Rakovinu prostaty ročne diagnostikujú tisícom Slovákov. Uprac si priority a môžeš sa jej vyhnúť

  • Konkrétne aktivity sú prevenciou voči rakovine prostaty
  • Pomôcť má aj rastlinná strava
cvičenie zdravie jedlo
Ilustračné fotografie, Canva/denisapolkaphotos, ildipapp
  • Konkrétne aktivity sú prevenciou voči rakovine prostaty
  • Pomôcť má aj rastlinná strava

Švédski vedci priniesli nové zistenia o vplyve fyzickej aktivity na prevenciu rakoviny prostaty. V rozsiahlej štúdii, prvej svojho druhu, ktorá zahŕňala viac ako 57 000 mužov, sa podrobne skúmali údaje o ich fyzickej kondícii, životnom štýle a zdravotnom stave, informoval o tom portál zdravie.sk.

Štúdia, publikovaná v British Journal of Sports Medicine, využila informácie z najmenej dvoch testov kardiorespiračnej kondície, ktoré hodnotili efektivitu, s akou srdce a pľúca zásobujú svaly kyslíkom počas maximálnej fyzickej námahy.

Výsledky ukázali, že muži, ktorí zlepšili svoju kardiorespiračnú kondíciu o 3 % za rok, mali o 35 % nižšie riziko vzniku rakoviny prostaty v porovnaní s tými, ktorých kondícia sa zhoršila o rovnaké percento. Podľa výskumníkov je kľúčom k dosiahnutiu tohto preventívneho účinku angažovanie sa v intenzívnejších fyzických aktivitách, ktoré zvyšujú srdcový tep a sú náročnejšie na udržanie konverzácie.

Aktivity prinášajúce benefity 

Odporúčané aktivity zahŕňajú beh, plávanie, cyklistiku, turistiku a tanec, pričom dôraz sa kladie na zapojenie čo najväčšieho počtu svalov, vrátane horných a dolných končatín, čo maximálne zvyšuje kardiovaskulárne benefity.

„Usilovať by sme sa mali o aktivity vyššej intenzity, teda pohyb, pri ktorom budeme mať problémy udržiavať konverzáciu,“ uviedla spoluautorka štúdie Kate Bolamová zo Švédskej školy športových a zdravotných vied.

ľudia bežia a bicyklujú
zdroj: Unsplash/James Lewis

Rakovina prostaty patrí medzi najčastejšie diagnostikované druhy rakoviny u mužov. Telesná aktivita a cvičenie môžu prispievať k prevencii rakoviny prostredníctvom viacerých mechanizmov, vrátane znižovania zápalu v tele, regulácie hladiny hormónov a podpory imunitného systému.

Táto štúdia predstavuje významný prínos v oblasti vedy, ktorá sa zameriava na vplyv fyzickej aktivity na riziko vzniku rakoviny. Hoci bolo už v minulosti spomínané, že cvičenie a pohyb môžu znižovať riziko niekoľkých typov rakoviny, vedomosti o ich účinkoch na prevenciu rakoviny prostaty boli doteraz obmedzené.

Švédska štúdia tak otvára nové možnosti pre výskum a zvyšuje dôraz na fyzickú aktivitu ako dôležitý faktor v prevencii tohto typu rakoviny.

Znížiť riziko rakoviny prostaty znižuje aj rastlinná strava 

Organizácia zameraná na financovanie výskumu rakoviny prostaty a poskytovanie informácií o prevencii, detekcii a možnostiach liečby (Prostate Cancer Foundation), poukázala na to, že vegetariáni majú celkovo o 9 % nižšie riziko úmrtia, o 29 % nižšie riziko úmrtia na srdcové choroby a o 18 % nižšie riziko rakoviny v porovnaní s nevegetariánmi. 

Štúdie sa pýtali účastníkov na ich stravovanie, sledovali ich mnoho rokov a počítali počet prípadov rakoviny prostaty a úmrtí na rakovinu prostaty. Autori uviedli, že rastlinná strava bola spojená buď so zníženým rizikom rakoviny prostaty, alebo nemala žiadny vplyv na riziko.

Pri mužoch mladších ako 65 rokov v čase diagnostikovania sa pozoroval zaujímavý jav. Tí, ktorí uprednostňovali rastlinnú stravu, mali o 42 % nižšie riziko vzniku pokročilého štádia rakoviny prostaty.

Ak si uvažoval o osvojení si rastlinnej stravy – možno vymeniť mäso a mliečne výrobky za viac ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov –, tieto štúdie naznačujú, že ti to môže pomôcť znížiť riziko niektorých druhov rakoviny prostaty alebo progresie rakoviny prostaty.

Zdroje: zdravie.sk , British Journal of Sports Medicine, Prostate Cancer Foundation

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá