Rebríček TOP destinácií za rok 2022 je plný prekvapení. Slováci zarobili na meškajúcich letoch vyše 100-tisíc eur

  • V prvej polovici 2022 boli najžiadanejšie krajiny Európy
  • Medzi top krajinami sú aj Spojené štáty americké
more, dovolenka, leto
Ilustračný obrázok, Unsplash/kike,Santander
  • V prvej polovici 2022 boli najžiadanejšie krajiny Európy
  • Medzi top krajinami sú aj Spojené štáty americké

Koncoročné štatistiky Pelikána ukazujú, že do lietadiel sa v roku 2022 vrátilo takmer 90 % slovenských cestujúcich. Dominantnou destináciou bola Európa, pričom návratu cestovateľov pomohlo aj otvorenie destinácií v juhovýchodnej Ázii. Reštrikcie aj naďalej blokovali dopyt po Spojených štátoch, kde sa vrátila približne polovica cestujúcich, čo podľa Pelikána kopíruje trend zaočkovanosti na Slovensku.

Spojené štáty sa stali poslednou krajinou na západe, do ktorej nemožno cestovať bez očkovania. Predajca leteniek však očakáva zrušenie posledných opatrení v prvej polovici 2023. 

Tento rok však už na svojom začiatku prinesie uvoľnenie opatrení v Číne, kde budú môcť turisti po viac ako 2 rokoch vstúpiť bez karantény. Návrat cestovateľov sa niesol v znamení nedostatku palubného a letiskového personálu, na ktoré Pelikán reagoval poistným produktom Koala. Ten cestovateľom vrátil pri omeškaní či rušení 200 eur za každý let.

V prvej polovici 2022 boli najžiadanejšie krajiny Európy. Celkovo do nich cestovalo až 80 % Slovákov. Druhým dominantným svetadielom bola Ázia, ktorú si zvolilo 8 % cestujúcich.

„Trend predaja sa výrazne zmenil, keď sa otvorili populárne ázijské destinácie ako Thajsko, Indonézia či Filipíny. V poslednom kvartáli tvoril predaj Ázie 20 percent všetkých leteniek,” hovorí Patrik Vas, manažér pre strategické partnerstvá Pelikána.

Očakávaním bolo tiež otvorenie Číny, ktorá začiatkom roka prvý raz uvoľňuje vstupné podmienky pre turistov – tí od 8. januára budú môcť pricestovať bez povinnej karantény.

cestovanie hacky trendy slovensko 2023
zdroj: Unsplash/Zachary Tan, Philipp Kämmerer

Slováci v tom mali jasno

Najobľúbenejším leteckým dovolenkovým cieľom Slovákov bolo Taliansko. Dovolenku v tejto krajine si zvolila takmer štvrtina cestujúcich. Za skokana roka možno označiť Chorvátsko, kam rástol predaj leteniek v porovnaní s rokom 2019 o 500 percent. Tento úspech sa spája aj s novou linkou z Bratislavy do Záhrebu, ktorá bude v prevádzke opäť od konca marca 

„Ceny leteniek do Chorvátska klesli tento rok o polovicu a okrem novej linky z Bratislavy má viedenské letisko v ponuke ďalších päť destinácií priamo – Zadar, Split, Pulu, Dubrovník a Rijeku. Na trhu bolo veľa sedačiek, čoho dôsledkom bol konkurenčný boj medzi leteckými spoločnosťami, pre ktorý sa stlačili ceny leteniek a z nízkych cien profitovali najmä dovolenkári,” vysvetľuje Vas.

Medzi top krajinami sú aj Spojené štáty. Aj napriek tomu, že im stále chýba polovica cestujúcich, stále sú najpopulárnejšou diaľkovou krajinou roka 2022.

Obľúbený Londýn

Pri destináciách sa po dvoch rokoch na prvé miesto v predaji vrátil Londýn. Cestovanie do Británie bolo počas pandémie krkolomné, ale hneď po uvoľnení reštrikcií sa na linky do Londýna vrátili tu žijúci Slováci, ich navštevujúce rodiny, biznis cestujúci, aj dovolenkári, ktorí sem lietajú na pár dní spoznávať krásy britskej metropoly.

Slováci tiež vyhľadávali letenky na Malorku, do Barcelony a do Ríma. Ako uvádzajú Peli pecky, piata najviac populárna linka bola z Bratislavy – Alghero na Sardínii dlhodobo patrí medzi hlavných ťahúňov leta a v tejto sezóne rástol predaj leteniek o 350 percent. Novinkou z Bratislavy bola toto leto aj staronová linka do sicílskeho Trapani, ktorá sa vrátila po piatich rokoch a v predaji ihneď prekonala napríklad populárny Neapol.

Počas pandémie bol top diaľkovou letenkou aj Dubaj, o ktorom sa vie, že je najbezpečnejšou exotikou s jednoduchými vstupnými podmienkami. V porovnaní s rokom 2019 klesla cena priemernej letenky o 20 % a to aj napriek tomu, že o Dubaj bol extrémny záujem. 

Vyhľadávania do Emirátov na čele s Dubajom a skokanom Abu Dhabi rástli v roku 2022 o 60 % v porovnaní s celým rokom 2019 a do Dubaja letelo dvakrát viac Slovákov ako pred pandémiou.

cestovanie dovolenka
zdroj: Unsplash/Oliver Sjostrom, Sule Makaroglur

Pribudli aj novinky

55 % dovolenkárov odlietalo z Viedne, no najobľúbenejšími linkami z Bratislavy boli tie do Bergama, Alghera a na Maltu. Z košického letiska sa najviac cestovalo do Londýna, Viedne a Prahy. 

Slováci sa neboja noviniek, čo dokazujú aj čísla predaja nových liniek. „Najviac sa v predaji darilo aerolinkám s novými spojeniami na Blízky východ, ktoré z týchto miest ďalej ponúkajú výhodné ceny do Ázie, Afriky a Austrálie. Päťhviezdičkové Etihad Airways s linkou do Abu Dhabi a Saudia do Jeddah obe rástli viac ako 2 000 percent. Seychely a Zanzibar boli jednoznačne najrezervovanejšie diaľkové exotiky cez Abu Dhabi a Bangkok a Manila cez Jeddah,” vysvetľuje Vas.

Rovnakým tempom, o tisícky percent, rástol aj predaj linky z Viedne do Abu Dhabi s nízkonákladovými aerolinkami Wizz Air, ktoré v štatistikách Pelikána skončili ako aerolinky s najviac zrušenými letmi. „Avšak spolu s Koala poistením sa dá Wizz Air na Pelikáne rezervovať prakticky bez rizika,” dopĺňa zástupca predajcu.

Vo dvojici

Najviac Slováci lietajú vo dvojici, páry tvorili až 40 % všetkých objednávok. Druhá najpočetnejšia skupina boli objednávky s jedným cestujúcim – na sólo cesty do sveta sa vybralo 38 % Slovákov.

Letenky Slováci  najčastejšie kupovali v utorky o 16. hodine, kompletné dovolenky v piatky. Piatok vyhral aj ako deň odletu na dovolenku, a to najčastejšie o 6. ráno – v tomto čase odlietalo 12 % Slovákov.

Dovolenky si vyberáme najčastejšie v cene aj s raňajkami (41 % dovolenkárov) či kompletnou all inclusive stravou, ktorú si vybralo 34 % slovenských cestovateľov.

Najdrahšia letenka v cene 8-tisíc eur smerovala na Nový Zéland do Aucklandu, naopak najlacnejšia smerovala do chorvátskeho Záhrebu s cenovkou 4,5 eur.

100-tisíc eur

Toto leto sa na cesty vydalo výrazne viac cestujúcich, než na čo sa letiská v Európe pripravili. Dôsledkom boli desaťtisíce zrušených letov, obmedzenie kapacít na letiskách, aby personál stíhal a státisíce stratených batožín.

V roku 2022 takmer každá druhá objednávka obsahovala aj poistenie. Najrýchlejšie rástlo však poistenie Koala, vďaka ktorému môže cestujúci na omeškaných letoch aj zarábať.

„Koala je plne automatizované poistenie, ak cestujúcemu mešká let aspoň 2 hodiny, automaticky posielame 200 eur za let. Ak napríklad niekto mal namierené do New Yorku cez Londýn a späť a lietadlo meškalo v oboch smeroch, odškodné sa automaticky pošle za všetky segmenty. Slovákom, ktorí si na Pelikáne kúpili letenku s týmto poistením, sme za posledný polrok vrátili už viac ako 100-tisíc eur,” dopĺňa Vas.

Zdroj: Pelikán/TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá