Raši: Pri šéfovi parlamentu neustúpime Dankovi. Fico sám povedal, že už nemá ambíciu byť piatykrát premiérom

  • Richard Raši poskytol exkluzívny rozhovor pre Staritup
  • Podpredseda Hlasu otvorene rozpráva o stave v koalícii, eurovoľbách, Ficovi aj Kotlárovi
Richard Raši rozhovor
Startitup
  • Richard Raši poskytol exkluzívny rozhovor pre Staritup
  • Podpredseda Hlasu otvorene rozpráva o stave v koalícii, eurovoľbách, Ficovi aj Kotlárovi

Do štúdia Startitup tentokrát prijal pozvanie podpredseda Hlasu a minister investícií Richard Raši. Témou rozhovoru boli aj výsledky Hlasu v eurovoľbách, kde získali len polovicu z aktuálnych preferencií strany.

„Snažím sa na výsledky pozerať pozitívne. Sme tam, boli to naše prvé eurovoľby. Stálice politickej scény ako SaS sa do europarlamentu vôbec nedostali. Obzvlášť rád som, že tam máme zástupcu, ktorý bude šíriť sociálne hodnoty. Braňo Ondruš je ideálnym príkladom, ktorý tam má byť,“ hovorí Raši.

Spolieha sa na to, že Ondruš zabezpečí, že budú patriť k nejakej európskej rodine, teda že sa zaradia do frakcie, ktorá ovplyvňuje dianie v Európskej únii.

Raši vysvetľuje aj to, prečo Hlas siahol po radikálnej kampani pred eurovoľbami, keď hovorili o tom, že EÚ ide búrať ľuďom domy, brať autá, a že kým na každého migranta pôjde 20-tisíc eur, slovenskí dôchodcovia nedostanú nič.

„Finále kampane býva vždy aj o akomsi hyperbolizovaní, chcete upriamiť pozornosť voliča na to, čo sa môže stať, niekedy použijete tvrdšie výrazy. Hovorím to preto, lebo sme a budeme súčasťou EÚ a nijako z toho neuhneme. Na druhej strane, nebudeme nekritickí voči EÚ, a keď budeme mať pocit, že niečo je proti našej štátnosti, tak to pomenujeme,“ opisuje Raši.

Aký bude Hlas bez Pellegriniho

V 40-minútovej debate preberáme aj to, či Hlas nebude jednorazovým produktom po tom, čo odišiel Peter Pellegrini, či bude nový prezident zasahovať do politiky Hlasu alebo ako sa bude strana profilovať pod novým predsedom Matúšom Šutajom Eštokom.

Pozri si celý exkluzívny 40-minútový rozhovor s Richardom Rašim pre Startitup, kde sa dozvieš zákulisie vzťahov v koalícii aj to, čo aktuálne riešia v Hlase či na ministerstve investícií.

V koalícii sa aktuálne vedie spor o stoličku predsedu parlamentu, ktorá podľa koaličnej zmluvy prináleží Hlasu. Ich kandidátom je práve Richard Raši. Z druhej strany sa však o rovnaké kreslo zaujíma predseda SNS Andrej Danko.

„Je to zvláštna situácia, lebo všetci v Hlase trváme na dodržiavaní koaličnej zmluvy a miesto predsedu parlamentu patrí nám. Nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo meniť. Trváme na tom, aby sa na tom nič nemenilo. Poprosil by som kolegov, aby rešpektovali koaličnú zmluvu,“ tvrdí Raši. Pripomína, že na pomeroch v parlamente sa nezmenilo nič. 

„V živote sa môže udiať všetko, ale na to, aby sa akákoľvek zmena urobila, by sa musela otvoriť koaličná zmluva. Otvorenie koaličnej zmluvy znamená, že sa otvára všetko, všetky posty – od prvého ministra po posledného, od premiéra po podpredsedov parlamentu a predsedu parlamentu. Koaličnú zmluvu otvárať nechceme. Len chceme, aby boli naši partneri takí slušní ako my a na čom sme sa dohodli, dodržali,“ objasňuje Raši s tým, že v koalícii majú dohodu na vyriešení tohto stavu do konca leta.

Predsedu parlamentu si plánujú ponechať

„Naozaj by som nikomu nedával nádej, že sa stane niečo zásadné, aby sa Hlas vzdal postu predsedu parlamentu.“ Čo budú robiť, ak odchodom pohrozí Andrej Danko? „My dodržiavame koaličnú zmluvu a nemáme komu vyhovovať. To, že niekto chce niečo, čo v koaličnej zmluve nie je, je jeho túžba, ale zároveň aj jeho problém,“ hovorí Raši.

Budú Dankovi pripomínať napríklad výsledok európskych volieb, kde nezískal ani 2 % hlasov? „V reláciách z nás nikto neotvára tému, že haló, kedy dodržíte koaličnú zmluvu. Mohli by sme sa to pýtať v každej relácii. Nezneužívame to, bolo by najjednoduchšie povedať, že prepáčte, pozrite na výsledok, čo chcete? Nie, nebudeme to robiť,“ dopĺňa.

Z kuloárov zaznievajú aj hlasy o tom, že Smer môže využiť to, že v prieskumoch posilňuje, na to, aby vyvolal predčasné voľby a tým posilnil svoju pozíciu. Rieši sa to v koalícii? „Môžem povedať úplne jasne, že som nikde ani náznakom nezachytil takúto zmienku. V tomto mám absolútnu dôveru voči partnerom zo Smeru, že toto im nenapadá a ani by im to nenapadlo. Toto úplne vylučujem,“ hovorí Raši.

Ficov prejav po atentáte

Ako sa v Hlase pozerali na prejav Roberta Fica po atentáte, kde hovoril o tom, že za útok môže opozícia, médiá či západné krajiny? „Prejav som počul a myslím si, že povedal iba to, čo v danej chvíli cítil. Každý, kto ho videl, videl, že nehrá politiku, nerobí žiadne závery, ktoré by k niečomu smerovali. Dokonca nevyužil tento moment na silnú mobilizáciu svojich voličov k eurovoľbám,“ konštatuje Raši.

Richard Raši minister investícií
zdroj: Startitup

„To, že dokázal vystúpiť tak skoro po tom, čo unikol smrti, svedčí o jeho veľkej vnútornej sile. A poviem to tak, ako to vnímam. Naozaj, ako sám povedal, je premiér poslednýkrát, už nemá ambíciu byť ním piatykrát. Hovorí veci a robí veci tak, ako ich cíti. V prejave som nevidel nič extrémne, bol to on,“ dopĺňa Raši.

Kotlárove právomoci v zdravotníctve

Raši je sám okrem politika aj chirurgom. Ministerka zdravotníctva za Hlas musí posledné týždne vysvetľovať aj konanie splnomocnenca vlády pre prešetrovanie pandémie Petra Kotlára. Ten nedávno vybavil to, že Slovensko ako jediné odmietlo aktualizácie medzinárodných zdravotníckych predpisov na kongrese WHO a ohradzujú sa voči tomu lekárske komory a hovorí sa o medzinárodnej hanbe.

„Poviem svoj osobný názor ako lekár aj člen niektorých organizácií patriacich pod slovenskú lekársku spoločnosť a dokonca člen Slovenskej lekárskej komory. To, čo Slovensko urobilo, by sme mali zrevidovať odborne, preto pani ministerka povedala, že rozšíri odbornú komisiu, ktorá si to, od čoho sme sa disociovali, rozoberie na drobné.“

„Myslím si, že keď takmer 190 štátov má názor, a to sú štáty aj zo severu, juhu, východu a západu, aj z autoritatívnych režimov aj úplne demokratických režimov, tak moja jediná otázka by bola, prečo práve a iba my? Keď je konsenzus 99,5 %, tak by sme sa mohli zamyslieť, či sme si niektoré veci nevyložili inak, ako boli myslené,“ uzatvára Raši.

Najnovšie videá

Trendové videá