Rana pre financie Slovákov: Sociálna aj zdravotná poisťovňa zvyšujú odvod, pocítiš to už o pár dní

  • Dôvodom zvyšovania minimálnych odvodov je nárast priemernej hrubej mzdy
  • Priplatíš si o niekoľko eur
zdravotna poistovna, odvody, peniaze
Ilustračný obrázok, Unsplash/Aiony Haust, TASR/Martin Baumann
  • Dôvodom zvyšovania minimálnych odvodov je nárast priemernej hrubej mzdy
  • Priplatíš si o niekoľko eur

Okrem toho, že sa od 1. januára zvyšujú odvody, ktoré sa týkajú všetkých živnostníkov platiacich minimálne alebo nižšie odvody do sociálnej poisťovne, mierne sa zmenia aj odvody do zdravotných poisťovní.

Ako na svojej stránke informuje zdravotná poisťovňa Dôvera, pozor by si mali dávať najmä samoplatitelia a samostatne zárobkovo činné osoby. V prípade, že si v roku 2022 platil preddavok v rozpätí od 79,31 eur do 84,77 eur, v roku 2023 budeš mesačne odvádzať nové minimum vo výške 84,77 eur.

Ľudia so zdravotným postihnutím, ktorí platili od 39,65 eur do 42,38 eur, budú v roku 2023 uhrádzať 42,38 eur. Myslieť by si na to mal najmä pri zmene trvalého príkazu v banke, prípadne pri prvej úhrade novej sumy za január 2023. Tú je potrebné zaplatiť vo februári 2023.

Pre SZČO je minimálny vymeriavací základ 605,50 eur a percentuálna sadzba je 14 %, respektíve 7 % pre osobu so zdravotným postihnutím. 

  • Minimálne 84,77 € pre SZČO bez zdravotného postihnutia. Maximálna suma nie je určená (preddavok sa vypočíta zo skutočne dosiahnutého príjmu alebo z vymeriavacieho základu z príjmov z podnikania a sadzbou 14 %).
  • Minimálne 42,38 € pre SZČO so zdravotným postihnutím. Maximálna suma nie je určená (preddavok sa vypočíta zo skutočne dosiahnutého príjmu alebo z vymeriavacieho základu z príjmov z podnikania a sadzbou 7 %).
  • Nie je určené pre SZČO, ktorá je súčasne zamestnancom alebo poistencom štátu. Sumu preddavku zo skutočne dosiahnutého základu z príjmov z podnikania poisťovne vypočítali a oznámili ti v ročnom zúčtovaní poistného za rok 2021.

O zmenách odvodov do Sociálnej poisťovne sa dočítaš na ďalšej strane.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Dôvera, SITA, Sociálna poisťovňa

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá