Putinova „super loď“ dostala nakladačku. Čiernomorská flotila kvôli tomu ostala „bez očí“

  • Rusko tvrdí, že zničilo útočiace člny. Videá zverejnené Ukrajinou ukazujú opak
  • Ukrajinský generál tvrdí, že poškodenie lode je pre Rusov rana, ktorá ich „oslepuje"
Ivan Churs
Ukrajinská armáda, Freepik/benzoix
  • Rusko tvrdí, že zničilo útočiace člny. Videá zverejnené Ukrajinou ukazujú opak
  • Ukrajinský generál tvrdí, že poškodenie lode je pre Rusov rana, ktorá ich „oslepuje"

Rusko sa vo štvrtok v propagandistických videách pýšilo zničením ukrajinských bezplitoných člnov, ktoré chceli zaútočiť na loď Ivan Churs. Nové video od Ukrajincov však ukazuje, že všetko mohlo byť inak a aspoň jeden bezpilotný čln mohol k cieľu doraziť.

Ruské ministerstvo obrany zverejnilo video, ktoré ukazuje ako Ivan Churs, pýcha Čiernomorskej flotily likviduje tri bezpilotné člny.

„V utorok o hod 5:30 Ozbrojené sily Ukrajiny sa neúspešne pokúsili zaútočiť na Ivan Churs z Čiernomorskej flotily s tromi bezpilotnými člnmi,“ uviedol ruský generál Igor Konašenkov.

Lode triedy Jurij Ivanov

Ivan Churs je patrí do takzvaného projektu 18280 alebo triedy Jurij Ivanov. Ide o ruskú elektronickú prieskumnú loď. Ruská federácia si celkovo objednala stavbu štyroch jednotiek, ktoré mali byť zaradené do služby už v roku 2020. Doteraz sú v službe len dve. Hlavnou úlohou plavidiel je vykonávanie rádiotechnického prieskumu a odpočúvania komunikácie.

Ruské ministerstvo zverejnilo aj video, ktoré ukazuje likvidáciu týchto člnov. Ukrajina však následne zverejnila video, ktoré ukazuje, že aspoň jeden čln sa priblížil k cieľu a následne video končí. Keďže je však vzdialenosť medzi člnom a loďou veľmi malá, dá sa predpokladať, že zbraň dosiahla svoj cieľ.

Rusi prišli o oči, tvrdí Ukrajina 

Nie je známe, aká veľká škoda Rusom vznikla. Komentujúci na sociálnych sieťach ale poukazujú na fakt, že člny, ktoré sa podarilo Rusom zlikvidovať, spôsobili veľkú explóziu. Sila nárazu je dostatočne silná na to, aby poškodila trup lode, ale na potopenie by zrejme nestačila.

„Nepotopilo sa, ale došlo k zásahu, je značné poškodenie trupu a vybavenia. Teraz to Rusi narýchlo opravujú,“ povedal Ukrajinskej pravde zdroj z ukrajinskej vlády.  

V piatok médium zverejnilo ďalšie video, ktoré zachytáva loď z iného uhla. Z videa je napriek zlej kvalite vidieť, záblesk z detonácie jedného z člnov, v oblasti ľavej strany. Ruské médiá zároveň zverejnili zábery, ako sa loď vracia do prístavu v Sevastopole.

Ľavý bok na záberoch nebolo vidieť. Delfi pripomína, že zmätení sú aj ruskí propagandisti, ktorí hovoria, že loď bola napadnutá, no hrdinsky sa vrátila do prístavu, ďalší zas tvrdia, že to nie je tá istá loď a do prístavu sa vrátilo jej dvojča, Jurij Ivanov.

Ukrajinský generál Mykola Malomuž tvrdí, že ukrajinský útok má pre Rusov vážne dôsledky. Tvrdí, že Rusom prestal fungovať systém elektronického navádzania rakiet a sledovania ukrajinských dronov.

„Toto sú oči Čiernomorskej flotily Ruskej federácie. Samozrejme, dopad udrel na citlivé systémy – antény, komunikačné systémy – to je to, čo tvorí elektronický mozog. A už to nejde. Loď sa zmení na neschopnú bytosť. V súlade s tým sú vojnové lode a ponorky zbavené možnosti navádzania,“ zdôraznil generál v rozhovore pre televíziu Freedom TV.

Zničenie lode prirovnal k údajnému zničeniu prieskumného lietadla na začiatku tohto roku.  

Americký dron vtedy hliadkoval v Čiernom mori 

Defense Express pripomína, že v čase útoku ukrajinských člnov sa nad Čiernym morom nachádzal americký prieskumný dron RQ-4 Global Hawk. Dron bol aj v minulosti prítomný pri podobných „incidentoch“, ako je potopenie lode krížnika Moskva.  

Aj vtedy Kremeľ tvrdil, že situácia je pod kontrolou a požiar na lodi vznikol v dôsledku fajčenia námorníkov. V skutočnosti však loď zasiahli ukrajinské protilodné strely Neptun, čo potvrdili aj Spojené štáty.

Zdroje: Ukrajinská pravda, Freedom TV, Defense Express

Najnovšie videá

Trendové videá