Putin prvýkrát priznáva ťažkosti, situácia je „veľmi zložitá“. Ukrajina stupňuje ofenzívu
- Ukrajina rozšírila útoky v Kurskej oblasti a Putin priznal ťažkosti na fronte
- Kyjev zároveň posilňuje letectvo o stíhačky Mirage a F-16

- Ukrajina rozšírila útoky v Kurskej oblasti a Putin priznal ťažkosti na fronte
- Kyjev zároveň posilňuje letectvo o stíhačky Mirage a F-16
Ukrajina spustila nový útok v Kurskej oblasti, pričom sa jej jednotky posunuli až o päť kilometrov za ruské línie. Tento výpad rozšíril predošlú ofenzívu, ktorá sa začala pred šiestimi mesiacmi, a opäť ukázal, že Kyjev dokáže preniknúť hlboko do ruského územia. Podľa ruského ministerstva obrany ukrajinské sily zaútočili v niekoľkých vlnách v okolí obcí Ulanok a Čerkasskaja Konopelka, informuje denník The Independent.
Prekvapivý charakter útoku potvrdili aj ruskí vojenskí blogeri. Jeden z nich ho označil za útok, ktorý prišiel „ako blesk z jasného neba“. Zatiaľ nie je jasné, aké strategické ciele Ukrajina v tejto oblasti sleduje, no jej vojaci zaznamenali významný postup.
Prekvapivá ofenzíva na ruskom území
Podľa agentúry TASR sa ofenzíva odohrala presne pol roka po prvom nečakanom vpáde ukrajinských síl do Kurskej oblasti. Ruský telegramový kanál Shot uviedol, že Ukrajinci sa pokúšajú preraziť z mestečka Sudža, cez Machnovku smerom na obec Ulanok.
Do ofenzívy údajne nasadili obrnené vozidlá a približne 400 vojakov. Ruské ministerstvo obrany potvrdilo viacero útokov na Ulanok a Čerkasskaja Konopelka, ale tvrdí, že ich jednotky ich dokázali odraziť. Tieto tvrdenia však nebolo možné nezávisle overiť.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa k ofenzíve vyjadril len nepriamo, keď vo svojom nočnom prejave uviedol: „Prinášame vojnu domov Rusom, aby konečne pocítili, čo to znamená. A oni to cítia.“
Zelenskyj zároveň potvrdil, že Kyjev si chce udržať kontrolu nad určitým územím v Rusku, aj keď ide len o malú časť, aby mal lepšiu pozíciu pri budúcich rokovaniach.
„V určitom bode, keď sa vojna pohne smerom k diplomatickému riešeniu, sa uvidí, aká dôležitá bola táto operácia. Rusko nás tak skoro z Kurskej oblasti nevyženie,“ uviedol na sociálnej sieti.
Ruský prezident Vladimir Putin priznal, že situácia v Kurskej oblasti je „veľmi zložitá“. Podľa denníka The Independent ide o jedno z prvých verejných vyjadrení, v ktorom Putin pripustil ťažkosti na fronte v dôsledku ukrajinskej ofenzívy.
Today marks six months of the Kursk operation. With our active operations on Russian territory, we have brought the war home to Russia. That is where they must feel what war truly means. And they do.
I thank every Ukrainian warrior and every unit involved in operations in the… pic.twitter.com/YGT7nt97mh
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 6, 2025
Posilnenie ukrajinského letectva
Kyjev však neútočí len na zemi. Ukrajina vo štvrtok získala novú leteckú podporu v podobe francúzskych stíhačiek Mirage 2000-5 a amerických F-16 z Holandska. Francúzsky minister obrany Sébastien Lecornu oznámil, že prvé Mirage už dorazili na Ukrajinu a boli pilotované ukrajinskými letcami, ktorí sa na ne školili v priebehu niekoľkých mesiacov vo Francúzsku, píše spravodajstvo CNN.
„Ukrajinské nebo je čoraz bezpečnejšie!“ vyhlásil ukrajinský minister obrany Rustem Umerov na Facebooku. Podľa neho tieto moderné bojové lietadlá výrazne posilnia obranné schopnosti Ukrajiny a zvýšia jej efektivitu pri útokoch na ruské ciele.
Strategické využitie stíhačiek
Nové bojové lietadlá sú prispôsobené najmä na vzdušné súboje a útoky na pozemné ciele. Analytici predpokladajú, že Mirage 2000-5 budú primárne využívané na ochranu ukrajinského vzdušného priestoru a zachytávanie ruských rakiet.
„Mirage sa dokážu dostať do vzduchu rýchlejšie ako F-16, takže môžu efektívne reagovať na prichádzajúce hrozby, ako sú riadené strely alebo drony,“ vysvetlil vojenský analytik Peter Layton z Griffith Asia Institute v rozhovore pre CNN.
Podľa odborníkov môžu byť tieto stíhačky vybavené francúzskymi a britskými riadenými strelami dlhého dosahu SCALP a Storm Shadow, ktoré umožňujú zasahovať ciele hlboko na ruskom území. Vojenský analytik Cedric Leighton navyše upozornil, že Mirage môžu niesť aj protilodné strely Exocet, čo by mohlo predstavovať hrozbu pre ruskú Čiernomorskú flotilu.
Dlhodobá potreba moderných lietadiel
Hoci dodávky západných stíhačiek posilňujú ukrajinské letectvo, odborníci upozorňujú, že ich počet je stále nedostatočný. „Ani Mirage, ani F-16 nebudú dodané v takých počtoch, aby poskytli Ukrajine rozhodujúcu vzdušnú prevahu,“ povedal Cedric Leighton. Podľa neho by optimálny počet bojových lietadiel pre ukrajinskú armádu bol približne 200 až 220 kusov.
Podľa dostupných údajov Ukrajina zatiaľ získala iba niekoľko F-16, pričom na začiatku roka mala potvrdenú objednávku na 58 ďalších. Francúzsko na začiatku roka 2025 stále aktívne prevádzkovalo 26 lietadiel Mirage 2000-5, no postupne ich nahrádza modernými stíhačkami Rafale. Zatiaľ nie je jasné, koľko týchto starších lietadiel bude poskytnutých Ukrajine.
Rastúce napätie a pokračujúce boje
Bojové operácie na východnom fronte pokračujú bez prestávky, pričom Ukrajina čelí značnej presile ruských síl. Hoci nové stíhačky zlepšia obranyschopnosť krajiny, otázkou zostáva, či ich počet a výzbroj postačia na významné strategické zmeny v konflikte.
Napriek tomu sa Ukrajina nevzdáva a pokračuje v boji na viacerých frontoch. Posilnenie letectva, expanzia ofenzívy v Kurskej oblasti a pokračujúce západné dodávky zbraní naznačujú, že Kyjev je pripravený na dlhodobý odpor voči ruskej agresii. Ako povedal Zelenskyj: „Bojujeme nielen za našu krajinu, ale za celú Európu.“
Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine
Zdroje: The Independent, CNN, TASR