Rakúsko urobilo významný krok, schválilo veľké znižovanie DPH. Na Slovensku sa o tom nediskutuje

  • Rakúsky parlament schválil krok, aký by určite ocenilo aj mnoho Slovákov
  • Krajina sa rozhodla znížiť DPH v hoteloch, reštauráciách a kultúre
kurz sebastian rakusko
TASR/AP/Herbert Pfarrhofer
  • Rakúsky parlament schválil krok, aký by určite ocenilo aj mnoho Slovákov
  • Krajina sa rozhodla znížiť DPH v hoteloch, reštauráciách a kultúre

Rakúsky parlament v utorok schválil návrh zákona o znížení dane z pridanej hodnoty v prípade stravovacích a ubytovacích služieb a kultúrnych podujatí na 5 %.

Zníženie dane je ďalším stimulačným opatrením na oživenie rakúskeho hospodárstva, ktoré zasiahla pandémia nového koronavírusu.

Toto je minimálna mesačná suma, z ktorej by mali Slováci dokázať vyžiť v roku 2020

Návrh zákona sa týka hotelov, reštaurácií, lístkov na kultúrne podujatia, ako aj mediálnych produktov, umeleckých diel či vstupu do prírodných parkov.

Súčasná sadzba DPH v reštauráciách je 20 % za nápoje a 10 % za jedlo, zatiaľ čo DPH v kultúre je na úrovni 13 %. Novú rakúsku fiškálnu politiku musí ešte schváliť Európska komisia.

Slovensku by na daniach malo vybrať  o 1,6 miliardy eur menej

Daňové príjmy by mali byť v tomto roku až o 1,6 miliardy eur nižšie ako vlani. Odhaduje to Inštitút finančnej politiky v novej daňovej prognóze rezortu financií. Medziročne by to znamenalo pokles o 5,6 % a príjmy verejnej správy by sa tak dostali na úroveň 27,4 miliardy eur.

Najväčší prepad, až o 27 %, sa pritom očakáva pri dani z príjmov právnických osôb. Pri DPH sa prognózuje pokles o 7 %. Zároveň platí, že práve tieto dve dane spôsobia gro celkového výpadku, keď sa postarajú o pokles príjmov v objeme 1,2 miliardy eur.

— KORONAVÍRUS V ŠTÁTNEJ PEŇAŽENKE 💸💰🤷‍♀️Výrazný prepad slovenskej ekonomiky v reakcii na globálnu pandémiu zníži…

Gepostet von IFP – Institute for Financial Policy am Dienstag, 30. Juni 2020

Minister financií Eduard Heger tvrdí, že v období pandémie sa tieto čísla dali očakávať. „Pokles daňových príjmov nie je pre nás žiadnym prekvapením, predznamenala ho už naša prognóza makroekonomických veličín, osobitne prepad hrubého domáceho produktu o takmer desať percentuálnych bodov. Musíme sa s touto situáciou vyrovnať v príprave novely zákona o štátnom rozpočte na tento, ako aj na budúci rok. Nastáva čas na hľadanie rezerv, na mobilizáciu každého eura,“ reagoval na zverejnenú daňovú prognózu minister.

„Na rozdiel od krízy v 2009 sa tiež nezhoršuje úspešnosť výberu DPH. Od roku 2021 predpokladáme pomalé oživenie príjmov v súlade s opätovným rastom ekonomiky,“ uviedol Hagara.

Ako dodal, hlavným rizikom i z pohľadu daňových príjmov je príchod druhej vlny pandémie a prehĺbenie recesie. Inštitút finančnej politiky totiž predpokladá, že druhá vlna pandémie vo štvrtom kvartáli tohto roka by zmazala pozitívny vplyv na tento rok a viedla k výpadku 1,6 až 3,2 miliardy eur v rokoch 2021 až 2023.

Zdroje: TASR, IFP

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech