Putina trápia prírodné katastrofy. Počet úmrtí v Moskve v júli medziročne vzrástol o 60 %, dôvodom je aj koronavírus

  • Rusko trápi počasie ale aj koronavírus
  • Podľa prezidenta Putina sú veľkým problémom aj požiare na Sibíri
rusko putin šampanské
TASR/Sergei Karpukhin/Pool photo via AP
  • Rusko trápi počasie ale aj koronavírus
  • Podľa prezidenta Putina sú veľkým problémom aj požiare na Sibíri

Počet úmrtí v Moskve v júli v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka stúpol o 60 percent. Moskovský zdravotnícky úrad uviedol, že celkovo v meste v júli zomrelo 17 237 ľudí. Tento údaj zahŕňa aj 6 583 úmrtí na ochorenie COVID-19. Podľa predstaviteľov zdravotníctva rast počtu úmrtí na COVID-19 spôsobil nákazlivejší delta variant koronavírusu a nezvyčajne horúce počasie, ktoré zhoršuje komplikácie vyvolané koronavírusom.

Ruská vicepremiérka Tatiana Golikovová, ktorá riadi úrad pre boj proti pandémii koronavírusu, minulý týždeň uviedla, že úmrtnosť v celom Rusku sa v júli medziročne zvýšila o 17,9 percenta. Dôvodom podľa nej je rast počtu ochorení COVID-19.

Rusko doteraz nahlásilo celkovo 168 864 úmrtí na koronavírus. Štatistický úrad Rosstat, ktorý ráta úmrtia na koronavírus spätne, však uviedol, že od apríla 2020 do júna 2021 v Rusku na COVID-19 zomrelo 316 793 ľudí.

Trápi ich aj počasie

Rozsah prírodných katastrof v niektorých subjektoch Ruskej federácie má v súčasnosti bezprecedentný charakter. Uviedol to v sobotu ruský prezident Vladimir Putin, informovali agentúry AFP a TASS.
„Pozorujeme a rozumieme, že rozsah prírodných katastrof je úplne bezprecedentný,“ povedal prezident na videokonferencii o riešení následkov prírodných katastrof, ktoré postihli viaceré oblasti Ruska. Pripomenul lesné požiare v Jakutskej republike na východe Sibíri a záplavy v Krasnodarskom kraji pri pobreží Čierneho mora.

Navštívil si Rusko?

Environmentálne, klimatické a atmosférické podmienky na Sibíri spôsobujú podľa prezidenta s prispením sucha a nárazov vetra rýchle šírenie lesných požiarov. Na juhu krajiny podľa Putina v súčasnosti bežný mesačný objem zrážok zaznamenávajú v priebehu niekoľkých hodín.

Putin ruské úrady vyzval, aby boli pripravené z oblastí postihnutých požiarmi evakuovať ďalších ľudí a poskytli im hospodársku pomoc, píše AFP. Úrady majú podľa prezidentových slov takisto zhodnotiť následky požiarov a pripraviť plány na obnovu.

Ruské ministerstvo životného prostredia v sobotu evidovalo po celej krajine 252 aktívnych požiarov na celkovej ploche 4,2 milióna hektárov. Väčšina z nich zúri v Jakutskej republike.

V Krasnodarskom kraji na juhu voda zaplavila viac ako 1300 domov v najmenej 19 dedinách. Bez elektriny je vyše 100.000 obyvateľov. V letovisku Anapa museli do bezpečia prepraviť stovky ľudí. Evakuovali aj viacero prázdninových táborov s celkovo 900 deťmi.

 

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie