Pytliaci zabili veľmi vzácne biele žirafy. Na svete tak už pravdepodobne zostala len jediná

  • Pytliaci v severovýchodnej Keni zabili dve veľmi vzácne biele žirafy
  • Žirafy mali takzvaný leucismus, ktorý spôsobuje stratu všetkých typov kožných pigmentov
BeFunky-collage-3
Unsplash
  • Pytliaci v severovýchodnej Keni zabili dve veľmi vzácne biele žirafy
  • Žirafy mali takzvaný leucismus, ktorý spôsobuje stratu všetkých typov kožných pigmentov

Pytliaci v severovýchodnej Keni zabili dve veľmi vzácne biele žirafy. Informoval o tom spravodajský web BBC. Žirafy mali takzvaný leucismus, ktorý spôsobuje stratu všetkých typov kožných pigmentov.

Na rozdiel od albínov ale takto postihnuté zvieratá naďalej produkujú pigment v iných tkanivách, čo vysvetľuje napríklad aj hnedé sfarbenie ich očí.

Zostala už len jediná na svete

Ochrancovia prírody našli telo bielej žirafy a jej mláďaťa v dedine v severovýchodnom okrese Garissa. Nažive je zrejme stále tretia biela žirafa, podľa ochrancov prírody ale môže byť jediná na svete. Biele žirafy boli prvýkrát spozorované v Keni v marci 2016, krátko predtým v Tanzánii.

Správa o bielych žirafách obletela svet v roku 2017, keď ich fotografie zverejnila kenská rezervácia. Dve zabité žirafy boli podľa správcu veľkej neoplotenej rezervácie na severovýchode krajiny Mohammeda Ahmednoora videné pred viac ako tromi mesiacmi.

Smrť zvierat označil za veľmi smutnú správu pre celú Keňu a veľkú ranu pre rezerváciu, ktorá sa ich snažila chrániť. Aký mali pytliaci motív, nie je jasné. Identita páchateľov doteraz oznámená nebola, úrady však prípad vyšetrujú.

V uplynulých 30 rokoch sa svetová populácia žiráf zmenšila o zhruba 40 percent. Pytliaci majestátne zvieratá naďalej lovia pre kožu a mäso. Kým svetovú populáciu žiráf v roku 1985 podľa Medzinárodného zväzu pre ochranu prírody (IUCN) tvorilo 155-tisíc kusov, v roku 2015 ich už bolo len 97-tisíc.

Zdroj: ČTK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá