Rebríček najdrahších miest na život v Európe: Viedeň ani Bratislavu tam nehľadaj

  • Európa je z hľadiska nákladov na život rôznorodá
  • Prinášame ti rebríček desiatich najdrahších európskych metropol
Londýn a platba kartou.
Ilustračné foto Unsplash/@giamboscaro, Freepik/@gpointstudio
  • Európa je z hľadiska nákladov na život rôznorodá
  • Prinášame ti rebríček desiatich najdrahších európskych metropol

Životné náklady v Európe sa líšia. V niektorých mestách vyjde život lacnejšie, zatiaľ čo v iných nie je dvojnásobok slovenského platu dostatočný. Dôležité je nielen, koľko veci stoja, ale aj výška miestnych miezd. Niekedy môžu byť mestá s nižšími životnými nákladmi nakoniec drahšie kvôli nízkym príjmom obyvateľov.

Portál Trend predstavil zoznam desiatich najdrahších európskych metropol, z ktorých takmer polovica nie je členom Európskej únie. Švédska firma Finansvalp zostavila tento rebríček s využitím údajov z Numbeo, najväčšej globálnej databázy o životných nákladoch.

Numbeo zbiera informácie o výdavkoch na bývanie, energie, komunikácie, dopravu, zábavu, jedlo a oblečenie. Tento rebríček tiež zohľadňuje miestne mzdy.

10. Oslo

Mnohí Stredoeurópania vnímajú Nórsko ako krajinu s extrémne vysokými cenami a nie sú ďaleko od pravdy. Napriek tomu existuje deväť európskych metropol, kde je život drahší než v Nórsku.

Podľa Eurostatu dosiahol medián čistého príjmu v Nórsku v roku 2022 hodnotu 3 250 eur. V Osle väčšina príjmu ide na bežný nákup potravín, ako uvádza portál Numbeo. Priemerné nájomné za jednoizbový byt mimo centra presahuje tisíc eur a podobne sú na tom aj ďalšie životné náklady bez nájomného.

9. Atény

Atény sa možno trochu prekvapujúco umiestnili na deviatej priečke. Aj keď sa grécka metropola v niektorých rebríčkoch radí medzi najlacnejšie hlavné mestá Európy, situácia je v skutočnosti iná.

Priemerné nájomné za jednoizbový byt mimo centra v Aténach neprekračuje 500 eur a mesačné životné náklady bez nájomného sú o tri stovky nižšie ako v Osle. Napriek tomu Atény posunuli na deviatu priečku hlavne nízke grécke mzdy. Pomalý rast miezd nedokáže držať krok s rastúcimi cenami služieb a potravín. Medián čistého príjmu jednej osoby v Grécku je menej ako 900 eur mesačne.

8. Valletta

Priemerné mesačné náklady na život v maltskej metropole presahujú 900 eur. Podobne vysoké je aj nájomné za jednoizbový byt. Medián čistého mesačného platu na Malte je jeden a pol tisíca eur. Valletta je ôsmou najdrahšou metropolou Európy, čiastočne preto, že maltské mzdy sú nižšie než európsky priemer.

Nájomné za malý byt mimo centra podľa Numbeo stojí o dve až tri stovky viac ako v Aténach. Valletta tiež vykazuje vyšší index životných nákladov aj bez započítania nájomného.

7. Lisabon

Portugalsko má nižší medián čistého príjmu ako priemer EÚ – v roku 2022 bol len 11-tisíc eur. Pre obyvateľov Lisabonu je život v tomto meste pomerne nákladný, hoci podľa údajov z portálu Numbeo potrebujú na mesiac menej peňazí než obyvatelia Valletty.

V Lisabone sa veľká časť výdavkov týka nájomného. Malé byty mimo centra stoja o niekoľko stoviek eur viac než v Bratislave.

6. Amsterdam

Podobne ako v Lisabone, aj v Amsterdame tvoria výdavky na bývanie hlavnú časť nákladov na život. Sú približne dvojnásobne vyššie ako výdavky na potraviny. Priemerné nájomné za jednoizbový byt v Amsterdame je okolo 1 700 eur, čo je viac než v Osle a dva a pol násobok nájomného v Bratislave.

Obyvatelia Amsterdamu si ale takéto nájomné môžu dovoliť, čo potvrdzuje mesačný medián čistého príjmu v krajine vo výške 2 400 eur.

Zoznam top 5 najdrahších európskych metropol >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Trend, Numbeo, Eurostat, Borderless

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá