„Putin skončil,“ hovorí expert. Rusko malo prísť o pol milióna mužov, vieme, kedy mu dôjdu vojaci

  • Rusko už malo na Ukrajine stratiť pol milióna mužov
  • Kremeľ však má dostatok mužov, aby pokračoval vo vojne roky
  • Koľko presne, prezradil politológ Peter Zeihan
Vladimir Putin
TASR/AP, Gavriil Grigorov
  • Rusko už malo na Ukrajine stratiť pol milióna mužov
  • Kremeľ však má dostatok mužov, aby pokračoval vo vojne roky
  • Koľko presne, prezradil politológ Peter Zeihan

Vojna u našich východných susedov trvá už takmer dva a pol roka. Od jej začiatku sa vyznačuje vysokými stratami hlavne na strate útočníka – Ruska.

Poučka, že agresor má väčšie straty ako obranca, teda Ukrajina, ktorá sa bráni, platí aj v tomto prípade.

Francúzsky minister zahraničia Stéphane Séjourné v rozhovore pre Novaja Gazeta uviedol, že Rusko stratilo od začiatku vojny 500-tisíc mužov.  

Podľa francúzskych odhadov malo byť zabitých 150-tisíc mužov na strane Ruska a približne 350-tisíc ich malo byť zranených.

„Vojenské zlyhanie Ruska je už zrejmé. Podľa našich odhadov dosahujú ruské vojenské straty 500-tisíc ľudí, z toho 150-tisíc ľudí bolo zabitých. A prečo toto všetko? Skrátka nič,“ uviedol francúzsky minister zahraničia.

Tento pomer súhlasí aj obvyklým pomerom zranených a mŕtvych, ktorý je na modernom bojisku 1 mŕtvy na 4 zranených.

So stratami okolo 500-tisíc ruských vojakov súhlasí aj americký politológ a autor knižných bestsellerov o geopolitike Peter Zeihan.

Rusko má mužov ešte na osem rokov vojny, ak úplne mobilizuje 

V podcaste Times Radio uviedol, že tieto straty sú „úplne presné“. Odborník prezradil aj, koľko bude trvať, kým Rusom konečne dôjdu bojaschopní muži.

„Číslo pol milióna je úplne presné. Majte na pamäti, že Rusko malo na začiatku vojny 8 miliónov dvadsiatnikov. Ak stratili pol milióna a milión utiekol z krajiny, zostáva im 6,5 milióna tiel, ktoré môžu riešiť tento problém,“ uviedol spisovateľ.

Miliónom, ktorý utiekol, narážal na mladých mužov, ktorí pri čiastočnej mobilizácii masívne utekali z Ruskej federácie, aby sa vyhli odvodom do armády.  

„Aby som bol úplne úprimný, Rusi sa ešte musia úplne zmobilizovať. Ešte nestihli naplniť kapacity, ktorých sú plne schopní,“ hovorí autor obľúbených publikácií.

Russia_Ukraine_War_Year_Two_Photo_Gallery102651
zdroj: TASR/AP, Efrem Lukatsky

Rusi už teraz majú na Ukrajine viac mužov, ako keď nášho suseda 24. februára 2022 napadli. V súčasnosti na Ukrajine majú približne 400 000 až 500 000 mužov. V čase invázie mali invázne sily 160 000 – 190 000 mužov.

„Takýmto tempom to Rusi nedokážu udržať ďalších 8 rokov. Viem, že to znie ako dlhá doba. Je to tak, ale Rusi nikdy nevedú krátke vojny,“ uviedol odborník.

„Ak to urobia, toto je posledná ruská vojna. Keď sa to stane tak či onak, Rusko je hotové,“ vysvetlil Zeihan.

Ofenzívna technika im dôjde skôr ako muži 

Politológove výpočty ale majú isté medzery, nie všetci padlí na Ukrajine sa mohli radiť k vekovej skupine 20-ročných. Vojaci z povolania, žoldnieri z Wagnerovej skupiny či muži zo samozvanej Luhanskej a Doneckej republiky patrili aj k vyšším vekovým kategóriám. To isté platí aj o mužoch z rurálnych oblastí Ruska, ktorí súhlasili v pôsobení na „špeciálnej vojenskej operácii“, ako Rusi volajú vojnu na Ukrajine, výmenou za finančnú odmenu.

Kremeľ dokáže na potreby vojny získať mesačne okolo 10 000 mužov.

Navyše Ukrajincom by došli muži oveľa skoršie ako Rusom aj napriek tomu, že obranca má tradične menšie straty. Populačne je však Ukrajina trikrát menšia ako Rusko, čo je jedna z najväčších nevýhod Kyjevu.

Oveľa pravdepodobnejšie je, že Rusom môže dôjsť technika, bez ktorej nie je možné podnikať motorizované ofenzívy. Rusi by tak stratili vojenský pontenciál.

Experti odhadujú, že ak budú pokračovať intenzívne straty ruskej techniky, tanky a obrnené vozidlá môžu Rusom dôjsť v blízkej budúcnosti.

Expert na ruskú armádu Pavel Luzin uviedol, že problém Rusov by sa mohol prejaviť na bojisku už budúci rok. Rusko má obrovské straty tankov a obrnených vozidiel, ktoré nahrádza obnovou vozidiel zo skladov, ktoré pochádzajú ešte zo Sovietskeho zväzu. Tieto zásoby sa však krátia a čisto nové vozidlá tvoria len veľmi malé množstvo, ktoré smeruje na Ukrajinu.

Zdroje: Novaja Gazeta, Times Radio

Najnovšie videá

Trendové videá