prehovoril o mieri na Ukrajine
  • Stanovuje podmienky konca bojov

Ruský prezident Vladimir Putin prehovoril o mieri vo vojne na Ukrajine. Tvrdí, že nastane len vtedy, keď jeho krajina počas „špeciálnej vojenskej operácie“ – ako Moskva inváziu označuje – dosiahne svoje ciele. Šéf Kremľa to uviedol počas svojej koncoročnej tlačovej konferencie.

„Ciele sa nemenia. Pripomeniem, o čom sme vtedy hovorili – o denacifikácii Ukrajiny, o demilitarizácii a jej neutrálnom statuse,“ cituje ho agentúra TASR.

Ruským vojakom sa pritom podľa Putina darí vylepšovať si pozície pozdĺž celej frontovej línie na Ukrajine. „V podstate po celej kontaktnej línii naše ozbrojené sily skromne povedané vylepšujú svoje pozície,“ vyhlásil. Zároveň poďakoval vojakom bojujúcim na Ukrajine.

Šéf Kremľa tiež vylúčil potrebu vyhlásenia ďalšej mobilizácie. Pripomenul, že počas čiastočnej mobilizácie, ktorú vyhlásil v septembri 2022, sa podarilo do armády nabrať asi 300 000 ľudí.

„V zóne špeciálnej vojenskej operácie sa nachádza 244 000 mobilizovaných,“ povedal Putin.

Za hlavnú úlohu Ruska označil posilnenie svojej suverenity.

„Naša krajina bez suverenity nemôže existovať,“ vyhlásil Putin s tým, že posilnenie suverenity súvisí okrem iného aj s posilnením obranyschopnosti krajiny.

Ide o prvú koncoročnú tlačovú konferenciu Putina od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu. Šéf Kremľa pritom počas nej v rámci tzv. priamej linky odpovedá aj na otázky občanov.

Vojenská podpora Ukrajiny

Názory Slovenska a NATO o vojenskej pomoci Ukrajine sa rozchádzajú, lebo slovenská vláda neverí, že to pomôže vyriešiť situáciu na Ukrajine. Vyhlásil to predseda vlády SR Robert Fico počas spoločnej tlačovej besedy s generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie Jensom Stoltenbergom.

Šéf NATO naopak zdôraznil, že zastavenie vojenskej pomoci Kyjevu vojnu na Ukrajine neskráti, ale naopak ju predĺži.

Fico sa stretol so šéfom NATO pred začatím dvojdňového summitu EÚ v Bruseli.

Oslavy v Moskve

Ako sme ťa informovali, v Moskve sa oslavuje a príčinou sú Američania. V Kongrese Republikáni vo štvrtok zablokovali núdzovú finančnú pomoc, ktorú žiadal Biely dom. Šlo o 106 miliárd dolárov, určených najmä pre Ukrajinu a Izrael.

Hlasovanie bolo veľmi tesné. Z prítomných senátorov bolo 51 proti balíku, 49 za, ale na schválenie bolo potrebných 60 hlasov. Z uvedenej sumy malo ísť 60 miliárd dolárov na pomoc Ukrajine, ktorá čelí náročnej zime a bojom v mrazoch, a približne desať miliárd dolárov malo smerovať Izraelu na boj proti teroristom z palestínskeho hnutia Hamas.

Balík zahŕňal aj pomoc pre Taiwan. Podľa správ agentúry TASR a AFP, zastavenie tejto pomoci je porážkou pre amerického prezidenta Joea Bidena. Biden v stredu varoval Kongres, že ruský prezident Vladimir Putin sa na Ukrajine nezastaví.

V Moskve sa po tomto hlasovaní rozpútali oslavy, pretože veria, že USA stiahnu svoju podporu Kyjevu, čo by mohlo pomôcť Rusku zvíťaziť vo vojne.

Tento názor podporujú aj niektorí Republikáni a uvedomujú si to už aj Demokrati.

V Moskve oslavujú a propagandu zaplnili uštipačné poznámky.

Napríklad:

  • „Je ťažké predstaviť si väčšie poníženie.“ – propagandista Jevgenij Popov.
  • „Nikto už viac nepotrebuje Ukrajinu – najmä USA nie.“ – propagandista Vladimir Solovjov.
  • „Úpadok Ukrajiny znamená aj úpadok Bidena. Dve muchy jednou ranou.“ – politický analytik Dmitrij Drobnickij.
  • „Nebudeme ho ľutovať! Práve naopak, sme pripravení zatĺcť posledné klince! Výborne, republikáni! Stoja pevne! To je pre nás dobré.“ – propagandistka Olga Skabejevová.
Zdroje: TASR, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá