Rakúsko ide Slovensku príkladom a zakazuje plastové tašky. Zmeny sa dotknú aj mikroténových vreciek

  • Rakúsko dáva definitívnu stopku plastovým taškám
  • Na dobrej ceste je aj Slovensko
  • Kým v roku 2017 jeden Slovák minul v priemere 460 igelitiek ročne, dnes sa ich spotreba odhaduje na úrovni 160 kusov
plapp
wikimedia.org
  • Rakúsko dáva definitívnu stopku plastovým taškám
  • Na dobrej ceste je aj Slovensko
  • Kým v roku 2017 jeden Slovák minul v priemere 460 igelitiek ročne, dnes sa ich spotreba odhaduje na úrovni 160 kusov

Tento týždeň sa rakúski poslanci jednohlasne zhodli na tom, že krajinu definitívne zbavia plastových tašiek a to najneskôr v roku 2021. Informoval o tom portál EUWID.

Pri nákupoch u našich západných susedoch ich budeš môcť kúpiť len do konca roka 2020. Veľkým problémom však aj naďalej zostávajú malé mikroténové vrecká na pečivo a zeleninu. Aj keď nepríde k ich kompletnému zákazu, po novom budú musieť byť vyrobené z obnoviteľných zdrojov a plne biologicky rozložiteľné.

Rakúsko je treťou krajinou v Európe, ktorá zaviedla takýto zákaz. Nové „eko“ nariadenie by malo krajinu odbremeniť o 5 až 7-tisíc ton plastov.

In an effort to address the plastic waste problem, SPAR Austria has launched reusable bags for fruit and vegetables: http://spar-international.com/news/spar-austria-launches-reusable-bags-fruit-vegetables/

Posted by SPAR on Thursday, May 17, 2018

Podľa štatistiky z minulého roku, ktorá bola uverejnená na Reusethisbag.com, ročne celosvetovo spotrebujeme až 1 bilíón plastových tašiek na jedno použitie, čo zodpovedá kúpe 2 miliónov tašiek za jednu minútu. Toto vysoké číslo spôsobuje smrť jedného milióna morských vtákov a 100 000 morských cicavcov. Rozhodnutie Nového Zélandu by tak mohlo inšpirovať aj ďalšie krajiny k prijatiu prísnejších opatrení a k aktívnejšiemu prístupu v otázke ochrany životného prostredia a živočíchov.

Od januára 2018 môžu predajcovia na Slovensku ponúkať plastové tašky len za poplatok a taktiež poskytovať iné druhy tašiek z papiera či textilu alebo tašiek určených na opakované použitie. 

Za nedodržanie týchto povinností vyplývajúcich zo zákona o odpadoch hrozia pokuty od 500 do 50 tisíc eur. Kontrolovať a udeľovať prípadné pokuty je oprávnená Slovenská obchodná inšpekcia.

Ministerstvo životného prostredia už dnes pociťuje zmeny v spotrebe plastových tašiek. Už rok a pol platí zákaz poskytovania ľahkých plastových tašiek zadarmo. A kým v roku 2017 jeden spotrebiteľ minul v priemere 460 igelitiek ročne, dnes sa ich spotreba odhaduje na úrovni 160 kusov. No stále je to veľa,” vyjadril sa na svojom Facebooku minister životného prostredia László Sólymos.

zdroj: EUWID, MZP

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá