Raši podáva trestné oznámenie. Najneschopnejší minister chce prekryť svoje zlyhania, reaguje Remišová
- Raši tvrdí, že verejné obstarávanie NASES bolo zmanipulované, a podáva trestné oznámenie
- Remišová to odmieta a obviňuje ho z krytia záujmov súkromných firiem

- Raši tvrdí, že verejné obstarávanie NASES bolo zmanipulované, a podáva trestné oznámenie
- Remišová to odmieta a obviňuje ho z krytia záujmov súkromných firiem
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR sa chystá podať trestné oznámenia za pochybenia vo verejnom obstarávaní z roku 2022. Tie sa diali pod bývalým vedením Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES). Tieto pochybenia mali stáť štát 1,2 milióna eur. V utorok to na tlačovej konferencii povedal minister investícií Richard Raši (HLAS-SD), informuje agentúra TASR.
„Máme podozrenie, že došlo k poškodzovaniu finančných záujmov Európskej únie, že sa porušili povinnosti pri správe cudzieho majetku, a máme podozrenie, že došlo k machináciám pri verejnom obstarávaní. Toto bude súčasťou trestného oznámenia, ktoré podávame za činnosť Národnej agentúry pre sieťové elektronické služby za bývalého vedenia pod hlavičkou Veroniky Remišovej (Hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) a pod štátnym tajomníkom Jánom Hargašom (PS),“ uviedol Raši.
Agentúra vypísala verejné obstarávanie ešte v novembri 2022 na manažment a dizajnovanie formulárov v elektronickej komunikácii štátu. Do výberového konania sa prihlásili tri firmy, pričom najnižšiu sumu vo výške 680 400 eur ponúkla spoločnosť Jump soft. Tá však bola vylúčená a bývalé vedenie NASES vybralo za víťaza iný podnik s dvojnásobne drahšou ponukou.
Sporné výberové konanie
Podľa Rašiho víťazná firma dodala systém na nákup licencií NASES, ktorý bol síce funkčný, ale nepoužiteľný, keďže ho bolo potrebné doprogramovať. Tento proces mala zabezpečiť spoločnosť Slovensko IT za ďalších 1,3 milióna eur. Raši zdôraznil, že táto spoločnosť systém naprogramovať nedokázala, peniaze z európskych zdrojov musela vrátiť a nakoniec všetko zaplatil štát.
Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) začal preverovať, prečo NASES vylúčilo lacnejšiu firmu a uprednostnilo drahšiu ponuku. Podľa ÚVO bola lacnejšia ponuka v poriadku a verejné obstarávanie bolo v rozpore so zákonom, pretože vyhrala firma s dvojnásobnou cenou. Raši doplnil, že obstarávanie bolo pripravené na mieru pre konkrétneho uchádzača.
Štátny tajomník MIRRI Ivan Ivančin doplnil, že minulý týždeň dostalo ministerstvo žalobu od neúspešného uchádzača. Ten tvrdí, že mu bola spôsobená finančná škoda. O tom, že nevyhral súťaž, sa totiž dozvedel až dva dni po jej ukončení, čím stratil možnosť odvolania.
Remišová: „Raši sa snaží prekryť vlastné zlyhania“
Na vyjadrenia Rašiho reagovala Veronika Remišová, ktorá obvinenia odmieta a tvrdí, že ide o politický útok. Zdôraznila, že po jej nástupe do vlády v roku 2020 sa ukázalo, že NASES bol pod vedením nominantov HLASU-SD neefektívnou inštitúciou plnou nevýhodných zmlúv. Informáciu redakcia Startitup získala prostredníctvom tlačovej správy.
„Richard Raši, najneschopnejší minister, ktorému dokonca Robert Fico musel zobrať ministerstvo, sa snaží prekryť svoje zlyhania nejakými nezmyselnými trestnými oznámeniami, kde vystupuje nie ako zástupca štátu, ale obhajuje záujmy súkromných firiem, ktoré boli vylúčené z verejného obstarávania z relevantných dôvodov,“ uviedla Remišová.
Podľa nej MIRRI počas jej pôsobenia ušetrilo stovky miliónov eur a odstrihlo spoločnosti, ktoré profitovali z IT zákaziek. „Spoločnosť, ktorá sa podľa Rašiho chystá žalovať štát, je personálne prepojená na firmy, ktoré v minulosti v obrovskom objeme profitovali zo štátnej informatizácie, a štát sa vďaka nevýhodným zmluvám ocitol v situácii, keď všetko platil a takmer nič nevlastnil,“ dodala bývalá ministerka.
Kto má pravdu?
Celá kauza vyvoláva viacero otázok o transparentnosti verejného obstarávania a efektívnosti nakladania s verejnými financiami. Kým ministerstvo tvrdí, že išlo o zmanipulovanú zákazku, bývalá ministerka obviňuje Rašiho zo snahy kryť záujmy súkromných spoločností.
O tom, kto má pravdu, rozhodnú vyšetrovatelia a kontrolné orgány, ktoré sa budú zaoberať Rašiho podnetom. Faktom však ostáva, že podozrenia z predražených verejných obstarávaní v oblasti IT nie sú na Slovensku ničím novým a verejnosť bude očakávať jasné výsledky vyšetrovania.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: TASR, TS