REBRÍČEK: Malebné dediny aj fenomenálne výhľady ako z rozprávky. Toto sú najkrajšie železničné trate Slovenska

  • Cestovanie vlakom je ekologické, bezpečné a ponúka nádherné scenérie
  • Najkrajšie železničné trate sú roztrúsené naprieč celým Slovenskom
Železničné trate
Unsplash/Martin Katler
  • Cestovanie vlakom je ekologické, bezpečné a ponúka nádherné scenérie
  • Najkrajšie železničné trate sú roztrúsené naprieč celým Slovenskom

Okrem toho, že je cestovanie vlakom ekologické, je aj dnes bezpečné a zároveň krásne. Ak sa vyberieš naprieč Slovenskom, už len cesta bude zážitkom. Cez okno uvidíš tie najkrajšie scenérie, na dlani budeš mať celú našu krajinu.

Okrem prírodných krás však cestovateľov vlakmi tešia aj unikátne trate. Železničná spoločnosť zostavila rebríček tých najkrajších, po ktorých sa môžeš na Slovensku previezť.  

Je väčšia pravdepodobnosť, že sa nakazíš vonku, než vo vlaku

Cestovanie vlakom je bezpečné aj teraz, počas pandémie. Železničná spoločnosť Slovenska sa spojila s Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied. Výsledky ich testu, pri ktorom odobralo takmer 200 vzoriek získaných PCR testami potvrdili neprítomnosť vírusu vo všetkých vzorkách.

Vo vlaku sa za jednu hodinu vymení pomocou klimatizácie vo vozni vzduch zhruba 9-krát. Vďaka tomu je pravdepodobnosť, že sa vo vlaku nakazíš veľmi nízka: „Vďaka funkčnej klimatizácii a pravidelnej dezinfekcii výrazne nižšia ako možnosť nakazenia sa na ulici či v obchode,“ tvrdí Železničná spoločnosť.

Treba však dodať, že klimatizáciu nenájdeš vo všetkých z našich vlakov. V súčasnosti by ju už malo mať 80 % z nich. Ak cestuješ vlakom, musíš mať vo vlaku počas celej doby prepravy respirátor, rúško či šatku.

Medzi Prievidzou a Hornou Štubňou

Na prvom mieste, ako najkrajšia železničná trať Slovenska skončil úsek medzi Prievidzou a Hornou Štubňou. Trať je dlhá 37 kilometrov a prekonáva pohoria Žiar a Kremnické vrchy. Počas trate prejdeš cez 4 štyri mosty, 6 tunelov a 8 zastávok.

Medzi Banskou Bystricou a Diviakmi

Druhou z najkrajších tratí Slovenska je trať medzi Banskou Bystrickou a Diviakmi. Ide o jednu z najnáročnejších tratí, ktoré na Slovensku máme. Sprevádza ju množstvo zárezov, násypov aj tunelov, ktoré slúžia na prekonanie výškových rozdielov horskej trate.

Medzi Červenou skalou a Margecanmi

S ďalším miestom v rebríčku sa presúvame na východ našej krajiny. Železničná spoločnosť dala bronz trati medzi Červenou skalou a Margecanmi.

Na tejto trase nájdeš Telgártsky i Chmarošský viadukt ako aj Telgártsku slučku. „Tá patrí medzi najnáročnejšie železničné technické diela na Slovensku,“ dodáva ŽSR.

Medzi Breznom a Jesenským

Ďalšia unikátna trať, ktorú naše Slovensko skrýva, je medzi Breznom a Jesenským. Úsek z Tisovca do Pohronskej Polhory vedie počas celej cesty naprieč Národným parkom Muránska Planina. Od roku 2008 ide zároveň o kultúrnu pamiatku: „V úseku Tisovec – Pohronská Polhora je trať vybavená pomocným ozubnicovým systémom.“

Medzi Novým Mestom nad Váhom a Vrbovcami

Poslednú z piatich najkrajších tratí Slovenska nájdeš na západnom Slovensku, ide o úsek medzi Novým Mestom nad Váhom a Vrbovcami. Je dlhá 44 kilometrov a prechádza cez údolie myjavských kopaníc a Višňovým.

Zdroje: Železničná spoločnosť, Železničná spoločnosť - rebríček

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie