radostdesktopparallaxfinal
Matúš Majer/Startitup
radostmobilparallax
Matúš Majer/Startitup

VEĽKÝ TEST: Vyskúšali sme nového operátora Radosť. Sľubuje neobmedzené dáta za 20 €, no oplatí sa to?

Od začiatku októbra na Slovensku funguje nový operátor Radosť. Cieli na mladých ľudí a jeho najväčším argumentom je balík s nekonečnými dátami za 20 €/mesiac a k tomu 7-dňová skúšobná doba zadarmo.

Radosť je plne digitálna, nemá pobočky a funguje ako digitálne predplatné cez aplikáciu – podobne ako Netflix či Spotify. Jediná nedigitálna vec na Radosti je SIM karta, ktorej doručenie trvá 2 –3 pracovné dni.

Rozhodli sme sa najdrahší balík Nekonečná Radosť otestovať. Vzhľadom na to, že SMS-ky a voľné minúty sami nevyužívame, predpokladáme, že väčšina ľudí bude využívať práve tento balík.

 

  • Dokáže Radosť konkurovať ostatným operátorom?
  • Ako funguje moderná aplikácia digitálneho operátora?
  • Čo nám na Radosti najviac vadilo a čo najviac vyhovovalo?

Bezchybná sieť, no obmedzená rýchlosť

Radosť beží na sieti od O2, ktorá má 4G LTE pokrytie už pre 97 % Slovenska. Keďže operátor beží na spoľahlivej sieti, so signálom som nemal žiadne problémy.

Spoľahlivé sú aj mobilné dáta – Radosť však sieť bohužiaľ nevyužíva naplno. Zatiaľ čo smartfón s iným operátorom zvládol na rovnakom mieste download aj 180 MB/s, Radosť je obmedzená na 10 Mbit/s.

Nie je to veľký problém, 10 Mbit/s je pre smartfón dostatok, takýto bandwidth napríklad zvládne každé FullHD video, no 4K už pre Radosť predstavuje problém a zasekáva sa. Umelo znížená rýchlosť internetu tak prakticky slúži na to, aby Radosť ostala pre smartfóny a neslúžila ako domáca či pracovná wi-fi, prostredníctvom hotspotu.

Veľké súbory existujú aj na telefóne, gigantické updaty aplikácií a hier tak vo výsledku trvajú o niekoľko minút dlhšie.

Za cenu 20 €/mes. je však aj rýchlosť 10 Mbit/s neobmedzených dát dobrý deal. Pre študentov a iných mladých ľudí ide o veľmi dobrý pomer cena:výkon, ktorý bezproblémovo splní všetky ich nároky.

Prvá registrácia a overovanie

Je evidentné, že do Radosti išlo extrémne veľa námahy a myslelo sa na každý detail. Svedčí o tom aj perfektná aplikácia, ktorou musí každý začať – dostupná na App Store aj Google Play. Práve prostredníctvom appky sa totiž eventuálne doručí SIM karta bez toho, aby si niekam musel chodiť.

Aplikácia sa overovacím procesom podobá moderným mobile bankingom a začiatočný proces zvládne každý bez akéhokoľvek návodu. Radosť si vypýta tvárovú biometriu, skontroluje pohyb očí a pýta si aj sken občianskeho preukazu. Potom treba 2 – 3 pracovné dni čakať, kým kuriér prinesie SIM-ku, samozrejme zadarmo.

Po ceste je skrytých mnoho quality-of-life vychytávok, z ktorých som mal veľkú radosť a mali by byť štandardom každej neodfláknutej appky. Radosť si napríklad sama prečítala SMS-ku a vypísala overovací SMS kód. Do toho veľké množstvo malých vtipov, ktoré dobre dotvárali celkový feel-good dojem.

Zákaznícka podpora mi radosť nespravila

Potom však začali malé problémy. Mail z Radosti v sebe neobsahoval trackovací link a aj napriek tomu, že aplikácia obsahuje pokročilú biometriu tváre či sken občianskeho, údaje z karty som musel zadávať ručne, a to do naozaj nepekného interfacu platobnej brány. Zbytočné zdržanie v inak bezproblémovej appke.

Radosť následne vygenerovala telefónne číslo (možnosťou je aj preniesť si staré) a hneď na to ma vyzvala, aby som to isté číslo zadal. Nielenže to mohla spraviť sama, no zadané číslo nakoniec ani neuznala.

Hneď som preto písal na zákaznícky chat – Radosť ide s dobou a nevyužíva zdĺhavé infolinky či chatbotov, no spája s reálnymi ľuďmi – tí sa však v chate ozvali po vyše 10 minútach, teda dosť neskoro. Radosť však uvádza, že na posilnení kapacít aktívne pracuje a čoskoro by mal byť problém vyriešený.

Ani po dlhšom čakaní mi však človek na chate aj tak nedokázal pomôcť. Aplikácia sa však o 20 minút sama uvedomila a číslo napokon akceptovala.

Aplikácia Radosti je však inak natoľko prepracovaná, že nepredpokladám, že niekedy budeš zákaznícku podporu vôbec potrebovať. Všetko je intuitívne, svižné a funguje samo.

Radosť robia tie najmenšie detaily

Radosť kričí tým, že si desiatky ľudí dali prácu s detailmi – SIM-ka prišla s hernou vyskakovacou kockou a vybuchujúcimi konfetami; aplikácia a dokonca aj verejné obchodné podmienky sú plné vtipných komentárov. Radosť mi naozaj robila radosť.

Novému digitálnemu operátorovi sa bezpochyby podarí to, v čom väčšina veľkých firiem zlyháva – osloviť mladých ľudí. S takouto sofistikovanosťou sú však malé maličkosti, ako chybičky v aplikácii či trápna zákaznícka podpora, veľmi kontrastné a inak perfektný zážitok znižujú.

Na druhú stranu vidno, že aspoň časť ľudí v Radosti sú skutočne mladí ľudia a nového digitálneho operátora vytvárali podľa toho, čo by sami chceli. Veľa dát, málo peňazí a čo najmenší spoločný kontakt.

Operátori sú do veľkej miery totiž pre človeka príťaž – neustále s tebou potrebujú niečo riešiť. Nová SMS súťaž, tretí prieskum tento mesiac, údržba serverov, stále o niečom zbytočnom musíme vedieť. Radosť je však bezchybne bezproblémová a presne taký by mal byť moderný operátor. Máme radosť vtedy, keď ani nevieme, že nejaký operátor existuje.

zdroj: Matúš Majer/Startitup

Zhrnutie: Oplatí sa Radosť?

Sloní maskot Radosť sebavedomo útočí na smartfóny mladých ľudí a v chobote má toho naozaj veľa. Supermodernú appku a veľmi výhodné balíky, ktorým sa väčšina operátorov aktuálne nemôže rovnať. Stačí doladiť len zopár maličkostí.

20 € mesačne za neobmedzené dáta je veľmi solídna ponuka, jedinou škodou je maximálna rýchlosť 10 Mbit/s. Na smartfón to poväčšine stačí, no akonáhle sa bavíme o hotspote alebo väčších súboroch, treba sa pripraviť na niekoľko premárnených minút.

Za tú cenu mi to však nevadí a Radosť si nechávam ako ďalšie osobné číslo, aj po skončení skúšobnej verzie zadarmo. Spotrebu dát mám absurdnú a ponuka Radosti je natoľko výhodná.

Po stiahnutí appky sa navyše zadarmo aktivuje 7-dňová skúšobná verzia s nekonečnými dátami. Celý týždeň tak môžeš nezáväzne dátovať a Radosť si vyskúšať. Celý proces trvá maximálne 5 minút.

Stiahnuť Radosť z App Store

Stiahnuť Radosť z Google Play

Najnovšie