REBRÍČEK: Najlacnejšie pivo na svete nájdeš aj u susedov. Ďalší náš sused zas vedie v jeho spotrebe

  • Pivo patrí k jedným z najobľúbenejších nápojov na celom svete
  • Aby cestovateľov na dovolenke neprekvapila cena piva spoločnosť Expensivity zostavila rebríček World Beer Index
  • Rebríček porovnáva ceny pív v hlavných mestách krajín. Pričom vypočíta priemernú cenu piva
  • Najdrahšie pivá sú v arabských krajinách. Najlacnejšie pivo nájdeme v Afrike ale aj na Ukrajine
Pivo
Unsplash/Paloma A.
  • Pivo patrí k jedným z najobľúbenejších nápojov na celom svete
  • Aby cestovateľov na dovolenke neprekvapila cena piva spoločnosť Expensivity zostavila rebríček World Beer Index
  • Rebríček porovnáva ceny pív v hlavných mestách krajín. Pričom vypočíta priemernú cenu piva
  • Najdrahšie pivá sú v arabských krajinách. Najlacnejšie pivo nájdeme v Afrike ale aj na Ukrajine

Pivo patrí k jedným z najobľúbenejších nápojov na celom svete. Ročne sa ho vypijú hektolitre, no nie všade je jeho cena rovnaká. Turistov neraz nemilo prekvapí astronomická cena piva v cieľovej destinácii a naopak, prekvapení ostanú milo, ak je pivo lacnejšie.

Slováci po rokoch premenili pozostatok pivovaru na top podnik. Štát im nechce počas pandémie pomôcť ani eurom

Aby cestovateľov na dovolenke neprekvapila cena piva, spoločnosť Expensivity zostavila rebríček World Beer Index, v ktorom porovnáva cenu piva.

Porovnali ceny pív v hoteloch a supermarketoch

World Beer Index 2021 sa zameral na dva údaje z hlavných miest 58 krajín sveta, a to náklady na pivo v supermarkete (pričom sa zameral na značky piva ako Corona a Heineken) a na cenu piva v hotelových lobby baroch. Analytici sa zamerali na fľaše s objemom 330 ml, ich cenu prepočítali do amerických dolárov. Potom skombinovali ceny v hoteloch a v supermarketoch, aby dosiahli „priemerné“ náklady na pivo v jednotlivých krajinách.

pivo krčma
zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

„Vzhľadom k tomu, že prieskum prebiehal v januári tohto roku, zameral sa na ceny pív vo fľaškách či plechovkách. Neporovnávali sa ceny čapovaných pív v reštauráciách či hoteloch, a to vzhľadom k prebiehajúcím opatreniam a lockdownom,“ cituje Lukea Doylea  z marketingového tímu spoločnosti Expensivity portál iDNES.cz.

Najdrahšie pivo v arabských krajinách 

Kde na svete je teda pivo najdrahšie? Podľa World Beer Index najdrahšie pivo nájdeme v katarskej Dauhe jeho priemerná cena za 330 ml je 11,26 USD.

„Väčšina moslimských krajín zaviedla stopercentnú daň z dovozu alkoholu pred majstrovstvami sveta 2022 a návštevníci potrebujú špeciálne povolenie na pitie alkoholu,“ uvádza Expensivity.

Druhé najdrahšie pivo si návštevníci môžu dopriať v jordánskom Ammáne, kde fľašu piva zaplatia 9,4 USD.

zdroj: Expensivity/World Beer Index

Tretie miesto obsadil čínsky Peking, kde priemerná cena fľaška piva turistu bude stať 7,71 USD. Priemer ceny piva v Pekingu výrazne ovplyvnili ceny v hoteloch, pivo v supermarkete je oveľa lacnejšie, fľaša v ňom stojí 1,81 USD. Do prvej pätky krajín z najdrahším pivom sa dostali aj dve európskej metropoly francúzsky Paríž (6,39 $) a švajčiarsky Bern (6,23 $). V oboch priemernú cenu zvyšovali ceny v hoteloch.

Najdrahšie pivo v supermarkete nájdeme v Dauhe, kde stojí fľaša 9,34 USD. Najdrahšie pivo v hoteloch na návštevníkov čaká v Pekingu, kde za fľašu dajú 13,61 USD.  

Najlacnejšie pivo v Južnej Afrike a na Ukrajine

Na opačnom konci rebríčka, teda najlacnejšie pivo, môžeme nájsť v Južnej Afrike v Petórii, kde nás fľaška „priemerne“ bude stáť 1,68 USD. Potom v ukrajinskom Kyjeve (1,76 $), argentínskom Buenos Aires (1,79 $), v hlavnom meste Bosne a Hercegovine Sarajeve (1,96 $ ) a v ghanskej Akkre (2,05 $).

Najlacnejšie supermarketové pivo na svete sa neočakávane našlo v talianskom Ríme. Stálo iba 0,58 USD za fľašu (na rozdiel od ich hotelového variantu vo výške 11,07 USD, ktoré je štvrtým najdrahším na zozname). Najlacnejšie hotelové pivo bolo zaznamenané v Južnej Afrike – priemerná cena piva v lobby v hoteloch v troch hlavných mestách krajiny, Pretória, Bloemfontein a Kapské Mesto, bola 2,40 USD.

Česi vypijú 468 pív na jedného človeka ročne 

Slovensko do rebríčka nebolo zaradené, ale ceny piva sú v Bratislave podobné ako v českej Prahe. Tá skončila v rebríčku desiata. Priemerne návštevník hlavného mesta Čiech dá za fľašku piva 2,49 USD. Priemer zvyšujú ceny v hoteloch, kde jedna fľaša stojí 4,00 USD. Naopak v obchodoch stojí pivo 0,98 USD. Česi získali aj prvenstvo v spotrebe piva, na jedného človeka pripadá 468 vypitých pív ročne.

zdroj: Expensivity/World Beer Index

Okrem Čechov a Ukrajincov, do rebríčka bola zaradená aj rakúska Viedeň na 32. mieste, kde turista za fľašu piva priemerne utratí 3,99 USD. Pričom v hoteli zaplatí 6,15 USD a v supermarkete 1,83 USD.  Poľská Varšava je podľa rebríčka ešte drahšia ako Viedeň. Umiestnila sa na 38. mieste. Cena fľaše piva v obchode stojí 0,62 USD, no drahšie je pivo v hoteli, kde stojí 8,12 USD.

Zdroje: Expensivity, iDNES.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech