Putinov pád zo schodov sprevádzal delikátny trapas, šíri sa Telegramom virálna správa

  • Sedemdesiatročný Putin mal mať po páde zo schodov pomliaždenú kostrč
  • Putin mal mať „nehodu“ v dôsledku prudšieho nárazu na kostrč
Vladimir Putin, prezident Ruskej federácie
Vladimir Putin, prezident Ruskej federácie, TASR/AP/Sergei Guneyev
  • Sedemdesiatročný Putin mal mať po páde zo schodov pomliaždenú kostrč
  • Putin mal mať „nehodu“ v dôsledku prudšieho nárazu na kostrč

Portál New York Post, ktorý sa odvoláva na profil General SVR na kanáli Telegram, informuje, že ruský prezident Vladimir Putin mal v stredu večer spadnúť zo schodov vo svojom sídle, pričom mal mať následne po tom „nehodu“.

70 rokov prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina a jeho „všemocná“ vláda

Sedemdesiatročný Putin mal mať po páde zo schodov pomliaždenú kostrč. Ako uviedla britská rozhlasová stanica LBC London, Vladimir Putin mal spadnúť z piateho schodu, prevrátiť sa na bok a zosunúť sa o ďalšie dva schody. Ako sa ďalej uvádza, prezident Ruska mal mať „nehodu“ v dôsledku prudšieho nárazu na kostrč.

Portál ďalej uvádza, že Putin trpí rakovinou hrubého čreva, aj keď tieto tvrdenia nie sú podložené žiadnymi informáciami z Kremľa či od samotného Putina. Dôkazy o Putinovom páde sa neobjavili ani na kanáli Telegram, no profil SVR tvrdí, že Putinova SBS – služba mu pomohla dostať sa na najbližší gauč a privolať zdravotnícku službu, ktorá je prítomná v rezidencii. 

„Nič kritické (nebolo diagnostikované, pozn. red.), prezidentov stav bol stabilizovaný, dokáže sa pohybovať sám, pričom jediná vec, ktorá ho trápi, je bolesť v oblasti kostrče pri sedení,“ uvádza SVR profil na Telegrame. „Presná príčina pádu sa zatiaľ nevyšetrila,“ píše SVR. 

V októbri sa na internete objavovali videá s Putinom, na ktorých si ľudia všimli, že by mohol mať aj parkinsonovu chorobu, pretože sa mu počas stretnutia s bieloruským vodcom Lukašenkom triasli ruky.

Ruská bezpečnostná služba Putinovu chorobu popiera

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) ešte v máji tohto roka však rozoslala svojim regionálnym pobočkám obežník, v ktorom sa pokúšala vyvrátiť fámy o údajnom smrteľnom ochorení šéfa Kremľa Vladimira Putina. Obežník mal však údajne opačný efekt a mnohí regionálni riaditelia FSB na jeho základne dospeli k presvedčeniu, že Putin skutočne trpí vážnou chorobou.

TASR správu prevzala v piatok z webu televízie Sky News, ktorá pripomenula, že neoverené špekulácie o Putinovom zdraví sa objavujú už niekoľko rokov, ale zintenzívnili sa po tom, ako nariadil vojenskú inváziu na Ukrajinu.

Americký časopis pre globálne otázky New Lines napísal, že ústredné vedenie FSB nedávno rozoslalo riaditeľom všetkých svojich pobočiek po celom Rusku „prísne tajný obežník“. Podľa Christa Grozeva z investigatívneho servera Bellingcat ich touto formou vyzvalo, aby „neverili fámam o prezidentovej smrteľnej chorobe“.

Riaditelia boli ďalej inštruovaní, aby vyvracali fámy takéhoto druhu, ktoré by sa mohli šíriť v regionálnych pobočkách FSB,“ uvádza Grozev, šéf investigatívneho oddelenia Bellingcatu.

Citoval pritom nemenovaný zdroj z jednej z regionálnych centrál FSB, ktorý tento obežník čítal — podľa neho však mala táto bezprecedentná výzva úplne opačný efekt. Väčšina funkcionárov FSB podľa neho naopak uverila, že Putin skutočne trpí nejakou vážnou chorobou, keď to vedenie agentúry malo potrebu takto popierať.

Viaceré západné médiá v poslednej dobe zverejnili neoverené správy, že Putin by mohol pre rakovinové ochorenie podstúpiť operáciu a moc by mohol dočasne odovzdať inému vysoko postavenému predstaviteľovi. Údajne by to mohol byť Nikolaj Patrušev, tajomník vplyvnej Rady bezpečnosti Ruskej federácie a bývalý riaditeľ FSB, uvádza denník Daily Mail.

Zdroje: Telegram/, NY Post, LBC UK, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá