Rasťo Kulich z Googlu: Na ceste za úspechom môže pomôcť rada skúsených

  • Country manager Google Slovakia Rasťo Kulich nám v rozhovore prezradil, čo je dôležité pri ceste za úspechom
  • Prečítaj si cenné rady, ktoré ti možno pomôžu práve na tej tvojej ceste
  • Tiež sa dozvieš, čo všetko priniesla a prinesie digitalizácia
google_titulka
Archív Google
  • Country manager Google Slovakia Rasťo Kulich nám v rozhovore prezradil, čo je dôležité pri ceste za úspechom
  • Prečítaj si cenné rady, ktoré ti možno pomôžu práve na tej tvojej ceste
  • Tiež sa dozvieš, čo všetko priniesla a prinesie digitalizácia

Aký je tvoj príbeh? Bola to dlhá cesta, kým si sa stal country managerom pre Google?

Dalo by sa to nazvať dlhšou cestou. Ako čerstvý absolvent Fakulty manažmentu UK som v roku 1999 nastúpil do Procter & Gamble, kde som robil päť rokov brand management na značkách Ariel a Old Spice pre 5 krajín. Potom som strávil 2 roky v USA na Harvarde na MBA štúdiu. Po návrate do Európy som nastúpil do McKinsey & Company, kde som sa zaoberal predovšetkým efektívnosťou marketingu a predaja na projektoch v 16 krajinách v Európe, Ázii a Afrike. Kombinácia týchto skúsenosti bola relevantná pre Google a preto ma oslovili, či by som mal záujem viesť slovenskú pobočku Google.

zdroj: Archív Google

Vedel by ste dať našim čitateľom nejaké rady, prípadne tipy, ako sa stať úspešným? Čo robiť a čo nerobiť na tejto ceste za úspechom?

Je mnoho ciest za úspechom, každý si musí nájsť tú vhodnú pre jeho osobnosť a schopnosti. Je ale pár spôsobov, ako si túto cestu za úspechom spraviť ľahšou a jeden z týchto spôsobov sú práve mentori. Sila mentora by nemala byť podceňovaná, vie ohromne uľahčiť prekonávanie kariérnych (ale i osobných) prekážok. Keď viem, čo ma baví a čomu by som sa rád venoval, urobil by som si menší prieskum a našiel by som si osobu, ktorá si v minulosti už prešla touto cestou. Niekto skúsený, kto sa nachádza tam, kam by som sa ja chcel dostať.

zdroj: Archív Google

Chceš robiť consulting pre najžiadanejšie firmy a prejsť náročným výberovým procesom? Založiť si startup? Rozbehnúť agentúru? Založiť YouTube kanál alebo blogovať? Je mnoho ľudí, ktorí už touto cestou kráčali. V dnešnej dobe nie je tak náročné sa skontaktovať s danou osobou, a my ako Slováci si radi navzájom pomáhame. Čo ťa stojí jedna rýchla otázka alebo jeden kratší mail osobe, ktorú obdivuješ? To, čo z toho môžeš získať je na nezaplatenie a môže ti ušetriť veľa úsilia. Ďalšie rady by boli: snaž sa v niečom vynikať, vyhľadávaj medzinárodné skúsenosti (študentské i pracovné), dávaj si ciele, makaj na nich a vizualizuj si úspech!

zdroj: Archív Google

Samotný Google ide spolu s dobou alebo teda tiež cestou moderných technologických výdobytkov a inovácii. Jednou z vašich najznámejších a najpoužívanejších aplikácii je Google Pay. Ako si predstavujete však platbu budúcnosti? Myslíte si, že vás niečo ohrozí?

My ponúkame Google Pay bezplatne – je to jednoduchý, bezpečný a akceptovaný nástroj na prijímanie platieb cez mobilný telefón (bezkontaktné platby) a takisto ide aj o platby na jeden klik, či už na internete, v e-shopoch alebo v rámci aplikácií (prostredníctvom Google Pay tlačidla). Platby smartfónom sú pohodlnejšie a dokonca aj bezpečnejšie ako hľadanie peňaženky a vyťahovanie karty a funguje to dokonca aj v offline režime pre obmedzený počet platieb, potom sa opäť treba pripojiť online.

zdroj: Archív Google

Platby sú zabezpečené pomocou čítačky odtlačku prstu na smartfóne, poprípade prostredníctvom PIN kódu alebo obrazca na mriežke, aby bol zaistený prístup iba vlastníkovi smartfónu, tieto bezpečnostné prvky si treba dopredu nastaviť. Ak by sa náhodou vyskytla situácia ukradnutého/strateného smartfónu, tak stačí, ak sa tento z diaľky zablokuje. Google Pay neobsahuje reálne informácie o platobných kartách, preto aj v prípade odcudzenia nie je nutné karty v banke zablokovať. Pre všetky transakcie sa totiž používajú virtuálne a jednorazové tokeny, čo je v prípade odcudzenia telefónu a platbách online veľmi vítaný bezpečnostný prvok. A presne takto si predstavujem ja platbu v budúcnosti.

zdroj: Archív Google

Aká je vaša najväčšia výzva na tento rok? Môžeme sa tešiť na nové produkty/služby?

Moja výzva pokračuje – chcem pomôcť rásť slovenskému biznisu a naučiť Slovákov a Slovenky využívať internet vo svoj prospech. Naša krajina je pomerne malá, a keď chceme konkurovať gigantom a z dlhodobého hľadiska uspieť, tak sa musíme naučiť využívať všetky výhody internetu a digitalizácie. Na základe štúdie Digital Challengers, ktorú realizovala spoločnosť McKinsey, vidíme, že produktivita práce na Slovensku je nízka.

zdroj: Archív Google

Inými slovami na to, aby sme vyprodukovali 500 Eur potrebujeme pracovať viac hodín ako napríklad Švédi alebo Česi. Pomôcť nám môže automatizácia a digitalizácia. Digitalizácia však zároveň podstatne zmení charakter potrebných vedomostí a schopností obyvateľstva. Momentálne nám tieto zručnosti chýbajú a preto sa prostredníctvom programu Grow with Google snažíme vzdelávať najmä študentov, startupy a podnikateľov, aby mohli využiť výhodu internetu a možnosti, ktoré im prináša.

Slováci sa chcú vzdelávať 

Tešíme sa, že Slováci tieto možnosti využívajú a chcú sa vzdelávať. V Digitálnej garáži, bezplatnom kurze digitálneho marketingu, sa od roku 2016 vyškolilo už vyše 55,000 Slovákov. A ohľadom nových produktov? Väčšina ľudí využíva najmä naše Mapy, Gmail či YouTube. Bezplatných nástrojov a produktov, ktoré dávame k dispozícií je však oveľa viac napríklad interaktívna učebňa Classroom pre školy, Consumer Barometer, kde nájdete údaje o správaní spotrebiteľov či Google Arts & Culture, kde milovníci umenia môžu nahliadnuť do galérií z celého sveta. Prehľad nájdete na stránke growwithgoogle.sk. Naše portfólio produktov a služieb sa neustále rozrastá, pred niekoľkými dňami sme napríklad pre rodiny spustili službu YouTube Kids a určite sa je na čo tešiť aj do budúcnosti.

zdroj: Archív Google

Ľudí zo slovenského Google stretneš ešte dnes na festivale príležitostí Profesia days v Bratislave. Vstup je zadarmo, stačí sa registrovať na www.profesiadays.sk.

Tento článok bol vytvorený v spolupráci s Profesia Days. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK