Rakúšania už tankujú lacnejšie ako Slováci. „Poďakovať“ sa môžeme daniam

  • Našinci tankujú drahšie ako Rakúšania
  • Na Slovensku je najvyššia spotrebná daň medzi susednými krajinami, informujú analytici
Tankovanie na benzínke
Ilustračný obrázok, Unsplash/Erik Mclean
  • Našinci tankujú drahšie ako Rakúšania
  • Na Slovensku je najvyššia spotrebná daň medzi susednými krajinami, informujú analytici

Zdá sa, že naši západní susedia tankujú lacnejšie než my. Rakúskym benzínkam sa darí zlacňovať oveľa rýchlejším tempom. Avšak podľa odborníka ich už čoskoro dobehneme aj my. 

Ako informuje portál tvnoviny.sk, na prelome júna a júla slovenskí motoristi tankovali palivá za historicky najdrahšiu sumu (1,95 eur). V tom čase bola situácia v Rakúsku „horšia“ a naši západní susedia zaplatili za liter nafty a benzínu viac ako dve eurá. Avšak dnes sa karta obrátila.

Nižšie ceny

Ako sa zdá, zlacňovanie pohonných látok je v každej krajine odlišné. Dôkazom toho je aj aktuálna situácia na Slovensku, kde sa cena benzínu ustálila na hranici 1,73 eur. Avšak v Rakúsku zaplatia motoristi na benzínkach o pár centov menej.

V pohraničnej obci Kittsee či Wolfsthal, či dokonca aj vo veľkom meste Hamburg, sa ceny benzínu držia na hranici 1,70 eur. Ako uvádza portál tvnoviny.sk, túto situáciu sami preverovali a zistili, že u našich západných susedov mala väčšina tankujúcich slovenské evidenčné čísla. 

Počas minulého víkendu mal byť benzín v Rakúsku ešte lacnejší. „V sobotu som bol na výlete v Rakúsku a cena benzínu ma prekvapila. Za liter si pýtali 1,65 eura,“ uviedol Braňo pre portál tvnoviny.sk.

„S kamarátmi sme boli v Rakúsku a keby som nemal plnú nádrž, tak by som určite natankoval. Benzín stál 1,65 eura,“ doplnil ho Martin.

Príčina rozdielu

Rozdiel medzi Slovenskom a Rakúskom je ten, že u našich západných susedov majú flexibilnú cenotvorbu. Na benzínkach tak môžu pumpári okamžite reagovať na zmeny na svetových trhoch. V praxi to znamená, že svoje cenovky môžu prepísať aj dvakrát za deň. 

Avšak ceny ropy klesajú dlhodobo, a tak príčinu, prečo ceny benzínu v Rakúsku klesajú rýchlejšie než u nás, vysvetlil analytik Boris Tomčiak.

„Príčinou je zníženie ponuky na slovenskom trhu v súvislosti s plánovanou údržbou rafinérie Duna v Maďarsku. Rovnako ako Slovnaft patrí táto rafinéria koncernu MOL. Slovnaft preto aktuálne viac dodáva do Maďarska,“ uviedol Tomčiak, analytik poradenskej spoločnosti Finlord.

benzín
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Avšak Slovensko by podľa jeho slov malo čoskoro susednú krajinu dohnať. „Po dokončení údržby sa situácia stabilizuje a ceny na Slovensku poklesnú tak, že doženú zníženie cien v okolitých krajinách,“ doplnil Tomčiak.

Najvyššia spotrebná daň

K cene palív na čerpacích staniciach sa vyjadrili aj analytici z Dát bez pátosu. Tí vo svojom príspevku porovnávajú spotrebnú daň v EÚ, ktorá výrazne ovplyvňuje situáciu. 

Ako informujú, na Slovensku je spotrebná daň 51,5 centa na liter benzínu a 37 centov na liter nafty. To znamená, že u nás je „v regióne a medzi susednými krajinami najvyššia“

Podľa slov analytikov sa minister financií Igor Matovič, vláda a štát tešia „z každého predaného litra viac, ako je to v Čechách, v Maďarsku a v Poľsku“. V Nemecku sú na tom so spotrebnou daňou za benzín lepšie a pri nafte je situácia podobná s tou našou. 

U našich českých susedov či aj v Nemecku spomínané spotrebné dane na 3 mesiace dokonca znížili, aby motoristom uľavili a nevyvíjali tlak na infláciu. 

Ďalšie dane

Ďalším faktorom, ktorý sa odráža na cene palív, je aj daň z pridanej hodnoty (DPH). Ako informujú analytici, na Slovensku nie je DPH najvyššia v regióne, ale spoločne so spotrebnou daňou je celkové zdanenie palív pre všetkých motoristov „mimoriadne vysoké“.

ruky v ktorých sú položené bankovky
zdroj: Unsplash/Christian Dubovan

Preto analytici z Dát bez pátosu vyhodnotili, že pri platbe na čerpacej stanici na Slovensku je jednoznačným víťazom štát. Ten si zoberie „vysokú spotrebnú daň a u občanov aj daň z pridanej hodnoty“. Firmám, ktoré sú registrované na DPH, štát túto daň vráti späť. 

Analytici dúfajú, že trend poklesu cien palív bude v dôsledku poklesu cien ropy aj naďalej pokračovať. Ako informujú, tak „z maxím tohto roka klesla o 25 %“. Tento jav, ako sami tvrdia, ešte v cene palív nevideli. 

Zdroje: FB/Dáta bez pátosu, tvnoviny.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá