Putin sa stretol s Asadom a ten si kopol do neprajníkov: Normalizácia situácie sa zastavila pre deštruktívne kroky „určitých štátov“

  • Sýrsky prezident poďakoval Putinovi za pomoc v boji proti koronavírusu
  • Podľa Putina je dôležitá konsolidácia síl, ktorá môže viesť k postaveniu sa Sýrie na nohy
pjimage - 2021-09-14T090742.114
TASR/AP/Mikhail Klimentyev
  • Sýrsky prezident poďakoval Putinovi za pomoc v boji proti koronavírusu
  • Podľa Putina je dôležitá konsolidácia síl, ktorá môže viesť k postaveniu sa Sýrie na nohy

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok večer v Kremli prijal sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Uviedla to v utorok agentúra Interfax s tým, že informácia o stretnutí sa na webe Kremľa objavila až v utorok ráno. Asad na stretnutí s Putinom vyjadril Rusku vďaku za pomoc v boji proti koronavírusovej infekcii i za humanitárnu pomoc v podobe dodávok potravín a liekov.

Sýrsky prezident sa osobitne poďakoval ruskému rezortu diplomacie za „ochranu všeobecne uznávaných zásad a noriem medzinárodného práva“. „Tieto práva, ktoré sú neodňateľné a neodcudziteľné: ide o právo na sebaurčenie a právo rozhodovať o vlastnom osude podľa vlastného uváženia, na základe národnej legislatívy,“ povedal Asad.

Podľa Interfaxu Putin Asadovi zablahoželal k nedávnym narodeninám i k víťazstvu v prezidentských voľbách. Dodal, že  výsledky volieb svedčia o dôvere Sýrčanov v Asada „a napriek všetkým ťažkostiam z minulých rokov a tragédiám z predchádzajúcich rokov je proces obnovy a návratu do normálneho života stále spojený“ práve s týmto sýrskym politikom.

rusko putin šampanské
zdroj: TASR/Sergei Karpukhin/Pool photo via AP

Putin ocenil, že Asad sa snaží o nadviazanie dialógu so svojimi politickými oponentmi, a vyjadril nádej, že tento proces bude pokračovať. Ruský prezident zdôraznil, že „iba konsolidácia všetkých síl v Sýrii umožní krajine postaviť sa na nohy, naštartovať progresívny rozvoj a pohnúť sa dopredu“. 

Za hlavný problém Sýrie Putin označil zotrvávanie cudzích vojakov bez súhlasu OSN a sýrskej vlády. Práve táto situácia podľa Putinovho názoru „neumožňuje vyvinúť maximálne úsilie na konsolidáciu krajiny a jej obnovu tempom, ktoré by bolo možné, keby celé územie ovládala legitímna vláda“.

Ruský prezident tiež pripustil, že v Sýrii zostávajú ohniská odporu proti vláde, pričom v nich často dochádza k terorizovaniu civilného obyvateľstva. Asad poukázal na to, že politické procesy zamerané na normalizáciu situácie v Sýrii sa zastavili pre deštruktívne kroky „určitých štátov“, ktoré bližšie nešpecifikoval.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech