Rady vzťahovej poradkyne ti zmenia intímny život. Ak ich dodržíš, do svojho vzťahu vrátiš nie iskru, ale poriadny oheň

  • Zuzana Marková pomáha ľuďom, ktorí vo vzťahu narazili na problém
  • Kľúčovú rolu zohráva podľa odborníčky intimita
  • Nejde tu iba o fyzickú rozkoš a dotyky
intimita vo vzťahu
Zuzana Marková pomáha ľuďom obnoviť iskru vo vzťahu, Zuzana Marková, Unsplash/Toe Heftiba
  • Zuzana Marková pomáha ľuďom, ktorí vo vzťahu narazili na problém
  • Kľúčovú rolu zohráva podľa odborníčky intimita
  • Nejde tu iba o fyzickú rozkoš a dotyky

Zuzana Marková sa vzťahom venuje odjakživa. Najskôr pracovala ako právnička, no neskôr sa z právnej kancelárie presunula do vlastnej poradne, kde sa párom začala venovať naplno a profesionálne. Svoju prácu zbožňuje a jej rukami už prešlo množstvo párov, ktoré sa vo vzťahu ocitli v slepej uličke.

Tentokrát sme sa rozhodli spolu so vzťahovou poradkyňou venovať téme intimity vo vzťahu. Tá v ňom totiž zohráva kľúčovú úlohu, a ak je naštrbená, pár to skôr či neskôr pocíti.

Narušiť ju môže niekoľko aspektov, ktoré si možno zadaný človek ani neuvedomuje.

  • Čo je to intimita?
  • Aké najčastejšie problémy majú páry „za zatvorenými dverami“?
  • Ako vplýva na vzťah komunikácia?
  • Čo do vzťahu prináša sledovanie obsahu pre dospelých?

Ako definujete intimitu vo vzťahu? Ide čisto o milostný život partnerov?

Dobrá otázka. Intimita nie je len milostný život partnerov – to je len časť intimity.

Partneri majú intimitu vo vzťahu vtedy, keď majú medzi sebou dôverné blízke, hlboké a pravdivé spojenie – keď sa navzájom dobre poznajú, keď si môžu dovoliť odhaliť sa pred sebou, ukázať svoju pravú tvár, myšlienky, emócie, telo bez príkras a budú rešpektovaní a rešpektujúci, vnímaní a vnímaví.

Keď napríklad môžem povedať, že susede závidím novú kabelku, že sa cítim neatraktívna pri milovaní za svetla, keď si viem vypýtať zaspávanie v objatí a podobne.

pár
zdroj: freepik/senivpetro

Je to proces, ktorý začína v každom z nás, a do akej miery intimitu máme alebo nemáme, závisí od toho, čo pre ňu konkrétne a aktívne robíme. Môžeme hovoriť aj o emocionálnej, fyzickej (patrí sem nielen s*x, ale aj neerotické láskyplné objatia, bozky, dotyky, masírovanie), intelektuálnej a duchovnej intimite. Intimita sa používa aj ako výraz pre se*ualitu, hoci je to širší pojem.

Aké sú najčastejšie problémy týkajúce sa intímneho života, s ktorými sa stretávajú muži, a naopak, ženy vo vzťahu?

Pokles se*uálnej túžby – ten sa vyskytuje u oboch pohlaví. Ženy komunikujú, že majú nižší záujem o styk, problémy so vzrušením a dosiahnutím orgazmu, že nie je predohra, že sa o tom nevedia porozprávať s partnerom.

Muži by radi experimentovali, chceli s*x častejšie alebo v iných časoch ako ženy, alebo majú problémy s erekciou, prípadne si uvedomujú, že pozerajú veľa po*na. Celkovo majú páry problém komunikovať o tejto téme a pýtajú sa skôr tretích strán ako svojho partnera/partnerky.

Môže komunikácia výrazne ovplyvniť intimitu vo vzťahu?

„Nemému decku ani vlastná mať nerozumie.“ Toto slovenské príslovie platí aj pre partnerský vzťah. Slabá alebo nedobrá komunikácia dáva priestor dohadom a domýšľaniu, ktoré často býva mylné. A to vytvára nedorozumenia, nepochopenie a vzďaľovanie sa od seba. Je to opak intimity.

Preto správna komunikácia (kam patrí aj počúvanie) je pre intimitu vo vzťahu nevyhnutná.

Ako prekonať komunikačnú bariéru o s*xe?

Môžete tým, že sa dopredu na to pripravíte. Zvedomíte si, ako to máte so svojou s*xualitou a postojom k nej vy sami, aké sú vaše limitujúce presvedčenia, stereotypy alebo strachy. Že so súcitom a láskavosťou k sebe prijmete zodpovednosť za to, čo sami prinášate do vzťahu.

A s láskavosťou a súcitom budete pristupovať aj k partnerovi/partnerke. Pomenujete si, čo chcete dosiahnuť rozhovormi o s*xe, aký máte spoločný zámer. Želáte si, aby vám obom bolo dobre, aby ste mali obaja napĺňajúci spokojný intímny život? Chcete porozumieť jeden druhému? 

muž a žena
zdroj: Unsplash/Becca Taparet

Prečo je pozeranie filmov pre dospelých nebezpečné pre druhú polovičku?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá