Putin využil masaker v divadle na posilnenie svojej moci. Rusi oficiálnej verzii neveria, vyšetrovanie je plné otázok

  • Masaker v ruskom divadle si vyžiadal 130 obetí, ktoré bolo nemožné zachrániť
  • Oficiálnej verzii príbehu neverí väčšina Rusov
Dubrovka
Dubrovka, TASR/AP
  • Masaker v ruskom divadle si vyžiadal 130 obetí, ktoré bolo nemožné zachrániť
  • Oficiálnej verzii príbehu neverí väčšina Rusov

Mal to byť príjemný kultúrny večer 22. októbra 2002 v Moskve. V divadle Dubrovka práve hrali muzikál Nord-Ost, keď do budovy vniklo 40 ozbrojencov. Teroristi mali bohatú výbavu, priniesli si silné bomby a strelné zbrane.

Od ruskej vlády požadovali stiahnutie ruských jednotiek z Čečenska a prepustenie zajatých vojakov. Rusi mali čas jeden týždeň na splnenie požiadaviek.

Rusko je skutočný zločinec

Vnútri sa nachádzalo 850 fanúšikov muzikálu. V ten večer boli lístky na predstavenie vypredané. Záchrannú akciu napäto sledovalo celé Rusko. Väčšina teroristov boli ženy – manželky padlých bojovníkov, prezývané čierne vdovy.

Po celej hlavnej sále rozmiestnili výbušniny. Počas streľby, keď sa teroristi dostali dovnútra, nastal zmätok, čo niekoľko ľudí využilo na útek cez okná. 

Druhý deň prepustili 39 ľudí, predovšetkým malé deti, tehotné ženy a občanov inej ako ruskej národnosti. Do priestorov divadla vpustili na krátku dobu lekárov. Odohralo sa niekoľko konfliktov, pri ktorých boli rukojemníci zastrelení. 

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Česká televízia, BBC, Český rozhlas, CBS News, Sinai, Joshua. The Terrorist Threats Against Russia and its Counterterrorism Response Measures. Partnership for Peace Consortium of Defense Academies and Security Studies Institutes, SOULEIMANOV, Emil. Konflikt v Čečensku: minulost, současnost, perspektivy

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie