Rebríček TOP 10 najnezdravších krajín priniesol prekvapivé výsledky. Ako sme na tom?

  • Na Slovensku sa určite nemáme prečo považovať za výnimočne zdravý národ. Realita je však možno ešte horšia, než sme si mysleli.
  • Na Slovensku sa určite nemáme prečo považovať za výnimočne zdravý národ. Realita je však možno ešte horšia, než sme si mysleli.

Na základe dát Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), Svetovej pľúcnej asociácie a knihy faktov CIA sa Britskej klinickej spoločnosti, ktorá porovnáva krajiny z hľadiska zdravotných informácií, podarilo zostaviť Rebríček najnezdravších krajín sveta. My ti prinášame Top 10, ktorú zastúpili iba európske krajiny. Spomedzi 179 analyzovaných krajín sa práve Európe podarilo zabrať prvú desiatku. Pri porovnávaní sa pozeralo najmä na konzumáciu alkoholu a tabaku na osobu, rovnako ako na množstvo obéznych ľudí žijúcich v krajine.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: usnplash.com

Zaujímavosťou je, že Afganistan sa považuje za najmenej nezdravú krajinu vplyvom zákazu konzumácie alkoholu. Miera obezity je v tejto krajine tiež veľmi nízka. V rebríčku najmenej nezdravých krajín figurujú na prvých desiatich priečkach ďalej prevažne africké krajiny.

Ale späť ku krajinám, ktoré sa o svoje zdravie a životný štýl zjavne zaujímajú najmenej, či holdujú slastiam, ako sú alkohol, cigarety a spracované potraviny. Slovensko a najmä Česká republika si vyslúžili bohužiaľ nezávidenia hodné pozície.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: usnplash.com

Dve krajiny sa umiestnili na 10. mieste, konkrétne USA, ako jediná neeurópska krajina, spolu s Litvou. Niekto by si povedal, že USA môžu vďaka svojej záľube vo fast foode a nezdravých školských jedlách zaujať prvé miesto, no my Európania sme ich podľa štatistík dokázali predbehnúť. Prieskumy odhaľujú, že až 35% z obyvateľov trpí morbídnou obezitou. Litovčania zažiarili najmä tým, že ročne vypijú 18,2 litra alkoholu na osobu.

Po Američanoch sa vo sfére obezity umiestňuje Luxembursko na 9. mieste, kde sa potvrdilo, že až 25% Luxemburčanov je obéznych. Poliaci sa umiestnili na 8. mieste, zrejme vďaka svojej záľube vo fajčení a pití, pretože ročne vyfajčia v priemere 1 369 cigariet na osobu a osviežia sa až 12,3 litrami alkoholu na jedného. Chorváti na 7. mieste si taktiež radi pochutnajú na výraznom množstve ohnivej vody, vypijú najmenej 13,6 litra alkoholu na osobu.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: usnpalsh.com

Naši južní susedia sa v rebríčku umiestnili šiesty a dopomohol im k tomu fakt, že na každého obyvateľa Maďarska pripadne až 1 774 cigariet za rok. Zlatý stred desiatky najnezdravších krajín sa podarilo dosiahnuť nášmu milovanému Slovensku. Dôvodom bude zrejme nezdravé stravovanie a životný štýl, keďže až 27,4% z nás je obéznych. To, že nám chutí piť alkohol, sa tiež nedá poprieť, sme deviaty najväčší konzumenti alkoholu na svete.

Bielorusi zaujali 4. miesto a taktiež si vo veľkých množstvách pochutia na cigaretách s alkoholom, keďže sa umiestnili v týchto kategóriách druhí. Slovinský národ vyniká v závislosti na nikotíne. Na svete sú šiesty vo fajčení, pričom pripadá 2 637 cigariet na jedného človeka. Tento fakt dopomohol k získaniu “bronzovej medialy” v kategórii najnezdravší životný štýl.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: usnpalsh.com

Nie nadarmo sa hovorí “piješ ako Rus”. Druhé miesto Ruska sme tak trochu na základe zvažovaných faktorov mohli čakať. Avšak Rusi zjavne popri pití pálenky ocenia aj cigaretu. Takže 13,7 litra alkoholu na obyvateľa za rok, pričom na každého pripadá 269 cigariet, je kombinácia, ktorá si vyslúžila “strieborné” umiestnenie.

Naši bratia z Čiech predbehli v nezdravom stravovaní a životnom štýle celý svet a vyslúžili si tak prvé miesto. Nielenže je takmer 30% z českej populácie obéznych, lepšie na tom nie sú ani s pitím alkoholu, v ktorom sa dostali na 5. miesto vo svete a sú aj 11. najväčšími fajčiarmi.

Akokoľvek zaujímavé sú tieto výsledky, nejde o žiadnu fundovanú štúdiu, ktorá by bola nespochybniteľná. Zároveň neskúma všetky faktory ovplyvňujúce naše zdravie, ako sú napríklad aj stres, fyzická aktivita a podobne. Výsledky nás napriek tomu nútia zamyslieť sa.

zdroj: uk.businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech