Putinove médiá, banka aj lietadlá. Investigatívci našli niť medzi jeho údajnými enormnými majetkami

  • Novinárom sa podarilo získať komunikáciu firiem s neverejnou doménou
  • Vlastnia miliardy eur a aktíva spájané s Putinom
  • Sú medzi nimi jachty či vily
putinov majetok
TASR/AP Romeo United Yachts Flickr/Just Click's With A Camera/'Putin's palace'
  • Novinárom sa podarilo získať komunikáciu firiem s neverejnou doménou
  • Vlastnia miliardy eur a aktíva spájané s Putinom
  • Sú medzi nimi jachty či vily

Kaštieľ nad čiernym morom s vlastným amfiteátrom, podzemným klziskom a súkromným námorným prístavom. K tomu pridajme ďalšie multimiliónové vily, jachty či zbierky áut, vrtuľníkov a súkromné tryskáče. Na palube jedného z nich s názvom „Lietajúci Kremeľ“ sa dokonca nachádza záchod zo zlata.

Toto všetko sa spája s mužom, ktorý vraj zarába približne 13,5-tisíc eur ročne a zároveň na verejnosti nosí 60-tisícové hodinky značky Patek Philippe. Áno, ide o „vladára“ Ruskej federácie Vladimira Putina. O jeho bohatstve sme pred nedávnom písali len na úrovni dohadov či komplikovaných prepojení cez jemu blízke osoby, no momentálne sa to mení.

Projekt na sledovanie korupcie a organizovaného zločinu (OCCRP) informuje o zlome vo vyšetrovaní Putinových majetkov. Novinárom sa totiž vďaka neverejnej e-mailovej doméne LLCInvest.ru podarilo odhaliť skupinu vzájomne prepojených spoločností, ktoré vlastnia paláce, letoviská, jachty, lietadlá a bankové účty s číslami, za aké by sa nemuseli hanbiť ani tí najbohatší.

Novinári pátrali po Putinových majetkoch dlhodobo

Navonok zdržanlivého patriota Vladimira Putina svet spájal s luxusom už roky. Na identifikáciu jeho majetkov si však ruský prezident vždy dával pozor. Aktíva s ním spájané nebolo možné dokázať skrz žiadne papiere o vlastníctve. Putin mal na to mať priateľov. Keď bolo zle, začali tvrdiť, že spomínaný luxus patrí im.

Putinov palác
zdroj: Flickr/Just Click's With A Camera/'Putin's palace'

Napríklad známy palác nad Čiernym morom, ktorý môžeš vidieť na obrázku, si „privlastnil“ Putinov starý kamarát z juda Arkadij Rotenberg. Okolité vinice si zase rozdeľovali dvaja ďalší Rusi. Jedným z nich je syn známeho Putinovho priateľa a ropného oligarchu Gennadija Timčenka, a takto by sme mohli pokračovať ešte dlho.

Ale prečo to vôbec spomíname, keď „očividne nejde“ o priame majetky Vladimira Putina? Nuž, predsa len majú niečo spoločné: vlastnia ich spoločnosti a neziskové organizácie, ktoré sú navzájom prepojené základnou technickou infraštruktúrou. Tie sú viditeľné prostredníctvom e-mailovej domény LLCInvest.ru. No a dôležité na tom je, že každé veľké aktívum, ktoré svet verejne pripisoval Putinovi, toto spojenie zdieľa.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: OCCRP, The Guardian, Reuters

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá