Rakúsko má nového kancelára, je ním po prvý raz od vojny gróf. Otec štyroch detí je nekompromisný v otázke migrácie

  • Nový rakúsky spolkový kancelár Alexander Schallenberg zložil prísahu
  • Schallenberg vystriedal doterajšieho kancelára Sebastiana Kurza
  • Nový kancelár pôsobil dlhé roky ako kariérny diplomat
  • Na čele rakúskej diplomacie bol Schallenberg potom od 3. júna 2019
Schallenberg
TASR/AP/Lisa Leutner
  • Nový rakúsky spolkový kancelár Alexander Schallenberg zložil prísahu
  • Schallenberg vystriedal doterajšieho kancelára Sebastiana Kurza
  • Nový kancelár pôsobil dlhé roky ako kariérny diplomat
  • Na čele rakúskej diplomacie bol Schallenberg potom od 3. júna 2019

Nový rakúsky spolkový kancelár Alexander Schallenberg zložil v pondelok prísahu do rúk prezidenta Alexandra Van der Bellena. Schallenberg vystriedal doterajšieho kancelára Sebastiana Kurza, ktorý odstúpil v súvislosti s obvineniami z korupcie.

Pokračoval v šľapajach svojho otca 

Alexander Schallenberg sa narodil 20. júna 1969 vo švajčiarskom Berne. Keďže jeho otec bol kariérny diplomat, vyrastal vo Francúzsku, Španielsku a Indii.

Právo študoval v rokoch 1989 až 1994 na univerzite vo Viedni a v Paríži. V rokoch 1994 až 1995 si v belgickom meste Bruggy rozšíril vzdelanie štúdiom programu LL.M. (Master of Laws- Business Law).

Alexander Schallenberg sa rozhodol ísť v šľapajach svojho otca a v roku 1997 nastúpil na dráhu profesionálneho diplomata. Na svoje prvé vyslanie smeroval do Bruselu, kde pôsobil ako právny expert v stálom zastúpení Rakúska pri Európskej únii (EÚ). Po návrate do Viedne v decembri 2005 pracoval ako hovorca na rakúskom ministerstve zahraničných vecí.

Sebastian Kurz ako šéf rakúskej diplomacie (2013 – 2017) urobil zo Schallenberga svojho hlavného stratéga. Na čele rakúskej diplomacie bol Schallenberg potom od 3. júna 2019 do 7. januára 2020 v dočasnej vláde kancelárky Brigitte Bierleinovej, prvej ženy na tomto poste. Rezort rakúskej diplomacie viedol tento otec štyroch detí aj v druhom kabinete kancelára Kurza od 7. januára 2020.

Tvrdý v otázke migrácie     

Medzinárodne ostrieľaný diplomat Schallenberg zaujíma v otázkach migrácie rovnako tvrdý kurz ako jeho blízky spolupracovník a predchodca v úrade rakúskeho kancelára Sebastian Kurz, pripomenula agentúra DPA. Schallenberg sa zasadzuje za rozšírenie EÚ o krajiny západného Balkánu, aby sa tak zabránilo vplyvu Ruska a Číny v tejto oblasti.

Gróf Alexander von Schallenberg je prvým rakúskym kancelárom šľachtického pôvodu od čias medzivojnového kancelára Kurta von Schuschnigga (1934 – 1938), pripomenul denník Der Standard. Záznamy o rode Schallenbergovcov siahajú do roku 1190. Rod sídlil v Mühlvierteli, jednej zo štyroch historických oblastí Horného Rakúska.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech