Putin výrazne stráca popularitu. Čoraz viac Rusov sa búri proti korupcii a podvodom, hovorí europoslanec

  • Europoslanec Ivan Štefanec (KDH) zdôraznil, že je potrebné si uvedomiť, že Ukrajina je s Ruskom fakticky vo vojnovom stave
  • Boli to práve ruské jednotky, ktoré v roku 2014 vtrhli na jej územie a časti dodnes okupujú
  • Popularita Vladimira Putina v Rusku klesá, ľudia majú už po krk všadeprítomnej korupcie
putin
TASR/Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
  • Europoslanec Ivan Štefanec (KDH) zdôraznil, že je potrebné si uvedomiť, že Ukrajina je s Ruskom fakticky vo vojnovom stave
  • Boli to práve ruské jednotky, ktoré v roku 2014 vtrhli na jej územie a časti dodnes okupujú
  • Popularita Vladimira Putina v Rusku klesá, ľudia majú už po krk všadeprítomnej korupcie

Ruský prezident Vladimir Putin stráca popularitu. Občania a najmä mladá generácia sa búria proti všadeprítomnej korupcii, podvodom a „rodinkárstvu.“ Pre agentúru SITA to uviedol poslanec Európskeho parlamentu (EP) Ivan Štefanec (KDH).

Dodal, že v takýchto situáciách vždy Putin siahol po demonštrovaní sily a snažil sa tak odvrátiť pozornosť od neriešiteľných domácich problémov. Navyše, v septembri čakajú Rusko voľby do Štátnej Dumy a Putin sa obáva o ich priebeh a výsledok.

De facto vojnový stav

V súvislosti s pohybom ruských vojsk v blízkosti ukrajinského územia Štefanec uviedol, že každý štát má právo po svojom území premiestňovať vlastnú armádu tak, ako uzná za vhodné. Upozornil však, že tu ide o masívnu koncentráciu vojsk a vojenskej techniky na hraniciach s Ukrajinou a Bieloruskom, spojenú s ekonomickým a diplomatickým nátlakom, verbálnymi útokmi a rozpútaním ďalšieho kola dezinformačnej vojny.

Podľa europoslanca si je potrebné uvedomiť, že Ukrajina je s Ruskom fakticky vo vojnovom stave, pretože to boli práve ruské jednotky, ktoré v roku 2014 vtrhli na jej územie a časti dodnes okupujú. Štefanec zdôraznil, že každá aktivita podobná tej, akú možno vidieť dnes, musí vyvolať znepokojenie.

Ukrajinu je potrebné ubezpečiť, že sme pripravení chrániť jej územnú celistvosť v súlade s medzinárodným právom. Zároveň musíme na Rusko diplomatickými prostriedkami pôsobiť tak, aby sa vrátilo k rokovaciemu stolu a predostrelo svoje požiadavky a problémy tam. Nemôžeme však ustupovať a posúvať tak hranice toho, kam je Putin schopný až zájsť,“ upozornil Štefanec.

Putin len napína svaly

Podľa europoslanca je stále možné, že ide zo strany Ruska len o demonštráciu sily a nie o vážne mienený pokus o rozpútanie konfliktu. Dodal však, že ho znepokojuje vypuknutie nových bojov na území Donbasu, ktoré si už zbytočne vyžiadali životy na oboch stranách.

Rusi varujú pred „ začiatkom konca Ukrajiny“. Ukrajina sa vojny obáva oprávnene, tvrdí odborník

Kyjev a Západ vyjadrujú znepokojenie nad správami o rozmiestňovaní ruských vojsk v blízkosti ukrajinského územia v čase stále častejšieho porušovania prímeria na Donbase. Boje medzi ukrajinskými ozbrojenými silami a Moskvou podporovanými separatistami prepukli krátko po tom, ako Rusko v roku 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym. Konflikt si doteraz vyžiadal viac ako 14-tisíc ľudských životov. Rokovania o jeho politickom vyriešení viaznu.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech