Rebríček TOP influencerov: Plačkovú v ňom nenájdeš, Sajfu predbehla jeho polovička

  • Časopis Forbes zostavil rebríček 20 najväčších influencerov na Slovensku
  • Podstatný nebol počet followerov, ale to, ako influencer naozaj ovplyvňuje svoje publikum
  • Víťazkou rebríčka je stylistka Jana Tomas, Plačkovú ani Goga v rebríčku nenájdeš
Instagram/Janatini, MrPyco, Veronika Ostrihoňová
  • Časopis Forbes zostavil rebríček 20 najväčších influencerov na Slovensku
  • Podstatný nebol počet followerov, ale to, ako influencer naozaj ovplyvňuje svoje publikum
  • Víťazkou rebríčka je stylistka Jana Tomas, Plačkovú ani Goga v rebríčku nenájdeš

Rebríček slovenských influencerov podľa časopisu Forbes vedie blogerka Janatini. Medzi troch najvplyvnejších ľudí na slovenskom internete patrí okrem nej aj Rasťo Chvála z Garáž.tv a fotografka Nina Skalíková. Agentúru SITA o tom informovala Adriána Heglasová z časopisu Forbes.

Musí mať reálny vplyv

Spoločnosť GroupM zostavila pre Forbes poradie najvplyvnejších Slovákov na základe dopytovania viac ako 12-tisíc respondentov reprezentatívnych pre slovenskú online populáciu. Poradie bolo zostavené na základe viacerých kritérií. Vyhodnocovala sa nielen znalosť influencera, a teda potenciálny zásah, jeho obľúbenosť alebo prepojenie na značku, ale aj to, nakoľko dokáže influencer ovplyvniť svojich sledovateľov či odberateľov.

View this post on Instagram

Čas je naša najvzácnejšia komodita. Je to ten najvzácnejši dar, ktorý môžeme niekomu dať.  Ja ho venujem západu slnka. A vy? 💫 . K opálenej pleti mám najradšej na šperkoch tóny zlatej, preto tieto @sofia.jewelry doplnky cestovali na Santorini so mnou. 💕 Pozlátené Thomas Sabo hodinky s malachitovým ciferníkom sú s týmito náramkami perfect match! Brosway náramky ma zakaždým fascinujú, lebo za každým sa skrýva nejaký symbol. Tu ich dobre nevidíte, pokúsim sa ich priblížiť v storkách. Sú tak osobnejśie a každý nesie svoj príbeh. Všetky, vrátane hodiniek, sú vyrobené z ocele a tým pádom odolné a praktické. 💫 . V @sofia.jewelry nájdete veľa šerkov oboch značiek takže varujem vopred – nebudete si môcť vybrať! 😌 . 📷 @gavulka #JanatiniinSantorini #SofiaJewellery #GoldenTones #goldenhour *spolupráca

A post shared by Jana Tomas (@janatini) on

Víťazka rebríčka, Jana Tomas

Pri porovnaní minuloročného a tohtoročného rebríčka podľa Forbes možno badať niekoľko zmien. Okrem toho, že vlaňajšiu jednotku, motoristického novinára a recenzenta Rasťa Chválu, vystriedala blogerka Janatini, prekvapivá je podľa časopisu aj celková zostava rebríčka.

Druhé miesto obsadil Rasťo Chvála z Garáž.tv

V našom rebríčku top slovenských influencerov sa v prvej dvadsiatke oproti vlaňajšku obmenila rovná polovica. Nováčikovia v zozname pôsobia v rôznych oblastiach, majú však jedno spoločné: rozhodne nepatria medzi tých, ktorých sledujú milióny, ba ani státisíce followerov. No vedeli si aj ,v menšom‘ vybudovať dosah a veľkú dôveryhodnosť, a sú tak schopní efektívne ovplyvňovať správanie svojich fanúšikov. To je niečo, čo teraz marketéri oceňujú,“ uviedla editorka Forbes Slovensko Tatiana Vavrová.

View this post on Instagram

bloomin’ 🌺

A post shared by Nina Skalíková | photographer (@ninaskalikova) on

Tretie miesto v rebríčku patrí Nine Skalíkovej

Veľkí influenceri vypadli

Prekvapením tohto roka je podľa Forbes aj to, že do rebríčka sa nedostal youtuber Gogo, ktorý prednedávnom dosiahol na Instagrame hranicu milióna sledovateľov a rovnako tak ani jeho partnerka LucyPug. Nenájdeš tu ani „kráľovnú Instagramu“ Zuzanu Plačkovú. „Veľkí influenceri v tomto rebríčku takpovediac trpia svojou slávou. Poznajú ich totiž aj ľudia, ktorí nie sú ich followermi, a nie je možné na sto percent vyhovieť vkusu masového publika,“ vysvetľuje jeden z dôvodov Barbora Gabrižová z agentúry GroupM.

Rebríček 20 najväčších slovenských influencerov bol zostavený na základe viacerých kritérií, pričom pri poradí bolo najdôležitejšie konečné Influence Power Index skóre. V rámci toho sa vyhodnocuje nielen znalosť influencera, a teda potenciálny zásah, jeho obľúbenosť alebo prepojenie na značku, ale aj takzvaný influence funnel, čo je meranie toho, nakoľko dokáže influencer ovplyvniť svojich sledovateľov či odoberateľov.

View this post on Instagram

Pekný víkend priatelia. Nech sme láskaví, empatickí, a tolerantní jeden voči druhému, jedna voči druhej. Aj keď sú tí druhí iní ako my. Počas štúdia na @nyuniversity sme často preberali ako sa delenie sveta na “us vs them” pravidelne končieva vojnami, tragédiami a problémami. Hovorievala nám to napríklad profesorka Vatanabadi, ktorá musela ujsť pred reštriktívnym režimom v Iráne do USA, alebo profesor Sapir, ktorý je homosexuál a namiesto v Izraeli, odkiaľ je, žije v Paríži, lebo sa mu tam vraj dýcha lepšie. Znie to ako klišé kandidátok americkej súťaže krásy, ale bodaj by sa nám tu na Slovensku všetkým dýchalo rovnako dobre. 🌈🌈🌈♥️♥️♥️ Pozdravujeme Vás! . 📸 by @kristianakona . . . #love #lgbtq #tolerance #acceptance #pride #family #netradicnarodina #weekend #saturday #vibes

A post shared by Veronika Cifrová Ostrihoňová (@veronikaostrihonova) on

Obaja manželia Cifrovci sa umiestnili v rebríčku influencerov.

Celebrity aj skutoční influenceri

V rebríčku sa umiestnili aj tváre známe z televíznej obrazovky či filmového plátna. Hneď štvrtú priečku obsasil moderátor a autor kuchárskych kníh Martin Pyco Rausch. Nechýba ani Sajfa, ktorému sa ušla posledná priečka. Jeho manželka Veronika Cifrová  Ostrihoňová sa umiestnila na siedmej priečke. 

Jediným väčším youtuberom v rebríčku je PPPeter (viac ako pol milióna sledovateľov). Pomerne prekvapujúce je umiestnenie dvoch špičkových športovkýň, pričom obe spájajú lyže- v rebríčku je Petra Vlhová aj biatlonistka Paulína Fialková.

Rebríček tvoria aj mená, o ktorých si možno nikdy nepočul, no majú obrovský vplyv na svoje špecifické publikum. Medzi takýchto  influencerov a influencerky patrí napríklad aj Lenka Titková, známa ako L3nik, alebo influencerka Cheryl Kindl, či podnikateľka Andrea Zahurancová.

Zdroje: SITA, Forbes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech