Rana pre reštaurácie: Parlament má na stole návrh, ktorý im môže zasadiť smrtiaci úder

  • Téma dlhodobo rozdeľuje Slovákov
  • Juraj Blanár zo Smeru uviedol, že bude hlasovať za kontroverzný zákon
prevádzka rýchleho občerstvenia v nákupnom centre, burgery, reštaurácia, gastro, foodcourt
Návrh môže ohroziť najmä prevádzky v obchodných centrách. Ilustračná snímka, TASR/Jakub Kotian
  • Téma dlhodobo rozdeľuje Slovákov
  • Juraj Blanár zo Smeru uviedol, že bude hlasovať za kontroverzný zákon

Téma zavretých obchodov v nedeľu rozdeľuje Slovákov. O zákone by sa malo v prvom čítaní hlasovať už na prebiehajúcej schôdzi parlamentu. Zákaz nedeľného predaja v maloobchode by vážne ohrozil aj prevádzky v gastrosektore. V tlačovej správe na to upozorňujú zástupcovia gastroiniciatív.

Zatvorenie obchodov počas nedieľ by vážne ohrozilo prevádzky

Množstvo prevádzok je totiž situovaných v nákupných centrách či priamo v prevádzkach obchodných sietí. Predstavitelia gastra upozorňujú na to, že dopady na ich prevádzky by boli veľmi vážne, píše SITA.

„V rôznych procesoch Národnej rady SR sú aktuálne štyri rôzne návrhy na obmedzenie predaja v nedele. Nerozumieme, prečo rovnakí poslanci predkladajú štyri rôzne textácie a vytvárajú tak extrémny legislatívny chaos a neistotu v krízovom období pre gastropodnikateľov,“ uviedol Vladimír Machalík z gastroiniciatívy #StáleMámeChuť. Tvrdí, že so zástupcami gastrosektora poslanci túto tému nekomunikovali.

Kuchár
zdroj: Unsplash/Louis Hansel

„Napriek tomu sa stretávame s vyjadreniami, že by to práve nám malo pomôcť,“ povedal. Množstvo gastro prevádzok sa pritom podľa neho nachádza práve v priestoroch maloobchodu, či v nákupných centrách a ich návštevnosť je závislá práve od otvorených maloobchodných prevádzok.

„V niektorých prípadoch budú musieť byť dokonca gastroprevádzky v nedele zatvorené kvôli zatvoreniu celých budov určených pre maloobchodnú činnosť,“ upozorňuje Machalík.

Zákaz predaja v nedele by podľa gastro sektora zasiahol reštaurácie, kaviarne, cukrárne, pekárne a ďalšie malé prevádzky. „Zákonodarcovia síce hovoria o tom, že sa predaj z maloobchodu presunie na iné dni. Pre gastro prevádzky, ktoré sú umiestnené v maloobchodných priestoroch, však náhrada práve pre rodinné návštevy v nedele neexistuje,“ upozorňuje Karmen Procházková z Iniciatívy Pomoc pre gastro. O zákazníkov a teda aj tržby tieto prevádzky podľa nej prídu bez náhrady.

Zákaz predaja v maloobchode počas nedieľ podľa Mareka Harbuľáka z Asociácie hotelov a reštaurácií negatívne zasiahne stovky prevádzok v nákupných centrách i prevádzkach obchodných reťazcov.

„V kritickej situácii, v ktorej sa po dvoch rokoch pandémie a roku bezprecedentnej inflácie a energetickej krízy gastro nachádza, považujeme tieto návrhy za hazard s celým sektorom. Mnohí prevádzkovatelia sú už teraz na hrane existencie a strata nedieľ by ich rozpočty okamžite poslala do červených čísel,“ dodal.

Blanár: Budem hlasovať, aby nedele boli svätené a aby sa nepredávalo

Poslanec a podpredseda Smeru SD, Juraj Blanár je za zatvorenie obchodov v nedeľu. „Budem hlasovať, aby nedele boli svätené a aby sa nepredávalo,“ povedal Blanár v RTVS. 

Ide o jeho osobný názor, v Smere o podpore zákazu nedeľného predaja podľa neho diskutujú. V politickej relácii O 5 minút 12 dokonca hovoril aj o možnosti zavedenia výhrady vo svedomí, aby zamestnanec mohol povedať, že v nedeľu nebude pracovať.

Zákaz nedeľného predaja predložili konzervatívni poslanci Richard Vašečka (OĽANO), Martin Čepček, Katarína Hatráková (obaja nezaradení) a Jozef Lukáč (Sme rodina).

Predseda klubu OĽANO Michal Šipoš, ktorý bol dnes tiež hosťom O 5 minút 12, si zákaz takisto vie predstaviť. Uviedol že ide o poslanecký návrh a je na poslancoch, či ho schvália. „Je tam voľná karta,“ uzavrel.

Zdroje: SITA, O 5 minút 12

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá