Rakúsky umelec vysadil v strede štadióna les. Chcel tým upozorniť na dôležitý globálny problém

  • For Forest je nový projekt rakúskeho umelca, cez ktorý dal na známy štadión zasadiť okolo 300 stromov
Zdroj: For Forest
  • For Forest je nový projekt rakúskeho umelca, cez ktorý dal na známy štadión zasadiť okolo 300 stromov

V súčastnosti existuje množstvo aktivistických združení a jednotlivcov, ktorí chcú poukázať na to, že sa s našou planétou niečo deje. Množstvo kampaní, ktoré vytvoria získava v spoločnosti na popularite. Medzi nich patrí aj rakúsky umelec a aktivista Klaus Littman, ktorý sa na klimatickú zmenu rozhodol reagovať ozvlášť výnimočným spôsobom.

For Forest je jeho najnovší projekt, na ktorý upozornil aj český portál CzechCrunch. Umelec sa rozhodol, že na znak prírody, ako vymierajúceho umenia, nechá zasadiť okolo 300 stromov na futbalový štadión v Rakúsku.

zdroj: For Forest

Inšpiroval ho známy výtvarník a architekt Maxe Peintner, ktorý má kresbu s názvom FOR FOREST – The Unending Attraction of Nature, kde hlavná myšlienka spočíva v tom, že vnímanie prírody a lesov je už postupne vymierajúce umenie, ktoré si ľudia nevedia vážiť.

Preto sa rozhodol, že pripraví projekt, ktorý oslovuje verejnosť hneď v dvoch rovinách. Dielo predstavuje výstrahu a zobrazenie toho, ako by to na našich opustených štadiónoch a v mestách mohlo vyzerať potom, keď sa k nim nebudeme chovať s rešpektom.

Ďalej privoláva posolstvo Peitnera, pretože štadión naživo vyzerá naozaj kúzelne a prináša veľký vizuálny zážitok.

zdroj: For Forest

Miesto tisícok divákov, stovky stromov

Litmmanova realizácia projektu spočívala primárne v nadviazaní kontaktu s architektonickou skupinou Enea Landscape Architecture, s ktorou sa mu podarilo vlastný projekt preniesť do pútavej umeleckej inštalácie.

Jeho hlavným cieľom bolo na štadióne vytvoriť pravý, nefalšovaný európsky les, ktorý pozostáva z viacerých typov drevín. Až 300 stromov rôznych typov a veľkostí zasadil na Hypo-Arenu (predtým známu ako Wörtherseestadion) v rakúskom Klagenfurte, ktorá pojme 32-tisíc divákov a slúži ako domáci stánok pre miestny futbalový klub Austria Klagenfurt.

zdroj: For Forest

Magické miesto v sebe skrýva obrovskú dávku pokoja, ktorú načerpá každý návštevník.

Inštaláciu bude možné vidieť od zajtra 8.9 až do 29. októbra. V neobmedzenom čase sa budeš môcť prísť zrelaxovať, pričom vstup na zalesnený štadión je voľný.

zdroj: For Forest
Zdroj: For Forest

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech