Putinov najužší kruh spolupracovníkov údajne verí, že zošalel. Boja sa, že použije jadrové zbrane

  • Blízke okolie ruského prezidenta Putina si myslí, že je vážne chorý alebo umiera
  • Obávajú sa, že zošalel a že je schopný použiť jadrové zbrane
Putin choroba
SITA/AP, Mikhail Metzel
  • Blízke okolie ruského prezidenta Putina si myslí, že je vážne chorý alebo umiera
  • Obávajú sa, že zošalel a že je schopný použiť jadrové zbrane

Špekulácie o zdraví ruského prezidenta neutíchajú. Najnovšiu vlnu rozprúdil uznávaný novinár Christo Grozev, ktorý pracuje pre investigatívny portál Bellingcat.

Ruskí oligarchovia majú veriť, že Putin má rakovinu 

Novinár v rozhovore pre ukrajinské televízie Ukraine-24 TV a Unian uviedol, že najbližšie okolie Putina si myslí, že je vážne chorý alebo umiera. Obávajú sa preto, v akom psychickom stave sa prezident nachádza, uvádza Daily Beast.

Novinár sa pritom odvoláva na neidentifikovaného oligarchu a Putinových blízkych. Oligarcha má ruského prezidenta poznať už niekoľko desaťročí.

„Ľudia, ktorí osobne poznajú (tohto oligarchu) a ďalších (zasvätených), mi povedali, že veľkí biznismeni úzko spojení s mocou sedia ticho ako myši, pretože prezidentovo šialenstvo je skutočné a hrozba jadrového útoku je tiež veľmi reálna,“ uviedol Grozev.

„Nemám presné údaje o jeho zdravotnom stave, ale ľudia, ktorí sú mu blízki, vrátane oligarchov, veria, že má rakovinu,“ povedal Grozev.

„Ľudia okolo neho veria, že má takúto chorobu. Stala sa faktorom v ruskej vnútornej politike. Ľudia už Putinovi neveria, neveria, že môže byť ich garantom. Toto je (pocit) medzi elitami,“ uviedol Grozev.

Nepohybuje sa tak svižne ako v minulosti 

V špekuláciách ohľadom Putinovho zdravotného stavu sa často spomína rakovina, konkrétne má ísť o rakovinu štítnej žľazy. Prednedávnom boli medializované správy, ktoré hovorili, že Putin má podstúpiť operáciu a na nejaký čas ho nahradí politik Nikolaj Patrušev.

Rakovina by mohla vysvetliť aj Putinovu opuchnutú tvár. Konkrétne jej liečba by mohla zahŕňať užívanie steroidov. Médiá špekulovali, že invázia na Ukrajinu, ktorá sa javí ako neracionálna, a taktiež prezidentove výbuchy hnevu by mohli byť dôsledkom steroidnej psychózy. Takéto vysvetlenie sa ale odborníkom nejaví ako príliš pravdepodobné.

Okrem rakoviny sa ako možná diagnóza spomína aj Parkinsonova choroba. Lekári, ktorí sa jej venujú, ale na Putinovi nenašli žiadne známky, ktoré by túto teóriu potvrdzovali.

Putin parade3
zdroj: SITA/AP, Anton Novoderezhkin

Kremeľ akékoľvek špekulácie o Putinovom zdravotnom stave odmieta a tvrdí, že prezident je v poriadku.

Špekulovanie o Putinovom zdravotnom stave si často neodpustia ani politici a vojenskí experti. Bývalý britský armádny dôstojník a uznávaný vojenský expert Lord Dannatt si všimol na pondelkovej vojenskej prehliadke, že Putin už nie je taký fit ako zvyčajne a že jeho tvar sa javí ako opuchnutá, uvádza Express.

„Zdá sa, že sa nepohybuje tak svižne a tak ľahko ako v minulosti,“ uviedol bývalý dôstojník

„Myslím, že sme všetci poznamenali, že v skutočnosti vyzeral okolo tváre dosť opuchnutý,“ vysvetlil ďalej.

„Neviem, ako dobre, alebo ako zle sa má, niektorí ľudia šíria klebety, že má nejakú rakovinu,“ dodal na záver Dannatt.

Jeho mimika takmer vyzerá, že nedokáže ovládať pravú stranu tváre 

I odborníčka na reč tela Judy Jamesová pre Sky News uviedla, že Putin vyzeral opuchnutý a jeho chôdza bola neistá. „Jeho mimika takmer vyzerá, že nedokáže ovládať pravú stranu tváre,“ uviedla Jamesová.

Odborníčka vysvetlila, že jeho výrazy tváre naznačujú, že „syčí hnevom“, najmä keď hovorí o tom, „čo Západ urobil Rusku“.

Putin parade
zdroj: SITA/AP, Anton Novoderezhkin

Naopak, bývalý britský veľvyslanec v Rusku Tony Brenton tvrdí, že Putinovo vystúpenie na vojenskej prehliadke pri príležitosti 9. mája ho utvrdilo, že prezident je v poriadku.

Putin podľa neho na Deň víťazstva v Moskve predviedol „koherentný“ a „veľmi profesionálny výkon“.

 „Je dosť povzbudzujúce, že vo mne zanecháva pocit, že máme do činenia s racionálnym jednotlivcom, s ktorým, dúfam, časom bude možné urobiť rozumnú dohodu, aby sa celý tento chaos skončil,“ dodal Brenton.

Zdroje: Daily Beast, Express, Sky News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá