Vladimir Putin zarobil za rok 2021 menej ako Čaputová či Zeman

  • Rusko zverejnilo za rok 2021 platy vrcholových politikov
  • Platovo Vladimira Putina dokonca predbehol aj jeho hovorca
Vladimir Putin
TASR/Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, TASR/Martin Baumann
  • Rusko zverejnilo za rok 2021 platy vrcholových politikov
  • Platovo Vladimira Putina dokonca predbehol aj jeho hovorca

Rusko v piatok zverejnilo platy svojich najväčších politických špičiek. Medzi nimi nechýba ani ruský prezident Vladimir Putin. Zarazí fakt, že podľa oficiálnych čísel mu za rok 2021 na účet „natieklo“ menej rubľov ako napríklad jeho hovorcovi či premiérovi Ruska.

Po prepočte na eurá v súčasnosti platovo Putina prevyšuje aj český prezident Miloš Zeman, ale aj slovenská hlava štátu Zuzana Čaputová.

Hovorca zarobil viac ako Putin

Podľa kremeľských oficiálnych webov, ktoré cituje aj ruská TASS či portál Interfax, Putin za minulý rok zarobil okolo 10,2 milióna rubľov. 

Zaujímavosťou je, že podľa týchto čísel bol na tom platovo lepšie ako Putin aj jeho hovorca Dmitrij Peskov. Ten si za minulý rok „v peňaženke“ našiel 14,5 milióna rubľov.

ruský prezident
zdroj: TASR/AP/Mikhail Klimentyev

Poriadnemu zárobku sa tešila Peskovova manželka Tatiana Navková, olympijská víťazka v krasokorčuľovaní. Tá za rok 2021 oproti manželovi zarobila 15-krát viac, a to 218,5 milióna rubľov.

Ruský premiér Michail Mišustin si zase zarobil 18,3 milióna. V roku 2020 priznal 19,8 milióna rubľov. Minister zahraničia Sergej Lavrov za minulý rok priznal 12,7 milióna.

Byty či autá

V rámci priznaní ruských politikov figurujú nielen ich minuloročné príjmy, ale aj ďalšie majetky. Putin napríklad uviedol do dokumentov aj dva byty, jeden o rozlohe 77 metrov štvorcových a druhý, väčší, s rozlohou 153,7 metrov štvorcových. K apartmánom patrí aj garáž a garážové státie. Taktiež podľa oficiálnych papierov vlastní aj automobily GAZ M21, Lada Niva a príves Skif.

Lavrov
zdroj: TASR/AP/Kirill Kudryavtsev

Ruský premiér spolu s rodinou zase vlastní obytnú budovu o výmere 861,2 metrov štvorcových a pozemok veľký 5 500 metrov štvorcových. K tomu v dokumentoch ešte svieti byt o rozlohe 141,6 metrov štvorcových. Mišuštinova manželka vlastní automobil Ford Kuga.

Médiami často skloňovaný šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov taktiež vlastní dosť rozľahlý byt, a to s výmerou 247 metrov štvorcových.

Podobne ako aj pri slovenských majetkových priznaniach politikov, je otázne, či ich ruskí „kolegovia“ v oficiálnych dokumentoch priznali všetky majetky a príjmy. Pochybnosti okolo majetkových priznaní opísala pre Startitup Xénia Makarová z Nadácie Zastavme korupciu. Téme sa venujeme v tomto článku.

Čaputová aj Zeman

Obzvlášť zaujímavým je porovnať príjmy ruskej politickej elity napríklad s našimi domácimi politikmi. Český portál iDNES po prepočte zistil, že hlava štátu Miloš Zeman za rok 2021 zarobil viac ako samotný Putin.

Zeman zarobil za minulý rok približne 3,6 milióna českých korún, čo je cca 147 420 eur. Putin po prepočte zarobil asi 88 323 eur, teda približne 2,1 milióna českých korún. (Platy sú prepočítané podľa aktuálne platného kurzu ruského rubľa k 16. aprílu, pozn. red.)

Taká slovenská prezidentka mesačne zarába štvornásobok platu poslanca parlamentu, teda niečo vyše 12 200 eur. Za rok si tak Čaputová pripíše na účet okolo 146-tisíc eur.

Zuzana Čaputová, prezidentka
zdroj: SITA/Branislav Bibel

K tomu ale ešte mesačne dostáva k základnému platu tzv. paušálne náhrady vo výške viac ako 1 300 eur, tak si vo výsledku ešte o čosi prilepší. Paušálne náhrady sa nezdaňujú. 

Zdroje: TASS, Interfax, iDNES.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá