Realita migrantov na našich hraniciach: Drony odhalili to, čo ani minister nevidí

  • V posledných dňoch sa zvyšuje pokus o „prejdenie“ hraníc práve na zelenej hranici
  • ČR predĺžila dočasné kontroly na hraniciach so Slovenskom
Letecké drony s termovíziou, zadržaní migranti v Senci, ilustračná foto
Letecké drony s termovíziou, zadržaní migranti v Senci, ilustračná foto, Rprofoto YouTube/Polícia ČR, TASR
  • V posledných dňoch sa zvyšuje pokus o „prejdenie“ hraníc práve na zelenej hranici
  • ČR predĺžila dočasné kontroly na hraniciach so Slovenskom

Polícia Českej republiky zverejnila video, ako to vyzerá, keď sa migranti pokúšajú dostať cez česko-slovenskú zelenú hranicu. Uviedli, že na boj s nelegálnou migráciou využívajú bezpilotné letecké prostriedky s termovíziou.

Pod videom uviedli, že od zavedenia hraničných kontrol na štátnej hranici so Slovenskom bolo na južnej Morave odhalených až 3 686 nelegálnych migrantov a 54 ľudí, ktorí ich prevážali.

„V deväťsto prípadoch bol týmto cudzincom vstup na naše územie úplne zakázaný. Readmisné riadenie (upravuje podmienky odovzdávania a preberania osôb, ktoré sú v štáte nelegálne) bolo začaté so 170 osobami. V súčasnosti je na hraničných prechodoch a zelenej hranici nasadených 376 policajtov, 86 vojakov a 56 colníkov,“ uvádza polícia ČR.

Taktiež uvádzajú, že v posledných dňoch sa zvyšuje pokus o „prejdenie“ hraníc práve na tejto zelenej hranici. Práve pre zvýšenie počtu nelegálnych migrantov tak Česká republika prijala ďalšie adekvátne opatrenia.

„Okrem iného dochádza k zvýšenej miere a k nasadeniu špeciálnej techniky, kde môžeme zaradiť napríklad vrtuľníky alebo drony s termovíziou,“ píše polícia Českej republiky.

Zaistenie migrantov

Hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová povedala, že migranti zo Sýrie a Afganistanu sa nesmú zaisťovať proti ich vôli pre ľudské práva a európsku legislatívu.

„Tých je prevažná väčšina a sú nevyhostiteľní, lebo v krajinách ich pôvodu je vojna. Zaisťujeme ich len na krátky čas kvôli evidencii v systémoch cudzineckej polície a kvôli odobratiu biometrie. Ak už raz boli evidovaní a majú potvrdenie, môžu sa voľne pohybovať,“ vysvetlila.

Deklaruje, že na hraniciach s Českom, ako aj v prihraničných oblastiach je zvýšený výkon služby príslušníkmi Policajného zboru, vrátane neuniformovaných policajtov.

Riešením by podľa MV SR bolo, keby Česko ukončilo kontroly na hraniciach so Slovenskom a presunulo svoje sily na maďarské územie. Spolu so slovenskými policajtmi, ktorí na maďarskom území už aktívne pomáhajú, by tak pomohli „zabetónovať“ slovensko-maďarskú hranicu, keďže nelegálni migranti k nám smerujú z Maďarska a následne do Česka.

Ako dodala Eliášová, slovenský rezort vnútra už niekoľkokrát poslal českej strane notifikáciu, aby dodržiavala pravidlá. Pripomenula, že kontroly na vnútorných hraniciach v zmysle schengenskej dohody majú byť až posledným riešením.

Česká vláda predĺžila dočasné kontroly na hraniciach so Slovenskom o ďalších 15 dní. Po štvrtkovom zasadnutí vlády o tom informoval český premiér Petr Fiala. V platnosti tak kontroly zostávajú do 12. novembra, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Je to opatrenie, ktoré naozaj nerobíme radi, ale situácia si to vyžaduje,“ povedal Fiala. Zavedenie kontrol podľa neho prinieslo výsledky. „Znižujeme nelegálnu migráciu a bránime tomu, aby sa táto cesta nelegálnej migrácie smerom do Európy a do Českej republiky posilňovala alebo dlhodobo etablovala,“ spresnil predseda vlády.

Opatrenie musí byť podľa jeho slov v platnosti tak dlho, ako to bude potrebné. „Uvidíme ďalej, ako sa situácia bude vyvíjať,“ uviedol premiér a dodal, že prebiehajú intenzívne rokovania na úrovni ministrov vnútra. Pripomenul, že o situácii hovoril minulý týždeň so slovenským premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO).

Podľa Fialu musí Česko reagovať na to, čo sa deje v okolitých štátoch. S tým súhlasí aj minister financií Zbyněk Stanjura, ktorý zdôraznil, že Nemecko predĺžilo kontroly na hraniciach s Rakúskom o šesť mesiacov. Naznačil, že Česko bude pravdepodobne chcieť kontroly predĺžiť aj po 28. novembri, keď už bude potrebovať notifikáciu Európskej komisie.

Zdroje: YouTube/Polícia ČR, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá