Putin riskuje svoj život, história sa môže opakovať, tvrdí exoligarcha. Špekuluje sa aj o atentátoch

  • Putin vytvoril nebezpečnú situáciu, ktorá sa pre neho môže skončiť smrťou, tvrdí Chodorkovskij
  • O atentátoch na Putina sa špekuluje už nejaký čas
Putin Chodorkovskij
Na snímke Vladimir Putin a Michail Chodorkovskij TASR/AP/WIkimedia, Grigory Sysoyev, 200 років Тарасові Шевченку
  • Putin vytvoril nebezpečnú situáciu, ktorá sa pre neho môže skončiť smrťou, tvrdí Chodorkovskij
  • O atentátoch na Putina sa špekuluje už nejaký čas

Ruský prezident Vladimir Putin sa dostal do ťažkej situácie, tvrdí bývalý oligarcha Michail Chodorkovskij.

Ruský podnikateľ, ktorý v súčasnosti žije v exile v Európe a je jedným z najvýraznejších kritikov Kremľa, poskytol rozhovor televíznej stanici CNN, pričom nevylúčil, že ruský prezident sa uchýli k použitiu jadrovej zbrane.

„Putin sa ocitol v ťažkej situácii. Ak prehrá vojnu na Ukrajine, stratí moc a možno aj život,“ vysvetlil Chodorkovskij, ktorý v minulosti pôsobil ako výkonný riaditeľ ropného koncernu Jukos.

Kritik Kremľa tvrdí, že práve to robí situáciu nebezpečnou a Putinove vyhrážky jadrovými zbraňami „nie sú bluf“. Chodorkovskij si však nemyslí, že by šéf Kremľa použil jadrové zbrane v blízkej budúcnosti.

Teraz sa pokúsi situáciu na bojisku obrátiť v prospech Ruska prostredníctvom čiastočnej mobilizácie. Ak ani to nepomôže, vtedy môže Putin použiť taktické jadrové zbrane. Podnikateľ očakáva, že táto situácia by mohla nastať budúci rok.

Rusi môžu obrátiť zbrane voči Kremľu, tvrdí Chodorkovskij 

Zároveň ale Putin mobilizáciou poskytol obyčajným ľudom zbrane. „Keď vyhlásil mobilizáciu, urobil veľmi nebezpečný krok. Obyčajným ľudom dal do rúk stovky zbraní, keď prídu na bojisko a uvidia, aká je realita, ľahko môžu obrátiť zbrane proti Kremľu samotnému. To sa už v histórii Ruska stalo,“ povedal Chodorkovskij, pričom narážal na revolúcie v 1905 a v 1917.

Podobné varovanie prišlo aj od ruskej propagandy, ktorá spomínala vzburu na palube bojovej lode Potemkin.

Chodorkovskij už podobnú predpoveď učinil na začiatku mobilizácie. Vo svojej videorelácii povedal, že Rusi majú prakticky tri možnosti. Vyhnúť sa mobilizácii všetkými možnosťami, ktorými sa dá, ísť na front a zomrieť na Ukrajine, alebo namieriť zbraň na Kremeľ, uvádza Delfi.

„Myslím si, že tretia možnosť nastane po prvých 100-tisíc mŕtvych, ktorí v súčasných podmienkach mobilizácie na seba nenechajú dlho čakať. Putin hodil všetky svoje karty na stôl, už nemá žiadne,“ povedal.

Podnikateľ si za hospodársku tresnú činnosť odsedel 10 rokov, pričom sa objavili hlasy, že vyšetrovanie Chodorkovského bolo politicky motivované.

Slovenské vrtuľníky či americkí ničitelia tankov a radarov. Tieto darované zbrane používajú Ukrajinci (časť 1)

Špekulácie o atentátnikovi pochádzali z pochybného účtu na Telegrame 

Bulvárne médiá často zvyknú Putina vykresľovať ako paranoidného vládcu, ktorý sa skrýva v bunkri, pretože sa obáva o svoju bezpečnosť. V posledných mesiacoch sa pridali aj špekulácie o jeho zdravotnom stave.

Britské médiá priniesli špekulácie, že ak sa Putinovi „niečo stane“, nemusí to byť následkom choroby, ale naopak atentátu.

V polovici septembra sa objavili informácie, že na Putina sa mal uskutočniť atentát, ktorý však nebol úspešný. Túto informáciu šíril pochybný účet na Telegrame General SVR. Ako poznamenala Olga Lautmanová z Centra pre analýzu európskej politiky, tento kanál pochoval Putina už minimálne 10-krát.

Účet je anonymný a teórie, kto za ním naozaj stojí, sa líšia, od ukrajinskej spravodajskej služby po ľudí z blízkeho okolia Putina. Lautmanová si myslí, že ho vedú ľudia z prostredia ruskej rozviedky.

Fotografie, ktoré sa mali spájať s atentátom, agentúra AFP označila za lživé. Pochádzať majú z autonehody v roku 2016. Kremeľ túto informáciu tiež poprel.

O ďalšom pokuse o atentát mal hovoriť šéf ukrajinskej rozviedky Kyrylo Budanov v rozhovore pre Ukrajinskú pravdu.

„Nie je to tak dávno, čo bol dokonca napadnutý v rade, ako sa hovorí, predstaviteľov Kaukazu. Toto je neverejná informácia. Absolútne neúspešný pokus, ale naozaj sa odohral. Bolo to asi pred dvoma mesiacmi,“ povedal Budanov v máji.

Putina nemá kto nahradiť, pretože sa správa ako Stalin, tvrdí Chodorkovskij 

The Sun pripomína, že existovali naozaj prípady, keď jednotlivci spriadali plány, ktoré mali pripraviť Putina o život. Napríklad Iránec počas Putinovej návštevy Azerbajdžanu v roku 2001. V tom istom roku odhalili aj výbušné zariadenie v prezidentovej kolóne.

O dva roky neskôr zatkla britská polícia dvoch mužov za plánovanie vraždy Putina. Údajne sa pokúšal Putina zabiť aj Čečen Adam Osmayev. Toho zatkli ruské spravodajské služby v Odese, Čečen však popiera, že by niečo také plánoval.

Neskôr sa sám stal terčom niekoľkých atentátov, pričom pri jednom umrela jeho žena. Po roku 2014, keď Rusko prvýkrát napadlo Ukrajinu, sa Osmayev pripojil k boju proti proruským separatistom, uvádza The Sun.

Vladimir Putin
zdroj: TASR/Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Ak by aj Putin nejakým spôsobom prišiel o život, nie je jasné, kto by ho nahradil.

„Za posledných 20 rokov Putin vytvoril kriminálnu vládu. Režim, ktorý drží úplne v rukách, pretože štve ľudí proti sebe. To sa už stalo v Sovietskom zväze za Stalina. Po Stalinovej smrti jeho najbližší kruh upadol do konfliktu, ktorý trval dva roky, a potom zvolili Chruščova. Podobný scenár sa bude opakovať i po smrti Putina,“ predpovedá Chodorkovskij.

Zdroje: CNN, Delfi, AFP, Ukrajinská pravda, The Sun

Najnovšie videá

Trendové videá